Yakup’un Kitapları

Yazan: Olga Tokarczuk

Düzenleyen: Utku Özer

Editör: Tuğba Nur Bakaçhan

Nobel ödüllü yazar Olga Tokarczuk’un en kapsamlı ve iddialı romanı olan Jacob’ın Kitapları, 18. yüzyıl Avrupa’sında gizemli, mesihvari bir dini liderin yükselişini ve düşüşünü konu alıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2024

Orjinal Adı: Księgi Jakubowe

Türü: Roman

Yayın Tarihi: 17.05.2024

Sayfa Sayısı: 1024

Çevirmen: Neşe Taluy Yüce

Ebat: 13,5 * 21

İnceleme

Nobel ödüllü yazar Olga Tokarczuk’un en kapsamlı ve iddialı romanı olan Yakup’ın Kitapları, 18. yüzyıl Avrupa’sında gizemli, mesihvari bir dini liderin yükselişini ve düşüşünü konu alıyor.

18.yüzyılın ortalarında, kıtada yeni fikirler ve huzursuzluklar yayılmaya başladığında, gizemli bir geçmişe sahip genç bir Yahudi Polonya’daki bir köye gelir. Kısa sürede sadece adını değil, kimliğini de değiştirir; coşkulu deneyimler yaşadığı görülen Jacob Frank, karizmatik bir etkiyle çevresinde giderek artan bir hayran kitlesi toplar.

Gelecek on yıl içinde, Frank, Osmanlı ve Habsburg imparatorluklarını müritleriyle birlikte dolaşır, defalarca kendini yeniden tanımlar, İslam ve Katolikliğe geçer, sapkın olarak damgalanır ve Mesih olarak kabul edilir. Yahudi ve Hristiyan dünyasında, tarikatının gizli ritüelleri ve giderek ikonoklastikleşen inançlarının yayılmasıyla büyük kargaşa yaratır.

Olga Tokarczuk’un dokuzuncu romanı olan ve 2016 yılında yayımlanan Yakup’un Kitapları toplam yedi kitaptan oluşuyor ve yazılması da tam yedi yıl sürmüş. Tokarczuk’un dehası ve eşsiz anlatım gücünün mükemmel bir ifadesi olan roman, Frank’i çevresindeki çağdaşlarının gözünden anlatıyor: ona tapanlar, ona karşı olanlar, onu satan dostu ve onun ne olduğunu gören tek kadın.

2015 Polonya’nın en prestijli edebiyat ödülü Nike’ye layık görülen Yakup’un Kitapları, İngilizce çevirisiyle 2022 yılında Uluslararası Booker Ödülü kısa listesine girdi. Kitap Olga Tokarczuk’un magnum opus’u kabul ediliyor.

Olga Tokarczuk Kimdir?

Nobel Edebiyat Ödülü ve Man Booker Uluslararası Ödülü sahibi Olga Tokarczuk, Polonya’nın en sevilen ve saygın yazarlarından biri. Sekiz roman ve iki kısa öykü koleksiyonunun yazarı olan Tokarczuk’un eserleri otuzdan fazla dile çevrildi.

 

Künye

Yayınevi:  Everest Yayınları

Kitap Adı: Yakup’un Kitapları

Orijinal Adı:  Księgi Jakubowe

Yazar: Olga Tokarczuk

Çeviren: Neşe Taluy Yüce

Editörler: Tuba Nur Bakaçhan, Meliha İnanç Altınsaray

Kategori: Roman

Basım Tarihi: 17.05.2024

Sayfa sayısı: 1024

Ebat: 13,5 X 21

Etiketler: Nobel Edebiyat Ödülü, Polonya, Tarihi Roman

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yakup’un Kitapları”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir