Propaganda | Taktik Örtü ve Aldatma – Osman Pamukoğlu

Düzenleyen: İlknur Akgül Ardıç

Propagandanın muhteşem ilkesi şudur, “Karşınızdakine derin bir arzu uyandırınız. O her şeyi kendiliğinden yapar…”

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2022
Kategoriler: Etiketler:

İnceleme

Umut, cesaret ve ortak bir düşmanla adeta hipnotize ederek en akıl almaz öğretilerin bile peşinden milyonları sürükleyebilecek bir sebep… Osman Pamukoğlu ’nun İnkılâp Kitabevi’nden çıkan yeni kitabı “Propaganda-Taktik Örtü ve Aldatma”, Hitler’in seksen milyon Alman’a üniforma giydirerek kanlı bir operayı birlikte oynayışından da örneklemle “propagandanın” gücünü ortaya koyuyor.

Yazar ve siyasetçi kimliğiyle de tanınan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, dünya tarihinin en önemli olaylarının perde arkasına ışık tutan yeni kitabı Propaganda-Taktik Örtü ve Aldatma’da insanlık tarihi boyunca din, düşünce, ideolojiyi yaymak için kullanılan, savaşlarda güçlü bir silaha dönüşebilen propaganda yöntemini ele alıyor. Roma’dan Nazi Almanyası’na, Sovyet Rusya’dan ABD-Vietnam savaşına kadar dünya tarihinde kullanılmış en etkili propagandalara yer verilen kitapta, bu yöntemin insan psikolojisi açısından derin bir tahlili sunuluyor. Gelmiş geçmiş en kanlı propagandaya imza atan Hitler ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’e genişçe yer verilen kitapta, Pamukoğlu bu yöntemin gücünü şöyle açıklıyor:

“Hitler seksen milyon Alman’a üniforma giydirerek, onlara muhteşem ve kanlı bir opera oynatmıştır. Sıradan bir kulübenin yapımı bile bir fedakârlık konusu olan Rusya’da hayat, kesiksiz bir heyecanla devam eden bir drama olmuş ve sonunda sahne kapanmıştır. Londra halkı bomba yağmuru altındayken, Churchill onları kahramanlık kalıbına sokmuştur. Bunlar kahramanlık rollerini, büyük bir seyirci topluluğu önünde, yangın alevleriyle aydınlanmış bir sahnede, top gürlemesi ve bomba ıslıklarından meydana gelen bir müzik eşliğinde oynamışlardır. Bireysel ayrılıkların yaygın olduğu bugünkü dünyada, herhangi bir genel fedakârlığın tiyatro benzeri bir hokus pokus ve havai fişekler olmaksızın yapılıp yapılamayacağı şüphelidir.”

KİTAP KÜNYESİ
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Dizi:
Politika-Siyaset
Tür:
Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı:
112 Sayfa

Diğer yeni çıkan kitapları incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Propaganda | Taktik Örtü ve Aldatma – Osman Pamukoğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir