Doğruluk Perisi Okula Gidiyor – Matt Haig

Editör: Aslı Sabuncu

Matt Haig’in kaleme aldığı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle basılan ve Doğruluk Perisi kitabının devamı olan Doğruluk Perisi Okula Gidiyor, sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de biçilmiş kaftan. Okuyun, çok keyif alacaksınız.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2023

Orjinal Adı: The Truth Pixie Goes to School

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı, Resimli Kitap

Okur Yaşı: 6 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: Çocuklar ve çocuk edebiyatı okumayı sevenler.

Sayfa Sayısı: 128 sayfa

Çevirmen: Hazel Bilgen

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 18 cm

Kategoriler:

İnceleme

Matt Haig’i son zamanlardaki başarısından dolayı tanımayan yoktur, diye düşünüyorum. Yazar, Gece Yarısı Kütüphanesi ile büyük başarı elde etti ve tüm dünyada en çok satan kitaplar listesinde uzun süre üst sıralardaki yerini korudu. Ülkemizde de en çok satanlar listesinde ilk onda yer almaya devam ediyor. Yazarın ayrıca birbirinden başarılı çocuk kitapları mevcut. Bunların başında ise Doğruluk Perisi geliyor. Yazar Doğruluk Perisi kitabından sonra devam niteliğindeki Doğruluk Perisi Okula Gidiyor’u kaleme aldı. Kitaptaki illüstrasyonlar ise yine ilk kitapta birlikte çalıştığı Chris Mould tarafından yapıldı.

Akran zorbalığı, çağımızın en büyük sorunu

İlkokula başladığınız o günleri hatırlıyor musunuz? Bazılarımız hüngür hüngür ağladı, bazılarımız sessizce bir köşede büzülüp o korkunç dakikaların geçmesini bekleyerek sınıfına, öğretmenine ve yeni arkadaşlarına uyum sağlamaya çalıştı. Kimimiz ise ilk andan itibaren okul hayatının keyfini çıkarmaya başladı. Çekingen ve içine kapanık bir çocuksanız güvenli ve sıcak ev ortamından sonra farklı karakterde bir sürü çocukla tüm gün bir arada olmak işkenceye dönüşebiliyor.

Son yıllarda çocukların arasında sıklıkla baş gösteren bir konu var: akran zorbalığı. Peki nedir bu akran zorbalığı? Psikoloji literatüründe “bir ya da birden fazla öğrencinin yine aynı sınıf veya okulda okuyan bir ya da birden fazla öğrenci tarafından tekrarlı bir şekilde fiziksel, sözel, sosyal veya siber olarak rahatsız edilmesi; saldırgan, huzursuz edici veya zarar verici hareketlere maruz bırakılması” olarak tanımlanıyor.

Yaşadığımız son on, on beşi yılı ele aldığımızda biz teknolojinin nimetlerinden yararlanırken çocukların bu durumdan olumsuz etkilendiği ortaya çıktı. Şiddet içerikli videolar, haberler, TV programları ve diziler akran zorbalığını körükledi de körükledi. Bunun önüne nasıl geçilir tam olarak bilmiyorum ama ben oğlumu sürekli uyarıyorum ve eğer zorbalığa maruz kalırsa acilen öğretmeni ile konuşması gerektiğini söylüyorum.

Doğruluk Perisi okula başlarsa

Doğruluk Perisi kitabını okuyanlar bilir. Doğruluk Perisi yıllar önce teyzesinin ona yapmış olduğu büyü sonrası sadece doğruları söylemek zorunda kalıyor ve başına gelen trajikomik olaylarla birlikte kendisini küçük, sevimli kız çocuğu Aada’nın yanında buluveriyor. Bu kitapta ise hem Aada hem de Doğruluk Perisi okula başlıyor. Okulda başlarına çeşit çeşit olaylar geliyor tabii. Doğruluk Perisi’nin söylediği doğrular yüzünden okul karışıyor. Doğruluk Perisi ve Aada arasında geçen şu diyalog insanların her söylediğini kafamıza takmamamız gerektiğini gösteriyor:

“İnsanların söylediklerine

Kafanı takmamayı denediğinde

Gününü mahvetmeye çalışmaktan

Vazgeçerler en sonunda.”

Okulda, evde, dışarıda yaşadıkları sorunlar yetmezmiş gibi bir de karşılarına zorbalık yapan bir çocuk çıkıyor. Bu çocuk başkalarını korkutarak aslında kendi korkularından kurtulmaya çalışıyor. Her şey çözülecek gibiyken ikisinin canını en çok arkadaşlarının önünde onlara zorbaca davranan bu çocuk acıtıyor. Kitap, zorbalığın ne kadar acı verici bir duygu olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu zorlu ve sıkıntılı süreçte Doğruluk Perisi ile Aada arkadaşlığın değerini anlıyor. Ayrıca sadece kendi gibi olmanın önemini keşfediyorlar.

“Olmadığın birine dönüşmeye çalışma

Kendin olmak en iyisi, hiç boşuna yorulma.”

Aada ailesiyle birlikte televizyon izlerken güncel sorunları düşünüp dertleniyor.

“Ormanlar bu kadar muhteşemken,

Nasıl kıyar insanlar ağaçlara, neden?

Okyanusları tıka basa doldurmanın anlamı ne?

O korkunç plastiklerin denizde işi ne?”

Kitap ayrıca çevreyle ilgili konulara ufak ama önemli dokunuşlar yapması ve çocuklara doğru ve yerinde mesajlar verilmesi açısından önemli.

Çocuklar için biçilmiş kaftan

Matt Haig serinin ilk kitabı ile büyük başarı kazanmıştı ve hatta Doğruluk Perisi, İngiltere genelinde öğretmenlerin seçimi olarak karşımıza çıkmıştı. Eminim zaman içinde Doğruluk Perisi Okula Gidiyor da işlediği akran zorbalığı konusu ile yine öğretmenlerin listelerinde yerini alacak. Son yıllarda çocukların okullarda sıklıkla karşılaştığı bir konu olan akran zorbalığını başarılı şekilde ele almış Matt Haig. Bu sebeple bu kitap çocuklar için biçilmiş kaftan. İmkânım olsa bu kitabın çocuklara derslerde okutulması için elimden geleni yapardım ve çocukların empati kurmalarını teşvik ederdim.

Peki aranızda Doğruluk Perisi Okula Gidiyor’u okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Matt Haig hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak Bookinton Yazarlar kategorisindeki özel dosyayı okuyabilirsiniz.

Çocuk ve Gençlik kategorisindeki diğer incelemeleri okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Doğruluk Perisi Okula Gidiyor – Matt Haig”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir