Suna ve İnan Kıraç Vakfı; Suna Kıraç, İnan Kıraç ve İpek Kıraç tarafından 27 Ekim 2003 tarihinde, Türk toplumuna yararlı ve yurtsever vatandaşlar yetiştirilmesi için, kişi ve kurumlara maddi ve manevi imkanlar sağlamak, toplumsal hayata katkıda bulunmak ve bu doğrultuda eğitim, kültür, sanat ve sağlık alanlarında faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir. Pera Müzesi ağırlıklı olarak sergi katalogları ile yine kendi sergileri ve etkinlikleriyle bağlantılı kitaplar yayımlıyor. Müzenin kardeş kuruluşu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün de çeşitli sergi katalogları, kitapları ve akademik yayınları mevcut.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yayınları’ndan çıkan çeşitli kitaplar da Pera Müzesi Artshop’ta, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde, kitabelerinde ve online satış platformlarında satışa sunuluyor. Aralarında hem yerli hem de yabancı eserler bulunan yayınlarda, Suna Kıraç’ın ve Rıdvan Akar’ın kaleme aldığı eserler de mevcut.