Osmanlı İmparatorluğu’nda Emek ve İktidar – Can Nacar

Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Osmanlı İmparatorluğu’nda emek ve sermaye arasında değişen güç ilişkileri ve bu ilişkilerde devlet aktörlerinin oynadığı rol hakkında değerli bilgiler sunan Emek ve İktidar, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Temmuz 2022
Kategoriler:

İnceleme

Orijinalini İngilizce olarak yayına sunan akademisyen Can Nacar, Osmanlı İmparatorluğu’nda Emek ve İktidar kitabında, 1872-1912 yılları arasında tütün işçilerinin çalışma deneyimlerine ve bu bağlamda iş yeri yöneticileri ve devletle olan ilişkilerine odaklanıyor. On binlerce kişinin çalıştığı Osmanlı tütün endüstrisi, ele alınan dönemde imparatorluk çapında hızla büyürken tütün mağazaları ve fabrikaları birçok işçi eylemine sahne olmuş. Emek ve İktidar bu eylemler ile ilgili detaylı bir analiz sunarak işçilerin daha iyi çalışma ve yaşam koşulları sağlamak için verdikleri çetin mücadeleyi ortaya koyuyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda emek ve sermaye arasında değişen güç ilişkileri ve bu ilişkilerde devlet aktörlerinin oynadığı rol hakkında değerli bilgiler sunan kitap, Osmanlı ve İngiliz arşiv belgelerinin ve süreli yayınların da içinde olduğu birincil kaynaklara dayanıyor.

Ne dediler?

“Osmanlı İmparatorluğu’nda Emek ve İktidar, Osmanlı tütün işçilerinin işverenleriyle, devletle ve Osmanlı toplumunun geri kalanıyla olan dinamik ilişkilerini mercek altına alan son derece önemli ve orijinal bir çalışma. Can Nacar, Osmanlı işçilerinin duygularına, kaygılarına, umut ve öfkelerine çok nadir ve çok kıymetli bir pencere açıyor. Nacar’ın bu mükemmel incelemesi, Osmanlı sosyal tarihçiliğinin ulaştığı yeni aşamanın sevindirici bir örneği.” – Yiğit Akın, The Ohio State University

Can Nacar kimdir?

Lisans öğrenimine Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde başladı. Devamında Boğaziçi Üniversitesinde Prof. Dr. Nadir Özbek’in danışmanlığında yüksek lisansını ve sonrasında da Binghamton Üniversitesinde Prof. Dr. Donald Quataert’ın danışmanlığında doktorasını tamamladı. Doktora öğrenimi sürecince Binghamton Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak da görev yapan Nacar, hâlihazırda Koç Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir. Türkçesi Koç Üniversitesi Yayınlarından Osmanlı İmparatorluğu’nda Emek ve İktidar başlığıyla çevrilen “Labor and Power in the Late Ottoman Empire: Tobacco Workers, Managers, and the State, 1872-1912” kitabının yazarı olan Nacar’ın birçok makale, kitap bölümü, konferans-sempozyum katılımı ve çevirisi bulunmaktadır. Kendisi aynı zamanda dünya çapındaki saygın araştırma kuruluşlarından olan American Historical Association (AHA) ve Middle Eastern Studies Association’ın da (MESA) üyesidir.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY)  hakkında

Bu açıklamayı da belirtmekte fayda gördüğüm için iletmek isterim. KÜY kitapları; radikal demokrasi yaklaşımını, çağdaş sanat dünyasının sorunlarını, mülkiyetsiz yapıp yapamayacağımızı, hayvanlarla insanların ortaklaşa yaşadığı bir toplumun temel ilkelerini, uygarlık dediğimiz şey yıkılırsa sıfırdan nasıl başlayabileceğimizi, küresel ısınmanın arz dengesini, toplumsal adaletin nasıl kurulması gerektiğini, genç olma takıntımızın sonuçlarını, acının tarihini, insanlığı nasıl bir genetik geleceğin beklediğini sorguluyor. Her yıl artan başlık sayısıyla KÜY, hem akademik yayıncılığın, hem de entelektüel dünyamızın boşluklarını en etkili şekilde doldurmaya çalışıyor. Ayrıca KÜY kitaplarının satışlarından elde edilen gelir, Koç Üniversitesi öğrencilerine burs vermekte kullanılıyor.

KÜNYE

Yayınevi: KÜY
Yazar: Can Nacar
Kitabın Orijinal Adı: Labor and Power in the Late Ottoman Empire: Tobacco Workers, Managers, and the State, 1872-1912
Orijinal Dil: İngilizce
Çevirmen: Ali Karatay
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Tarih
Sayfa sayısı: 278
Ebat: 16,5 x 24 cm
Yayın tarihi: Nisan 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Osmanlı İmparatorluğu’nda Emek ve İktidar – Can Nacar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir