Ben de Çocuktum – Aziz Nesin

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Yeliz Çokşen

Webmaster

Çocuk ve aile kapsamında yirmi bir öyküsü olan Aziz Nesin’in Ben de Çocuktum adlı kitapta yer alan öyküleri yalnız çocuklar için değil, başta anne babalar olmak üzere yetişkinler için de pek çok mesaj içeriyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Mart 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Anı

Okur Yaşı: 8-12 yaş

Hedef Kitle: Ortaokul düzeyindeki çocuklar

Sayfa Sayısı: 128 sayfa

İmla: Aziz Nesin’in dil tercihlerine göre düzenlenmiş.

Ebat: 13 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Yazarın, anılarını öyküleştirerek anlattığı Ben de Çocuktum kitabında eğitim konusunda değerli dersler var. Bu anılar, Aziz Nesin’in on altı yaşına kadar yaşadığı ve gözlemlediği olaylardan seçilmiş. Nesin, bu öykülerinde insanın çocukluk döneminde yaşadıklarının yetişkinliğinde nasıl belirleyici bir rol üstlendiğini gösteriyor. Çocuk Aziz Nesin’in penceresinden küçük yaştaki okurlarıyla söyleşir gibi kaleme aldığı bu eseri çocukluğunun yangın, yoksulluk, yaşam kavgasıyla nasıl geçtiğini gösteriyor: “İlk anım yangın… Çocuk zihnimin duru aklığına dış dünyadan yansıyıp ilk iz bırakan yangın rengi.”

Ortaokul düzeyinde hazırlanan kitapta yer yer ses, ritim üzerine dikkati yoğunlaştıran kelime ve cümleler var. Bu da çocuğun daha iyi dinleme alışkanlığı kazanmasına ve dikkatini toplamasına yardımcı oluyor. Nesin, alıcı dil becerilerini dikkate almış, bu da kitabı okuyan çocuğun kelime hazinesinin, anlama, dinleme, sözel düşünme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmuş. Kitapta anlatılan öyküler görsellerle de desteklenmiş. Okurlar böylece ana dilini görsel-dilsel bir uyaran olarak da geliştiriyor.

Ben de Çocuktum kitabı, içinde pek çok öyküyü barındırıyor. Öykülerin ise temelde verdiği mesaj, kitabı okuyan yaş grubunun içinde bulunduğu zamanın farkında olmalarını ve bu zamanı en iyi bir şekilde değerlendirmesi gerektiği üzerine. Küçükler, büyüklerin bir zamanlar çocuk olduğuna inanmakta, büyükler ise bir zamanlar çocuk olduklarını unuttuklarından küçükleri anlamakta zorluk çekiyor. İşte bu kitap ak saçlı bir dede olarak gördüğümüz Aziz Nesin’in de bir zamanlar çocuk olduğunu ve çocukken yaşadığı olayları masalsı anılarıyla anlatıyor.

Kitabın içinde yer alan öyküler genellikle hayatta küçükken yaşadığımız olayların şu anki bizleri nasıl etkilediğini, oluşturduğunu, yoğrulduğunu ve böyle gelmiş, böyle gidecek imajı yerine böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek düşüncesi ile okurlara aşılıyor.

Ben de Çocuktum… Hepimiz çocuktuk bir zamanlar… Aziz Nesin’in kendi kaleminden Aziz Nesin… Küllerinden doğan ve ailesi ile yaşadığı süreçteki ilk sorgulamalarıyla Aziz Nesin’in penceresinden geçmişe, çocukluğa dönüş…

Aziz Nesin kimdir?

Mehmet Nusret Nesin veya bilinen adıyla Aziz Nesin 20 Aralık 1915’te doğdu. Yazı hayatına şiirle başladı, daha sonra gerçekçi hikâyeler yazdı. Mizahi hikâyelere yönelerek yazdığı onlarca hikâye ve tiyatro eseriyle adından söz ettirdi. Türk mizahını dünyaya tanıttı ve genç mizah yazarlarının ortaya çıkmasını sağladı.

Eserlerinde toplumdaki haksızlık, zulüm gibi sosyal ve siyasal kötülükleri kınayan konulara değindi, en sıradan olaylardan bile hikâye konusu çıkardı, toplum yaşamının abesliklerini, komikliklerini, tuhaflıklarını eserlerine aktardı.

Unesco’nun yayımladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre Aziz Nesin, Türkçe eser veren yazarlar arasında Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Nâzım Hikmet’in ardından eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar. Nesin, 59’uncu hükümet tarafından hazırlanan 100 Türk Edebiyatçı listesinde de yer alıyor.

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ben de Çocuktum – Aziz Nesin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products