Yine de…

Yayınevi:

Yazan: Hakan Tunç

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Aşkın, belirsizliklerin ve maceranın romanı Yine de… Hakan Tunç’un ilk romanı. Kitap Sumru Yayınevi etiketi ile yakın zamanda yayımlandı. İmkânsız bir aşkın romanı olarak başlayan Yine de… hem romantik bir hikâye hem de soluksuz bir macera sunuyor okurlara. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2024

Türü: Kurgu Roman

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Türk Edebiyatı Okumayı Sevenler

Sayfa Sayısı: 343

İmla: :)

Ebat: 13,5 * 21

Kategoriler: Etiketler: , ,

İnceleme

Aşkın, belirsizliklerin ve maceranın romanı Yine de… Hakan Tunç’un ilk romanı. Kitap Sumru Yayınevi etiketi ile yakın zamanda yayımlandı. İmkânsız bir aşkın romanı olarak başlayan Yine de… hem romantik bir hikâye hem de soluksuz bir macera sunuyor okurlara.

Bir kadını (ya da erkeği) elde etmek için neler yaparsınız?  İşinizi, hayatınızı tehlikeye atar mısınız? Sanırım cevabımız evet ama asıl soru ne kadar ileri gidersiniz. Mesela bir kumpas tertip eder misiniz? Fikren “batılı” olmuş, ülkesinden yıllar önce kopmuş ve yabancılaşmış olan eski Oxford öğretim üyesi, şimdinin istihbarat uzmanı Murat Cundalı, büyük ölçüde mecburiyetlerden, ülkesine uzaklaşmış ve Londra’ya gelmek zorunda kalmış Türk yazar Elif’in bir kitabını okur. Bir hediyedir bu kitap. Okuduğu andan itibaren de yazarın ve kitaplarının içine çekilir. Bu okuma yıllar öncesinde bıraktığı Türk Edebiyatı ile yeninde buluşturur onu. Elif’i bulmak, ona aşkını ilan etmek bir saplantı ve yaşam amacı haline gelir. Bir deste iskambil kağıdında onlarca olasılık bulunması gibi onunla bir araya gelmek için olasılıklar ve tesadüfler yaratmaya başlar.

Hayalle gerçeğin birbirine yer açtığı, zaman zaman birbirine karıştığı bir roman Yine de… Hayallerini gerçekleştirmek, sevdiği kadına ulaşmak için her yolu deneyen, yaralı ama hayata sıkıca tutunmuş Murat’ın ve delice âşık olduğu yazar kadının hikayesi. Kitap ön planda romantik bir aşk hikayesi olarak ilerlerken arka planda yakın tarihimiz var. 15 Temmuz kalkışması, cemaat, yaklaşmakta olan pandemi, istihbarat teşkilatları, casuslar… Hem soluksuz bir macera okuyoruz hem de büyük bir aşka tanıklık ediyoruz. Bir kitaptan başka ne beklenir ki?

En güzel imambayıldı tarifi

Kitabın en sevdiğim ve renkli karakterlerinden Saffet’ten de  bahsetmesem olmaz. Anadolulu, saf bir genç Saffet. Çok küçük yaşta ayrılmak zorunda kalıyor ülkesinden. Murat ve Elif gibi o da bir öteki aslında.  Londra’da kaçak bir mülteci olarak yaşıyor. Küfürlerin en tumturaklısını biliyor, çok da güzel yemek yapıyor. Sevdiği kız Rozerin için imambayıldı yaptığı bir bölüm var. Otobüse elinde imambayıldı ile binip, kalabalıkta patlıcanlar birbirine karışmasın diye inip kilometrelerce yürüdüğü bir bölüm. Rozerin bir kez “amazing “desin diye. Duyduğum en safiyane aşklardan olabilir Saffetin ki.

İslam felsefesi, iskambil kağıtları, sihirbazlar…

Bir kitabı okurken bir kurgu da olsa satır aralarında yeni şeyler öğrenmek, unuttuklarımı hatırlamak ve disiplinler arası göndermeler bana büyük bir mutluluk veriyor. Bu kitapta da aforoz edilmiş İslam bilgini Mutezile’ den, iskambil kağıtlarının sırlarına, Lolita’dan, James Bond’a birçok gönderme var. Biz de mecburen okur olarak kalemi alıp altlarını çiziyor, yeni keşifler yapıyoruz.  Yani Hakan Tunç bize Yine de…’yi okumak için birçok neden sunuyor.

Peki siz bu kitabını okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Hakan Tunç kimdir?

Hakan Tunç, 1964 yılında İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan yazar, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde Ortadoğu ülkeleri üzerine yüksek lisans yaptı.  Amerika’da da Pennsylvania Üniversitesi’nden doktora derecesini aldıktan sonra Toronto Üniversitesi başta olmak üzere uzun yıllar Kanada’daki değişik üniversitelerde siyaset ve uluslararası ilişkileri dersleri verdi. Sumru Yayınevi’nden çıkan Yine de…  Hakan Tunç’un ilk kitabı.

Künye

Adı: Yine de …

Yazarı: Hakan Tunç

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Türü: Kurgu, roman.

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Türk edebiyatı okumayı sevenler

Sayfa Sayısı: 343 sayfa

İmla: 🙂

Ebat: 13,5 x 21 cm

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yine de…”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir