Bitmeyen Yas COVID-19 – Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan & Dr. Öğr. Üyesi Meltem Narter

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Tüm dünyaya 21. yüzyılın en karanlık günlerini yaşatan koronavirüs salgını, insanlık üzerinde onarılamayacak hasarlar bıraktı. Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile Dr. Öğr. Üyesi Meltem Narter bu hasarın psikopolitik boyutlarını derledi. Bitmeyen Yas COVID-19 – Pandemide Politik Psikoloji Yazıları, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Eylül 2022
Kategoriler:

İnceleme

Pandemi kâbusu

Belirsizlik, kaygı, kayıp, yas ve içe kapanma duygularıyla dolu olan pandemi kâbusu, ikinci yılı da geride bırakırken hayatları etkilemeye devam ediyor. Deniz Ülke Arıboğan ile Meltem Narter’in ortak çalışması Bitmeyen Yas COVID-19 Pandemide Politik Psikoloji Yazıları kitabı, dünyaya maskelerin ardından bakan insanların psikolojilerini ve yaşanan değişimlerin nedenlerini okurlara sunuyor.

Üsküdar Üniversitesi, Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde sosyal ve siyasal alanda çalışmalarını yürüten akademisyenler Arıboğan ile Narter’in editörlüğünde hazırlanan Bitmeyen Yas COVID-19, salgının toplumlar üzerindeki etkilerini inceliyor. 12 makaleden oluşan kitap; pandemi döneminde siyasilerin duruşu, bunun halktaki karşılığı ve ulusların kendi içine kapanması gibi konuları da titiz bir dille ele alıyor.

Bitmeyen Yas COVID-19 sınırlara korkuyla çekilen duvarların ardında kalanların, dışlananların ve ötekileştirilenlerin daha da zorlaşan yaşamlarına değiniyor. Pandemi döneminin ötekileştirilenleri; yaşlılar, toplu taşıma aracı kullananlar ve yoksullar bu kitapta kendilerine yer buluyor. Ekonomik güçlüklerin getirdiği sıkıntılar pandemide yalnızlıkla birleşip, bireyleri intihara doğru sürüklerken, her yeni sorunun yol açtığı daha büyük çıkmazlar Arıboğan ile Narter’in derlemesinde derinlemesine işleniyor.

Pandeminin Psikopolitiği kitabının devamı niteliğindeki Bitmeyen Yas COVID-19 – Pandemide Politik Psikoloji Yazıları, okurlarını değişime uğrayan kitlesel psikolojilerin etkisiyle şekillenen duygu, düşünce ve davranışlarıyla yüzleştirip yalnız hissedilse de aslında herkesin aynı şeyleri yaşadığını bir kez daha hatırlatıyor.

Arka kapaktan

Bu kitap, 2020 yılının Mart ayında hayatımıza giren, sıradan olan pek çok şeyi altüst edip normal kavramını kökünden değiştiren ve sancıları hâlâ süren COVID-19’un politik psikoloji açısından etkilerini inceliyor.

Salgının dünyaya ilk yansımalarını irdeleyen ve oldukça ilgi gören “Pandeminin Psikopolitiği”nin ardından Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan bu ikinci çalışma Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ve Meltem Narter editörlüğünde alanlarında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan 12 makaleden oluşuyor.

Pandemi döneminde yükselen yeni kitlesel psikolojiyi, bunun etkisiyle şekillenen siyasal ve sosyal davranışları, kolektif travmaları, korkuları, kaygıları Türkiye ve Dünya ölçeğinde ele alan elinizdeki kitap göç, mültecilik, sınır duvarları, yaşlılık, yas gibi konular üzerinde yoğunlaşmış çalışmalar içeriyor. 1989’da yıkılan Berlin Duvarı’ndan beri küreselleşmeye doğru giden Dünya pandemi etkisiyle tekrar içe kapanmaya başlarken, toplumlarda da “diğerine” karşı ırkçılık, ayrımcılık ve nefret baş gösteriyor. Bir yandan salgının getirdiği zorluklarla baş etmeye çalışan insanlık bir yandan da bu çağ dışı kavramlarla yüz yüze gelirken, kriz içinde kriz yaşanıyor.

Bitmeyen Yas COVID-19 pandemi etkisiyle değişen duygu, düşünce ve davranışlarımızı kitlesel düzlemde anlamak ve anlamlandırmak için bir kılavuz niteliği taşıyor.

Makaleleriyle katkıda bulunanlar: Deniz Ülke Arıboğan, Şevin Karslı, Esra Işık, Elif Kaleli, Betül Çelebi Dağ, Zeynep Gümüş Demir, Safura Koçoğlu Eyiler, Berrin Göncü, Merve Suma Berberoğlu, Didem Ilgaz, Tuğba Aydın Öztürk, Dilek Özkan, Meltem Narter.

KÜNYE

Yayınevi: İnkılâp Kitabevi
Yazarlar: Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan & Dr. Öğr. Üyesi Meltem Narter
Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt
Yayıma Hazırlayan: Günnur Aksakal – Ezgi Hotalak Adalı
Kapak Tasarım: Gilas Coşkun
Sayfa Tasarım: Aslı Varol
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı: 324
Ebat: 13,7 x 21,5 cm
Yayın tarihi:  Ağustos 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bitmeyen Yas COVID-19 – Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan & Dr. Öğr. Üyesi Meltem Narter”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir