Açıyorum Gözlerimi – Özgür Akarsu

Kitap Yazarı:
Webmaster

Bir kişide kaç olası hayat, kaç gayret ve kaç ölüm olabilir? Belki de sayısız olasılık içinde yaşam her zaman ölüme boyun eğdirir çünkü kahramanlar “İyi ki yaşıyorum, iyi ki ölüyorum, iyi ki kafamı toprağa gömüp ayaklarımla aya değiyorum,” derler. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu - Öykü

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Hedef Kitle: Öykü okumayı sevenler

Sayfa Sayısı: 174 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 14 x 20 cm

Kategoriler:

İnceleme

Açıyorum Gözlerimi kitabı, Özgür Akarsu’nun, yaşam ve ölüm arasına sıkışmış insanların yaşama, var olma gayretlerini postmodern bir dille anlattığı öykülerden oluşuyor. Kitap, okuyucuyu insan zihninin ücra köşelerinde dolaştırıyor. Bazılarında yeraltı edebiyatını hatırlatan o yabansı, sert, tedirgin edici atmosferi hissediyorsunuz. Anılar, pişmanlıklar, yalnızlıklar ve hayallerle örülü bu atmosferde karakterlerin içsel hesaplaşmalarına, çatışmalarına tanık oluyorsunuz.

Öyküler

Kitapta altı ayrı öykü yer alıyor. Ama kırmızı rujun, balkonunda sigara içen yaşlı kadının, ter, rutubet kokularının ve sarıyla mor rengin ortak motifler olduğunu fark ettiğinizde tüm bu öykülerin aslında birbirlerinden bağımsız olmadıklarını, belki de aynı hayatı yaşayan farklı kişilikleri anlattığını düşünüyorsunuz ya da tıpkı Gündüz Düşleri’ndeki yazar gibi bir bedende farklı hayatları, farklı kişilikleri yaşayan tek bir kişiyi.

Kahramanlar, sıkışıp kaldıkları bir döngü içinde aynı acıda buluşan insanlar. Hiçbirinin farklı bir düş sunmadığı alter egolarıyla karşılaşan yazar; korkusunu evine alan adam; ikinci sayfa kahramanları; eskort kadınlar; yalnız erkekler; benzer hislerin, duyguların, düşüncelerin örüntüsünde var oluyorlar. Buna rağmen yaşam kıvılcımı, bu örüntüye sızacak bir açık bulup sürpriz yapabiliyor ve biz her birinin okunacak farklı bir hikâyesi olduğunu görüyoruz.

Lezzetli cümleler

Özgür Akarsu bu ilk öykü kitabında dili ustaca kullanmış. Gerçekten lezzetli, dediğim cümlelerle karşılaştım. Bazı öykülerin konusu benim için çekici olmasa da okumaya devam etmek istedim çünkü samimi ve duru dili beni etkiledi. Cümleler kelime oyunlarından, gereksiz betimlemeler ve metaforlardan uzak, engelsizce aktılar ve her bitişte gülümsedim. Açıyorum Gözlerimi, okuyucusuna ulaşması gereken kitaplardan.

Özgür Akarsu Kimdir?

Endüstri mühendisi olan Özgür Akarsu veri bilimi alanında doktorasını yapmıştır ve çeşitli üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Öykülerinin yanı sıra Murat Uyurkulak’ın “Har” romanı için bir oyunlaştırma denemesi, 2014-2016 yılları arasında sahnelenmiş “Hayatımın Bilgisi” adlı bir tiyatro oyunu vardır. Ayrıca çeşitli kısa film senaryoları kaleme almıştır.

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Açıyorum Gözlerimi – Özgür Akarsu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products