Farklı Ama Aynı – Feridun Oral

Yazan: Özlem Küçükşahin Kalabalıkoğlu

Feridun Oral tarafından yazılan ve çizilen Farklı Ama Aynı kitabı, engelli olarak dünyaya gelen bir oğlağın öyküsü üzerinden çocukların empati duygularını geliştiriyor. Kendisinden farklı olana saygı duymalarının ve yardımlaşmanın önemini vurgulayarak farkındalık oluşturuyor.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: Okul öncesi / ilkokul düzeyindeki çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 28 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 24,6 x 29 cm

İnceleme

Farklı Ama Aynı adlı kitap, ilk baskısını Ocak 2015 yılında yapmıştı. Daha yayımlandığı ilk sene Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin düzenlediği Yılın Kitapları kategorisinde “Yılın Resimli Öykü Ödülü”ne layık görülmüştü. Oral kendisinden farklı olana saygı duymayı, yardımlaşmanın önemini ve empatiyi Farklı Ama Aynı kitabında çok güzel bir şekilde çocuklara vermeyi başarmış.

Kitabın öyküsü şöyle; Çoban, bir gün otlatmak için kırlara götürdüğü sürüsüyle geri dönerken dişi keçilerden birinin dünyaya getirdiği oğlağın ön bacaklarını kullanamadığını fark ediyor ve sürüden ayrılmaması için onu kucağına alıp yoluna devam ediyor.

Ancak günler geçtikçe oğlağın engeli dolayısıyla diğerlerine ayak uyduramadığı için üzüldüğünü fark edip bir çözüm yolu aramaya başlıyor. Oğlak için basit, tekerlekli bir bisiklet yapıyor. Böylece küçük oğlak da diğerleriyle dağlara tırmanabilecek, diğer keçiler gibi otlayıp günlük hayatına çobanın yardımı olmadan devam edebilecek diye düşünüyor.

Maalesef her birimiz dünyaya eşit koşullarda gelmediğimiz gibi aynı şartlarda da yaşamıyoruz. Günlük hayat içinde yan yana yaşadığımız tüm bireylerin farklılıklarına saygı duymak zorundayız.

Engelli canlıları yok sayamayız, görmezden gelemeyiz! Bu konuyu çocuklara anlatabilmenin en güzel yolu ise resimli kitaplar. Okul öncesi yaş grubundaki çocuklar okuma yazma bilmeseler dahi iyi resimlendirilmiş kitaplar aracılığıyla bu önemli mesajı alabiliyorlar. Küçük yaşlarda farkındalık kazanıp farklılıklara saygı duymayı öğrenen çocuklar ise büyüyüp birer yetişkin olduklarında daha duyarlı, yardımsever ve empati duygusu gelişmiş bireyler olup toplum içerisindeki kurdukları sosyal ilişkilerinde daha uyumlu olabiliyor.

Arka kapakta şöyle diyor;

“Hayattaki engeller her ne olursa olsun;
Paylaşıldığında, aşılamayacak hiçbir engel yoktur.”

Bu nedenle, daha güzel bir dünya yaratmak için çocuklara bol bol kitap okuyalım.

 Feridun Oral kimdir?

1961 yılında Kırıkkale’de doğan Türk ressam, çocuk kitabı yazarı ve çizeri. 1985 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu. Sanatçının resim ve illüstrasyonları 1986 yılından bu yana yurtiçi ve yurt dışındaki birçok sergi ve bienalde sergilendi. İtalya’da her yıl düzenlenen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’ndaki “İllüstratörler Sergisi”nde 1986, 1992, 1993, 1995 yıllarında çalışmaları sergilenen sanatçının bu çalışmaları aynı zamanda fuar kataloğuna da alındı. 1991 yılında İtalya, Padova’da yönetmen Federico Fellini’nin onur konuğu olduğu “Dünya Pinokyo Resimlemeleri Sergisi”ne davet edilen sanatçının çalışmaları sergi kataloğuna alındı.1993 yılında Unesco’nun düzenlediği Noma-Concour yarışmasında yazıp resimlediği “Ormandaki Ses” adlı kitabıyla Runners-Up ödülünü kazandı. 2001 yılında Avrupalı İllüstratörler Bienali’nde “Düş Kedileri” adlı çalışmasıyla onur ödülü aldı. Sanatçının yazıp resimlediği çocuk kitapları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yayınevleri tarafından yayımlanıyor. Resimlerindeki ironik dünyasını seramik tasarımlarına da aktaran Feridun Oral çalışmalarını İstanbul`daki atölyesinde sürdürüyor

Diğer okul öncesi çocuk kitapları incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Farklı Ama Aynı – Feridun Oral”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir