Osmanlı Meyveli Et Yemekleri

Düzenleyen: Özlem Gökbel

 Özgün lezzetler peşinde koşanlar için alanında uzman 5 akademisyen ve araştırmacı bir araya geldi ve hem tarihi hem de sıra dışı tariflerle dolu “Osmanlı Meyveli Et Yemekleri” kitabı Oğlak Yayınları etiketi ile kitapevlerinde yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2022
Kategoriler:

İnceleme

Uzun bir tarihsel kökten beslenerek gelişen Osmanlı mutfağının oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu biliyoruz. Birçok lezzetin, yemeklerde bir arada kullanıldığı Osmanlı mutfağında meyveli et yemekleri de söz konusu lezzet çeşitliliğinin dikkat çekici örneklerinden. Nitekim ayva, erik, kavun, kayısı ve üzüm gibi birçok meyve et yemeklerinde sıklıkla kullanılmış. Osmanlı Meyveli Et Yemekleri kitabı hem bizzat deneyimleyebilmemiz hem de gelecek kuşaklara aktarabilmemiz adına, unutulmaya yüz tutmuş seçili tarifleri bizlere sunan bir eser.

Yemeklerle renklenen kültür

Kitap; Hulviye-Ferhane Aşı’ndan Hubeyşiye’ye, İstofato Kum-Makaronya’dan Erik Dolması’na, Hünkâr Pilavı’ndan Curcaniye’ye kadar birçok meyveli et yemeği tarifini kültürel ve tarihî bilgilerin yanı sıra besin değerleriyle de birlikte sunmakta. Alanında uzman Osman Güldemir, Gökhan Şallı, Emrah Yıldız, Onur Tugay, Seher Çelik Yeşil gibi akademisyen ve araştırmacılar tarafından hazırlanan kitap, Osmanlı meyveli et yemeklerinin günümüze kazandırılması bakımından hem teorik hem de pratik katkılar ortaya koyuyor.

www.oglak.com

KÜNYE
Yayınevi: Oğlak Yayınları
Yazarlar: Osman Güldemir, Gökhan Şallı, Emrah Yıldız, Onur Tugay, Seher Çelik Yeşil
Genel Yayın Yönetmeni: Senay Haznedaroğlu
Kapak Uygulama: Deniz Dalkıran
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Hobi-Yemek-Gastronomi
Sayfa Sayısı: 160
Ebat: 17 x 22,5 cm
Kâğıt Türü: 60 gr kitap kâğıdı
Baskı: 1.Baskı, Mayıs 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Osmanlı Meyveli Et Yemekleri”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir