Nadir – X 2 – Erhan Candan

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu / aslisabuncu01@gmail.com

Nadir hastalıklara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Erhan Candan’ın hazırladığı Nadir-X çizgi romanının ikincisi Nadir-X 2 Altın Kitaplar Yayınevinden çıkarak raflardaki yerini aldı.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2022
Kategoriler:

İnceleme

Leman çizeri ve yazarı Erhan Candan’ın 2021 yılında çıkan ilk Nadir-X çizgi romanından sonra farkındalığın devamı niteliğinde çıkan ikinci çizgi roman kitabı Nadir-X 2, Altın Kitaplar Yayınevi etiketiyle raflarda.

Türkiye’de 6 milyondan fazla kişi ve yakını nadir hastalıklarla mücadele ediyor. Dünyada nadir hastalığı bulunanların sayısı 350 milyon kişiyi aştı. Nadir hastalıklarla savaşan çocukların ve ailelerin savaştığı başka bir konu ise hastalıklar hakkında çevredeki yanlış bilgiler ve akran zorbalığı…

“Nadir-X” Projesi; nadir hastalıklarla mücadele eden çocukları kamuoyuna daha doğru anlatmak, onların bu mücadelede yalnız olmadıklarını hissettirmek ve sosyal çevrelerinden kopmamalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir çizgi roman projesi.

Nadir-X’in ilk çizgi romanı kitapseverler tarafından çok beğenilmişti  

Nadir hastalıklara sahip çocukların günlük hayatlarında yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek, okul dönemindeki çocukların tedavilerine devam etmelerini sağlamak, yaşıtları tarafından okulda dışlanmalarını engellemek ve çocukların tedavi süreçlerinin arkadaşları tarafından desteklenmesini sağlamak için Nadir-X’in ilk çizgi romanı, kitapseverler tarafından çok beğenilmişti.

GEN’in koşulsuz desteği, Uzman Psikolog ve Pedagog Ebru Şen’in danışmanlığı ve çizer Erhan Candan’ın katkılarıyla çıkan Nadir-X’in ilk çizgi romanı, Kistik Fibrozis ve Yardımlaşma Derneği (KİFDER), Sistinozis Hastaları Derneği (SİSTİNDER) ve Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği (DMD Türkiye) iş birliğiyle hazırlanmıştı.

Nadir-X’in ikinci kitabında ise SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER), Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği (MPS LH) ve Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği (TÇGHBD) katkıları var.

“Nadir – X 2” çizgi romanı tüm kitapevlerinde!

Nadir-X’in ilk çizgi romanında olduğu gibi ikincisinde de yine üç farklı hastalık ve bu hastalıklara sahip dört karakterin -yani: SMA Hastası Uzay Çocuk Ata, MPS hastası Ses Çocuk Cem ve Wilson Hastası Yıldırım Kızlar İklim ve Melisa’nın- hikâyesi var.

Nadir-X’in yeni çizgi romanını almak isteyenler kitaba tüm kitapevlerinden ulaşabilir. Öte yandan Nadir-X 2 çizgi romanından elde edilecek gelirin bir kısmı Altın Kitaplar Yayınevi tarafından, SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER), Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği’ne (MPS LH) bağışlanacak.

Arka kapaktan

Gece gündüzden, gündüz de geceden farklıdır. Tıpkı her birimizin farklı ama gece ve gündüz kadar uyumlu olması gibi… Nadir yanlarımızın bizi güçlendirdiğine inanıyoruz. Bu sebeple nadir hastalıklarla savaşan, bedenleri küçük ama kalpleri kocaman üç çocuğun öyküleriyle Nadir-X çizgi romanında sizlerle buluştuk.

Şimdi serinin ikinci kitabı Nadir-X 2’de dört farklı nadir kahramanımızla karşınızdayız. Nadir-X 2’de neler mi anlatılıyor? Nadir gücü gezegene yeniden hayat vermek olan Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastası Uzay Çocuk Ata’nın, enerjiyi yönlendirebilen süper güçleriyle Wilson hastası Yıldırım Kızlar İklim ve Melisa kardeşlerin, köpeklerle konuşabilen Mukopolisakkaridoz (MPS) hastası Ses Çocuk Cem’in sürprizlerle dolu maceraları tabii ki…

Çizer Erhan Candan’ın kalemi ve yine onun çizimleri Nadir-X 2’yi hayata geçirdi. Çocuklarımız ve aileleri, beş yüz farklı nadir hastalığa karşı amansız bir mücadele veriyor. Toplumda yaygın görülmediği için kamuoyunda yeteri kadar gündeme gelmemesi, bu süreçlerin ne denli çetin yaşandığı gerçeğini değiştirmiyor. Nadir hastalıklar için farkındalık oluşturmak amacıyla, GEN’in koşulsuz desteğiyle yola çıkılan Nadir-X projesi hem toplumun bilinçlenmesini hem de bu hastalıklarla mücadele edenlere destek olunması amaçlanıyor. Siz de kitaplığınızda Nadir-X çizgi romanlarına yer vererek bu kıymetli farkındalık yolculuğumuzun yılmaz destekçilerinden biri olabilirsiniz. Alacağınız her çizgi romanla SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği ve Mukopolisakkaridoz (MPS) ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneğine bağışta bulunmuş olacaksınız.

KÜNYE:
Kitap Adı: Nadir -X 2
Yazar: Erhan Candan
Çizer: Erhan Candan
Yayınevi: Altın Kitaplar
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kâğıt Tipi: 1. Hamur
Sayfa Sayısı: 72
İlk Baskı Yılı: 2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe

Erhan Candan kimdir?

17 Kasım 1979’da Kadıköy İstanbul’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Candan, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2005 yılında mezun oldu. Genç yaştan itibaren sanatın birçok dalına karşı meraklı olması sebebiyle yıllar içinde karikatür ve resimli romana yöneldi. Sırasıyla HBR Maymun, Atom, Leman ve L Manyak dergilerinde karikatür ve çizgi roman çizdi. Candan 2005 yılından beri Leman dergisindeki kendi adını taşıyan sayfasında hâlen çalışıyor. “Başaltı Öyküleri” isimli Leman dergisinde yazdığı, doğa ve deniz sevgisiyle örülü hikâyelerini topladığı bir de kitabı var. Kadıköy Karikatür Evi’nde çeşitli sergi ve workshop çalışmaları da yapıyor.

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Nadir – X 2 – Erhan Candan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir