Downsendrella – Süreyya Ülkü Güler, Tuğçe Çümen

Webmaster

Lavanta tarlasında koşan bir kız çocuğu… Kafasının üstündeki şey… Bir toka değil miymiş? Ya da bir kurdele? Uzaktan öyle zannettim ama değilmiş. Gelin İnci’yi, 47. kromozomunu ve Beyaz Balina Yayınları Organik Kitap serisinin belki de en anlamlı kitaplarından biri, Downsendrella’yı konuşalım.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 29 Temmuz 2022

Orjinal Adı: Downsendrella

Ülke: Türkiye

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri okurlar

Hedef Kitle: Ebeveyn, bakım verenler, down sendromu farkındalığı hakkında kitap arayışında olanlar.

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 24.5 x 24.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Kitap kapağında koşarak bana gülümseyen çocuğun başının üstünde kurdele zannettiğim şey 47. kromozomuymuş. Önce yadırgadığımı itiraf etmeliyim. Bu çocuğun fazladan bir kromozomu olduğunu böyle göstermek, doğru muydu? Sonra kendi düşüncemi yadırgadım, ebeveyn olmanın ilk kuralı, bir çocuğu olduğu gibi kabul etmek değil miydi?

İnci, doğduğundan beri 47. kromozomunu başının üstünde taşıyordu. İşte Süreyya Ülkü Güler, kızının hikâyesini anlatmaya böyle başlıyor. Sayfaları çevirdikçe İnci’nin yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. 47 tane kromozomla dünyaya gelen bir çocuk neler yapar, neler düşünür ve en önemlisi, nasıl hisseder?

Süreyya Hanım, bizi, kendi yaşamlarından örnek karelerle Down sendromlu bir çocuğun dünyasında umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Tuğçe Çümen’in gerçekçi çizimleri ile hayat bulan Downsendrella’yı okurken ben de İnci ile birlikte endişelendim, üzüldüm; onun azmiyle gururlandım ve ağzından çıkan minicik bir “günaydın” ile heyecanlandım.

Bunca duyguyu bana sadece resimler ve kelimelerle hissettiren şey kuşkusuz bunun bir gerçek yaşam hikâyesi olmasıydı. Bir anne olarak çocuğumun farklı olduğu durumları biliyor, benzer endişe ve korkuları, benzer umutlu ve gururlu anları yaşıyorum. İşte, bu nedenle Downsendrella için “Beyaz Balina Yayınları’nın Organik Kitap serisinin en özel kitaplarından biri,“ diyorum.

Yükümüzü hafifleten sebepler

Bu hikâye, okuyucuya Down sendromlu çocuklara yönelik farkındalıktan çok daha fazlasını sunuyor. Farklılıklarımızı gizlemek yerine başımızın üstünde tutup ihtiyaçlarımızı bilmek ve başkalarıyla kıyaslamadan kendi yolumuzda ilerlemek, işte bir insanın kendisine yapabileceği en büyük iyilik bu olmalı.

İnci, endişelerine ve karşılaştığı zorluklara rağmen yola devam ettiğinde, ilerleyebildiğini kendisi de görüyor ama bunlardan çok daha önemli bir şey var: Başının üstündeki artı bir kromozomun yükü, hayatındaki insanların koşulsuz sevgisi ile hafifliyor.

Zaten hangimiz koşulsuz sevgi ile kabul gördüğümüz bir ortamda hafiflemiyoruz ki?

Downsendrella, Down sendromlu çocukları diğer çocuklara anlatmak için de bir rehber kitap niteliği taşıyor. Yazar, 13 Mayıs 2021 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda okuyucularından birinin “Ben çocuğumun durumunu kardeşine bile anlatamıyordum. İyi ki yazdınız bu kitabı da benim için kolaylaştı bu süreç,” dediğini ifade etmiş. Bu röportajı okuduğumda, kitabın farklı bir boyutunu daha görmüş oldum. Röportajı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu hikâye, farklılıklara rağmen birbirine kucak açan bütün çocuklara, endişelere rağmen çocuklarına cesaret aşılayan anne, baba ve bakım verenlere.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Süreyya Ülkü Güler kimdir?

Matematik öğretmeni olan Süreyya Ülkü Güler, hayatı kızı İnci’nin doğumu ile birlikte değişen bir anne. 2017 yılında Arkadya Yayınları’ndan çıkan Cennetin Bir’İnci Günü isimli kitabının ardından ikinci kitabı Downsendrella, 2021 yılında Beyaz Balina Yayınları tarafından yayımlandı. Yazarın aynı zamanda kendi deneyimlerini paylaştığı 1downhikayesi_sureyya isimli bir Instragram hesabı var.

Tuğçe Çümen kimdir?

Kendini serbest çalışan illüstrator olarak tanıtan Tuğçe Çümen’in çalışmalarını merak ediyorsanız imagineary hesabını takip edebilirsiniz.

 Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Downsendrella – Süreyya Ülkü Güler, Tuğçe Çümen”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products