Zamanın Sabrı – Dr. Cansel Poyraz Akyol

Son zamanlarda “liseliler bilmez” başlığı altında sık sık güzellemesi yapılan ve (belki de artık uzaktan baktığımız için) “o zamanlar her şey ne kadar da güzeldi” özlemiyle andığımız 90’larda madalyonun diğer yüzünde neler oluyordu?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2022
Kategoriler:

İnceleme

Zamanın Sabrı – Faili Meçhul 90’lar, Dr. Cansel Poyraz Akyol’un uzun araştırmaları sonunda kaleme aldığı son kitabı Destek Yayınları’ndan çıkarak okuyucu ile buluştu.

Çocukların sokaklarda oynayarak büyüdüğü, stadyum konserlerine dünyanın en ünlü müzisyenlerinin ve gruplarının geldiği bu yıllarda bir yandan da aydınlar, gazeteciler suikaste kurban gidiyor, gözaltına alınan kimi insanlardan bir daha haber alınamıyor, “örtülü ödenek” ya da “kontrgerilla” gibi kavramlar hayatımıza giriyordu. Peki, bunların ne kadarını hatırlıyoruz?

Zamanın Sabrı, 90’ların unutmak istediğimiz ya da unutturulan yüzünü gösteriyor. O yılları yaşamamış olan nesle şu an içinden geçtiğimiz dönemin temellerinin nerelerde atıldığını anlatıyor. Dönemi yaşamış olanların ise hafızasını tazeleyerek, onları olan bitenle yüzleştiriyor.

Arka kapaktan

Zamanın sihri sabır, laneti ise tekerrürdür.

Bizi biz yapan, aldığımız kararları etkileyen en temel şey hatırladıklarımız ve unuttuklarımızdır. Ancak her seçiş bir vazgeçişi ve ödenmesi gereken bir bedeli beraberinde getiriyor. 90’ların bitmesiyle birlikte unutmayı seçtiklerimiz, yüzleşmediğimiz, hesabını sormadığımız her şeyin bedelini; şimdi kırılgan bir demokraside, güvercin tedirginliğinde yaşayarak ödüyoruz.

Bu kitap, içinde yaşarken göremediklerimizi üzerinden geçen 30 yıllık yaşanmışlığın olgunluğu ile hatırlayalım diye yazıldı. O dönem fark etmediğimiz örüntülerin, bugüne etkilerini görmeyi, aklıselim şekilde “Biz nerede hata yaptık?” diye sormayı amaçladı. 40 yaş altındaysanız, duyduğunuz isimlerin, okuduğunuz olayların aslında ne olduğunu sizin için özetledi.

Bir anlamda 90’lar odasının kabaca tozunu aldı. Her şeyi raflarına dizdi, kutularına koydu. Kutuların üzerine etiketler yapıştırdı.

Zamanın sabrı kapıyı açtı…

KİTAP KÜNYESİ
Yazar: Dr. Cansel Poyraz Akyol
Yayınevi: Destek Yayınları
Tür: İnceleme – Araştırma
Editör: Cansu Poyraz Karadeniz
Kapak Tasarımı: Alpgenart
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 13,5 x 21
Yayın Tarihi: Şubat 2022
Baskı Sayısı: 1. Basım

Diğer yeni çıkan kitaplar için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Zamanın Sabrı – Dr. Cansel Poyraz Akyol”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir