Ev Sahibesi – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

(1 Yorum)
Yayınevi:

Yazan: Gülcan Erbil

Webmaster

Öyle bir hikâye düşünün ki Dostoyevski gibi dünya çapında tanınmış bir yazarın daha sonrasında yazdığı eserlerindeki karakterler hakkında size ipucu versin. İşte Ev Sahibesi tam olarak size bunu vadediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2022

Orjinal Adı: Хозяйка

Ülke: Rusya

Türü: Kurgu

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Hedef Kitle: Klasik eserlerden zevk alanlar

Sayfa Sayısı: 100 sayfa

Çevirmen: Sabri Gürses

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 12,5 x 19,5 cm

İnceleme

Petersburg’daki evinden taşınmak zorunda kalan Ordınov, kendine kiralık ev ararken bir kilisede dünyalar güzeli Yekaterina ve yaşlı kocası Murin ile karşılaşır. Gördüğü anda âşık olduğu bu genç kadını takip edip bir şekilde evlerine kiracı olarak girmeyi başaran Ordınov’u ilginç günler beklemektedir.

Hayal mi? Gerçek mi?

Yekaterina ile kocası arasındaki garip ilişkiyi çözmeye çalışan Ordınov, zaman zaman sara hastalığı sebebiyle yatağa düşer. Bu günlerde Yekaterina ile konuştuklarının, yaşadıklarının hayal mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamakta zorlanır.

Âşık olduğu kadının yaşlı kocası da benzer bir hastalıkla boğuşmaktadır. O da karısı ile bu genç adam arasında neler yaşandığını çözmeye çalışır.

Hayat tercihlerden ibarettir

“Yeter, başka bir acı için gözyaşı döktüğün yeter! Onları kara güne sakla, bir tek senin için her şeyin zor olacağı ve yanında kimse olmayan bir güne!..”

Ordınov; acı çektiğini gördüğü, âşık olduğu kadına mı, yaşlı kocasına mı, yoksa kendisine mi inanmayı seçecek?

Karakterlerin kendilerini bile anlamakta zorlandığı bu aşk hikâyesini okurken zaman zaman sizin de kafanız karışacak. Çözmek için yeniden okuma ihtiyacı duyacağınız cümlelerin olduğu bu roman sizi Dostoyevski’nin diğer romanlarına hazırlayacak.

Muhteşem çöp

Dostoyevski’nin Ev Sahibesi kitabı günümüzde olumlu eleştiriler alsa da döneminde yoğun bir şekilde olumsuz eleştirilere maruz kalmıştı. Zamanında “Muhteşem Çöp” olarak anılan eser ile ilgili yapılan eleştiriler arasında; yapmacık, zoraki, yapay ve uydurma gibi ifadelere yer verilmişti.

Dostoyevski herkesin bildiği bir yazar olmanın yanı sıra yeni tanışanları çok zorlayabilecek bir yazardır. Eğer kitaplarını okumaya Karamazov Kardeşler ya da Suç ve Ceza gibi en çok bilinen eserlerinden başlarsanız zorlanmanız kaçınılmazdır. Dostoyevski ile yeni tanışacaklara, kısa olmaları sebebiyle yazara alıştırma olarak Beyaz Geceler, Tatsız Bir Olay ve Ev Sahibesi kitaplarından başlamalarını tavsiye ederim.

Siz bu kitabı okudunuz mu? Beğendiğiniz bölümler veya eleştirileriniz nelerdi? Yorumlara yazar mısınız?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski kimdir?

1821 yılında doğan Dostoyevski alkol bağımlısı bir baba, hasta bir anne ve beş kardeşiyle birlikte büyüdü. Annesinin ölümünden sonra sıkı disiplini ile bilinen Petersburg Mühendis Okulu’na gitti. Okul sonrasında çalışmaya başladığı İstihkam Müdürlüğü’nden istifa edip yazarlığa başladı. Bu ilk yazarlık döneminde İnsancıklar, Ev Sahibesi, Beyaz Geceler gibi eserlerini yazan Dostoyevski, devlet aleyhine bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklanıp dokuz ay hapis cezasından sonra idama mahkûm edildi. İdam cezası, son dakikada Sibirya’da dört yıllık sürgün cezasına çevrildi. Sibirya dönüşü evlenen Dostoyevski’nin ikinci yazarlık dönemi başladı. Bu dönemde Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Yeraltından Notlar gibi dünya klasikleri arasında yer alan eserlerini yazdı. 1881 yılında hayatını kaybeden Dostoyevski, Rus Edebiyatı’nda en çok okunan yazarlar arasında yer alıyor.

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (1)

Ev Sahibesi – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski için 1 değerlendirme.

  1. Çiğdem Yalman Kopan

    ???

Ortalama Puan

5.00

1 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products