Ağlamak Yağmur Gibidir – Heather Hawk Feinberg

(2 Yorum)

Yazan: Deniz Ünal

Bir süredir duygularımın farkına varmaya ve hissettiklerimi açıklıkla ifade etmeye çabalıyorum ancak zaman içerisinde bunu yapmanın kolay olmadığını anladım. Bu zorluğu yaşayan bir ebeveyn olarak oğlumun duygularını tanıyan bir çocuk olması konusunda ona rehberlik etmek ilk önceliklerimden biri hâline geldi. Bu konuda kitap arayışında olduğum bir dönemde İlksatır Yayınevinden çıkan Heather Hawk Feinberg’in Ağlamak Yağmur Gibidir kitabıyla karşılaştım.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2022

Ülke: ABD

Türü: Resimli çocuk kitabı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 3 yaş üzeri çocuklar, eğitimciler, aileler, çocuk edebiyatı ile ilgilenenler.

Sayfa Sayısı: 40 sayfa

Çevirmen: Özlem Tutar

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 22,5 x 25 cm

Kategoriler:

İnceleme

Ebeveyn olarak duygular ve duygu sandıklarımın arasında kendimi keşfe çıkmışken duyguları en gerçek hâliyle anlatan ancak bir çocuğun da anlayabilmesi için duyguyu somutlaştıran, bunu yaparken de duyguyu tanıtma ve anlatım şeklinin doğru, yalın ve anlaşılır olması önemli noktalardan biriydi benim için.

İlksatır Yayınevi tarafından 2021 yılında yayımlanan Ağlamak Yağmur Gibidir, mindfulness ve duygular üzerine yazılmış en gerçekçi hikâyelerden biri.

Chamisa Kellogg’un bir sanat tablosuna bakıyormuşsunuz izlenimi veren büyüleyici çizimleri, kitabın her sayfasında farklı bir sanat eserine dokunduğunuz hissini veriyor.

Ağlamak Yağmur Gibidir kitabının yazarı, Mindful Kids’in kurucusu aynı zamanda danışman, yazar ve anne olan Heather Hawk Feinberg çocuklara, gençlere, ebeveynlere danışmanlık verdiği yirmi beş yıl içinde doğanın kendimizi ve iç sesimizi anlamak konusunda çok etkili olduğunu söylüyor.

Yukarı, yukarı, daha yukarıya bakın. Gökyüzüne, bulutlara. Ne görüyorsunuz?

Duygularının hava olayları gibi olduğunu anlamasıyla, Feinberg’in içinden şu sözler dökülüyor, “Ağlamak yağmur gibidir.” Yaşadığımız, hissettiğimiz tüm duyguların ihtiyacımızı anlamamız konusunda yol gösterici olduğundan bahsederken ve aynı zamanda duygularımızı deneyimlerken kendimizle olmayı öğrenmenin şahane bir tecrübe olduğunu aktarıyor.

Ağlamanın aslında doğuştan itibaren bebeklerin ebeveynleri, bakım verenleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir aracı olduğunu bilmemize rağmen, ağlayan bebek ya da ağlayan birini gördüğümüz de bunun doğal bir davranış olduğunu çoğu zaman unuturuz.

Bizi zorlayan, kabul etmekte zorlandığımız hayal kırıklığına uğradığımız ve anlaşılmadığımızı hissettiğimizde vücudumuzun yaşadığımız şeye verdiği ilk tepki genelde ağlamak oluyor.

“Eh, madem duygular hava olaylarına benziyor, o zaman ağlamak da yağmur gibidir.”

Ağlamak Yağmur Gibidir, ağlamak konusunda farkında olmadan geliştirdiğimiz ön yargılarımızı, ağlamanın doğal bir iletişim aracı olduğunu, duygularımızın hissedilmek için olduğunu, duygulardan ibaret olmadığımızı, duyguların tıpkı yağmur damlaları gibi içimizden geçip gitmesine izin vermemiz gerektiğini şefkatli bir dil ile işliyor.

Biz dünyayız, gökyüzü ise hep aynı yerde duruyor. Bazen güneş açıyor, sonra bulut geliyor aniden şimşek çakıp gök gürüldüyor, bazense hafif sıcak bir rüzgâr esiyor ardından yağmur yağıyor ve gökkuşağı merhaba diyor. Tüm bunlar olurken biz hep aynı yerdeyiz ve hepsi biziz. Hepsi bizim için.

“Bu fırtına geçene kadar burada, senin yanında olacağım. Gel, gökkuşağını birlikte arayalım.”

Çocuğumuzun duygularına rehberlik etmek önce kendi duygularımızı tanımlamak ve tanımakla, duygunun içinden geçmekle başlıyor. Bu kitap sadece çocuklar için değil içindeki çocukla iletişim kurmak isteyen herkes için.

Madem öyle, kendi gökkuşağınızı bulmak için içinize bakmaya ne dersiniz?

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Heather Hawk Feinberg kimdir?

Heather Hawk Feinberg, California’da doğdu ve hayatının ilk dört yılında Venedik sahillerini oyun alanı olarak kullanarak geçirdi. O zamandan beri California, Colorado ve ABD’deki diğer birçok eyalette ve hatta yurt dışında yaşadı.

Heather lisans derecesine sahip. Antropoloji ve Colorado Üniversitesi’nden Danışmanlık ve İnsan Hizmetleri alanında yüksek lisans derecesi bulunuyor. Colorado eyaletinde profesyonel danışman (LPC) lisansı aldı. Mindful Kids’in kurucusu olarak danışmanlık vermeye de devam eden yazar Teksas’ta kocası ve kızıyla birlikte yaşıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (2)

Ağlamak Yağmur Gibidir – Heather Hawk Feinberg için 2 değerlendirme.

  1. ANIL ILKAY BOZKURT

    Harika bir kitap seçimi, çok keyifli bir inceleme yazısı olmuş. Sayenizde güne güzel başladım.
    Emeğinize, yüreğinize sağlık.

  2. Derya Bora

    Canım arkadaşımın kaleminden , çok ama çok başarılı bir çalışma olmuş. Emeğine sağlık. Tebrikler ve bol başarılar?

Ortalama Puan

5.00

2 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir