Hint Masalları – Kolektif

Editör: Aslı Sabuncu

Geçmişten beri insanlığın var olduğu her yerde masallar hep vardı. Bilinen en eski masallar ağızdan ağıza aktarılarak ve biraz değiştirilerek günümüze kadar geldi. Hint Masalları Joseph Jacobs tarafından düzenlenip dilimize Servin Sarıyer tarafından kazandırıldı ve Kara Karga Yayınevi aracılığıyla okuyucuyla buluştu.

 

Aslı Sabuncu / aslisabuncu01@gmail.com

Sitede Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2022

Orjinal Adı: Indian Fairy Tales

Türü: Kurgu - Masal

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Kültürel içeriği olan kitapları ve masalları okumayı sevenler.

Sayfa Sayısı: 272

Çevirmen: Servin Sarıyer

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 1.50 x 17.50 cm

Kategoriler:

İnceleme

Mutluluğa giden yol yok, gittiğin yol mutluluk

Bazı zamanlar odaklanma problemi yaşıyorum. Bence hepimiz zaman zaman yaşıyoruz bu odaklanma problemini. Kafamda bin bir düşünce birbirini kovalarken asla ama asla okuyamıyorum. Yine geçenlerde odaklanma problemi yaşarken, aynı sayfayı beş kez okuyup tek satır hatta tek kelime anlamazken dur Aslı dedim kendi kendime. Farklı bir şeyler okumalısın, odağını değiştirmelisin. İngiltere’ye taşınırken tüm kitaplarımı maalesef getirememiştim yanıma ama bir bakayım neler var, neler getirmişim kilometrelerce uzağa diye elimdekileri incelerken Hint Masalları’nı buldum.

Masal anlatıcılığı hemen hemen her kültürde yüzyıllardır olan bir gelenek. Hatta Almanya’da Benfey, Fransa’da M.Cosquin ve İngiltere’de Mr. Clouston peri masallarının asıl evlerinin Hindistan olduğunu söylemişler. Onlara göre masallar, hikâyeler Hindistan’da doğmuş ve tarihi olaylar, göçler ve ticaret ile dünyanın çeşitli yerlerine yayılmış.

Hint Masalları’na bir göz atalım

Her biri birbirinden farklı konuyu ele alan toplamda yirmi beş masaldan oluşuyor kitap. Bu nedenle baştan sona okumak zorunda değilsiniz. Ara ara açıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hatta tersten bile okuyabilirsiniz. Sonuçta bir giriş, gelişme ve sonuç yok kitapta.

En popüler olan masallar ise, Alnında Ay, Yanağında Yıldız Olan Çocuk, Harisarman, Punchkin. Hemen hemen hepsinde Hint kültürünün ve toplumsal yapısının ipuçlarını görmeniz mümkün. Bu kitabı küçük çocuğunuza okumayın bazı masallardan etkilenip uyumadan önce korkabilir. Ayrıca Aslan ile Telli Turna, Geveze Kurbağagibi kısa fabl türünde masallara da yer verilmiş ve bu masallarda dersi anlatan büyük öğretici Guatama Buda karşımıza çıkıyor.

Hint Masalları kitabında tabii bazı olumsuz şeyler de var. Normalde kitaplarda bilinmeyen kelimeler veya olgular dipnot şeklinde kitabın arkasında veya okuduğunuz bölümdeki sayfada yer alır. Bu kitapta da Hint kültürüne ait bazı kelimeler veya olguların açıklanmasını beklerdim. Ben okurken raca, brahman vb. kelimeleri bilmiyordum. Açtım interneti araştırdım. Ama kısa bir dipnot olsaydı masalları okurken bölünmezdim.

Ayrıca bir süre sonra masallar sanki kendini tekrar etmeye başlıyor. Bir ara acaba bu masalı okumuş muydum diye düşündüm. Bu yüzden belki bir oturuşta değil de zaman zaman ara vererek okunmalı diye düşünüyorum naçizane.

Aranızda Hint Masalları’nı okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Joseph Jacobs kimdir?

Joseph Jacobs 29 Ağustos 1854 tarihinde Sidney’de dünyaya geldi. İngiliz folklorunun önemli bir koleksiyoncusu ve yayıncısı olan Avustralyalı Jacobs ayrıca folklorist, çevirmen, edebiyat eleştirmeni, sosyal bilimci, tarihçi ve İngiliz edebiyatı yazarıydı.

Jacobs, yaşamı boyunca İngiliz folklorunun önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edildi. Hint Masalları, Kelt Masalları, Dünya Masalları vb. birçok başyapıtı derleyen Jacobs 30 Ocak 1916 tarihinde hayata veda etti.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Hint Masalları – Kolektif”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir