Arlo Uyuyamayan Aslan – Catherine Rayner

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Aranızda uyku problemi yaşayan var mı? Size harika bir resimli kitap önerisi ile geldim. Yeni arkadaşımla tanışın: Arlo, Uyuyamayan Aslan. Ödüllü yazar/çizer Catherine Rayner’in kaleminden, üstelik Ketebe Yayınlarından!

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2022

Orjinal Adı: Arlo The Lion Who Couldn’t Sleep

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 3 yaş ve üzeri çocuklar, ebeveynler, bakım verenler, resimli kitap severler.

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Feride Kurtulmuş

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 25 x 25 cm

Kategoriler:

İnceleme

İyi bir uyku – çocuk ya da yetişkin fark etmez – herkes için pek çok şey demektir. Vücudu ve aklı dinlendirmedikçe yaşadığımız günün enerjik geçmesi mümkün değil. Çocuklarımızın “saçmalamasını”, “huysuzluğunu”, “kudurukluğunu” uyku durumuna bağlayan kaç kişiyiz? Peki, aynı şey biz yetişkinler için de geçerli olabilir mi? Uyuyamayan Aslan Arlo, bana bunları düşündürdü.

Yine günü doğurmak üzere olduğum bir gece, gökyüzüne bakarken aklıma Arlo geldi. Keşke ben de gecenin müdavimi bir baykuşla karşılaşsam, o şahane şarkısıyla hayallere dalsam ve mışıl mışıl uyusam… Sahi, neydi o şarkı? Karanlıkta kolayca buluverdim kitabı, tekrar hatırladım uykuya nasıl dalacağımı.

Ketebe Yayınları’ndan Aralık 2021’de çıkan Arlo, Uyuyamayan Aslan’ın yaratıcısı, Kate Greenaway Medal Ödülü alan Catherine Rayner. Kendisini Yavru Timsah Çipiti, Çipiti ile Fanzilla, Çiço’nun Kokusu ve Koca Ronikitaplarından ve yine Ketebe Yayınları’ndan çıkan Ağustos ve Kayıp Gülümsemesi’nden tanıyor olabilirsiniz.

Catherine Rayner’ın masalsı anlatımı ve her biri uzun uzun seyirlik çizimlerinin yanı sıra kitabın çevirmeni Feride Kurtulmuş’tan da bahsetmesem olmaz. Kafiyeli anlatımı kaybetmeden özenli çevirisi için kendisine ayrıca minnet duydum.

“Haydi şimdi bir düşün olmak istediğin yerleri…”

Arlo, Uyuyamayan Aslan sadece bir uyku öncesi kitabı özelliği taşımıyor, aynı zamanda okuruna hayal kurmayı hatırlatan bir yönü de var. Bizi uykusuz bırakan bir huzursuzluk dalgasıyla boğuştuğumuzda olmak istediğimiz yerleri ve yapmak istediklerimizi düşünmek rahata kavuşmamızı sağlar. Hayal kur, rahatla, gevşe ve güzel bir uykuya dal. Mottomuz bu. Bende işe yaradı, siz de denemek ister misiniz?

Ayrıca itiraf etmeliyim, Ardıç’ı uyuturken gözlerini kapatıp hayaller kurmasına yardımcı olmayı da bu kitaptan öğrendim. Aynı yöntemi herkes uygulayabilir sanki.

Catherine Rayner, hem çizimleri hem hikâyesi ile tam bir şaheser çıkarmış. Yumuşak renklere karışan dağınık çizgiler sizi Arlo’nun dünyasına kolayca götürüveriyor. Ah bu tablo gibi çizimler… Korkarım bu gidişle evimin duvarları çocuk kitaplarından sahnelerle dolacak.

Bu kitap, gece vakti uykusu kaçıverenlere veya hiç gelmeyenlere. Hayal kurmaya ihtiyacı olan büyüklere ve küçüklere. Yani sanırım hepimize.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Catherine Rayner kimdir?

İngiliz illüstratör ve çocuk kitapları yazarı Catherine Rayner, 20’nin üzerinde kitaba imza atmıştır. İkinci kitabı Harris Finds His Feet ile 2009 yılında Kate Greenaway Medal Ödülü’nü kazandı. Sonrasında 6 kez daha bu prestijli ödül için aday gösterildi. Kendi yazıp çizdiği kitapların haricinde Julia Donaldson (Türkçeye Aksi Kuş olarak çevrilen kitabı) ve Michael Morpurgo gibi yazarlarla ortak çalışmaları da var. Bunların dışında Catherine’in bir illüstratör olarak tasarımlarını hayata geçirdiği farklı platformlar var. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diğer Okul Öncesi kitap önerilerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Arlo Uyuyamayan Aslan – Catherine Rayner”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products