Kadınlar için Boşanma Rehberi – Özlem Durmaz

Düzenleyen: İlknur Akgül Ardıç

Ütopya Yayınevi’nden yeni çıkan, Özlem Durmaz’ın kaleme aldığı “Kadınlar için Boşanma Rehberi”, yedi kadının gerçek öyküsü üzerinden boşanmanın zorluklarına, hukuki sürecin işleyişine ve boşanma sonrası psikolojik yardımın önemine ışık tutuyor.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2022
Kategoriler:

İnceleme

Yazar-Eğitmen Burak Eldem Yedi Kadın Üzerinden Boşanma Travması kitabını değerlendirirken şöyle diyor, “Baba evinden koca evine aktarılarak kesintisiz süren baskı sarmalında, kadınların yaşadıkları çaresizliği dağıtmaya, omuz vermeye çalışan bir kitap ‘Kadınlar için Boşanma Rehberi’. Özlem Durmaz ilk önce tanıklıklardan yola çıkarak durumun fotoğrafını çekiyor; ardından hukuki ve psikolojik açılardan bir rehberlik çerçevesi çiziyor. Okunası bir kitap.”

Kadınların “yaşamlarını hayatta kalmaya hapseden çaresizliklerini” aşmaları için rehberlik etmeyi amaçlayan Özlem Durmaz, psikolojik, fiziksel, ekonomik şiddete maruz bırakıldıklarında, buna bir de toplumsal baskılar eklendiğinde, hangi desteklere ihtiyaç duyarlar ve bunlara nasıl erişebilirler sorularına yedi kadının gerçek yaşam öyküsü üzerinden cevap veriyor.

Kadınlar için Boşanma Rehberi kitabını yazmaya kendi boşanma sürecinde sık sorduğu bir soruya cevap ararken karar veriyor Durmaz; “Eğitimli, şehirde yaşayan bir kadın olarak boşanırken bunca sorun, sıkıntı, baskı yaşıyorsam Ardahan’daki, Rize’nin köyündeki, Isparta’daki eğitimsiz kadın neler yaşıyordur?”

Kitabının ilk bölümü olan “Şiddet Sarmalında Büyüyen, Evlenen, Boşanan Kadınlar Anlatıyor”da yedi kadın, evlilik süreçlerini ve şiddet, yok sayılma, dikkate alınmama gibi boşanma ile sonuçlanan sorunlarını, ayrılık sonrasında ise yaşamlarındaki değişiklikleri aktarıyor.

Kitabın “Şiddet/Boşanma ve Benzeri Hukuki Süreçler Hakkında Bilmemiz Gerekenler” kısmında ise başvuru süreçleri, nafaka sorunu, velayet, sığınak konular ele alınıyor. “Psikolojik İlk Yardım” kısmı, Özlem Durmaz’ın Kadınlar için Boşanma Rehberi’nin bir diğer önemli bölümü.

KİTAP KÜNYESİ
Yayınevi:
Ütopya Yayınevi
Dizi:
Sosyoloji
Tür:
İnceleme-Araştırma
Sayfa Sayısı:
160 Sayfa

Diğer yeni çıkan kitapları incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kadınlar için Boşanma Rehberi – Özlem Durmaz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir