Ama – Vildan Çetin

Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Yazar Vildan Çetin’in, Kök ve Ses ile devam eden Kutsal Hayat Üçlemesi’nin yolculuğu Ama ile tamamlandı. Bilinç akışı tekniğinin Türkiye’deki öncü yazarlarından Vildan Çetin’in kaleme aldığı üçlemenin son kitabı Ama, Fihrist Kitap tarafından okuyucunun beğenisine sunuldu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Haziran 2022
Kategoriler:

İnceleme

Kutsal Hayat Üçlemesi’nin her kitabı başlı başına özgün bir metin

Kutsal Hayat Üçlemesi, 90’lı yıllarda geçiyor. Hayatın katı gerçekleriyle sınanan iki kız kardeş Selin ve Ece’nin yolu; akıl sağlığı yerinde olmayan ancak yüksek bir manipülasyon becerisi, tehlikeli derece üstün bir zekâ ve entelektüel kapasiteye sahip son Osmanlı beyefendilerinden Talat Kavak’la kesişiyor. Ama iki kız kardeşin düşmanlıktan mutabakata ve son kertede iş birliğinden fedakarlığa dönüşen ilişkilerinin yeniden kurulma sürecinin hikâyesi gibi görünse de aslında Ses ve Kök’te kendisi hakkında tek kelime etmeyen Talat Kavak’ın geçmişle hesaplaşmasının da kitabı. Romanın silik kahramanı Erdal ise, farklı yorumları ile kitaptaki ana karakterlerin katmanlı kişiliklerinin ortaya çıkması için çetrefilli ancak içe dönük bir alan yaratıyor.

Farklı karakterlerin ağzından dillendirilen psikolojik gerilim tarzındaki üçlemenin her kitabı başlı başına özgün bir metin olduğundan, okuyucu isterse üçlemenin son kitabından başlayarak tersi düzü olmayan bir akışla karakterlerin yaşadığı girdaba dalıp kendisini hikâyenin gerilimine kaptırabilir.

“Her karakterimin hayatı kutsal. Tıpkı sizler gibi. Tıpkı ben gibi.”

Üçlemenin son kitabı Ama ile birlikte, kendisinin de yeni eserler yaratmak adına değişik yollar açan bir tamamlanma yaşadığını ifade eden Yazar Vildan Çetin, üçlemeyi hayatın kutsallığına olan inancının gücüyle kaleme aldığını dile getiriyor. “Benim için hâlâ iyisiyle kötüsüyle; yol gösteren zaafları ve kandıran kelimeleriyle her karakterimin hayatı kutsal. Tıpkı sizler gibi. Tıpkı ben gibi.”

Arka kapaktan

Dilin sınırlarında gezinen, kurgu ve diyalogda rüşdünü ispat etmiş bir kalem; zengin sözcükleriyle akışkan bir form yakalayarak zihni açan ve ferahlatan bir isim: Vildan Çetin
ve onun “Ama” kitabıyla tamamlanan Kutsal Hayat Üçlemesi…

Farklı karakterlerin ağzından dile gelen, psikolojik gerilim tarzında yazılmış üçleme 90’ların başında geçiyor. Üç kitap da bilinç akışı tekniğinin doruklara ulaştığı başyapıt niteliğinde ve karakterlerin katmanlı yapılarını sergilemekten keyif alan bir üslubu barındırıyor.

Vildan Çetin kimdir?

İzmir doğumlu Çetin, lisans diplomasını Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon-Sinema ve Reklam bölümünden aldı. Amerika-Boston School of English’de gördüğü yabancı dil eğitimini, onur öğrencisi seçilerek tamamladı. New York, Los Angeles ve Londra’da mesleki eğitim kurslarına katıldı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Sinema bölümünde sunduğu “Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler” tezi bu konudaki ilk akademik yayındır. Tez sunumunun ardından yüksek lisans diplomasını aldı. Master eğitimi sırasında Profesör Yasemin Giritlioğlu’nun 4 öğrencisinin ödevlerinden derlediği Der Yayınları’ndan çıkan Medya ve Toplum adında bir kitabı bulunmaktadır. Tarih Vakfı bünyesinde Osmanlıca yazma ve okuma kurslarına katılmıştır. MSG – Müzik Eseri Sahipleri Grubu üyesidir.

Çoğunlukla TRT ve farklı mecralar için çocuklara yönelik animasyon dizileri üretip, bunların senaryo ve şarkılarını da yazan Vildan Çetin, ayrıca ulusal ve uluslararası pek çok reklam ajansında, reklam yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak görev aldı. E-Bebek için yaptığı 38 haftayı kapsayan ve 38 bölüm süren “Hafta Hafta Gebelik” sosyal medya projesi ile Altın Örümcek yarışması sosyal mecra kategorisinde ödül aldı. 360 derece bütünleşik pazarlama iletişimi ajansı VS/Vertical Speed’i kurdu. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Kutsal Hayat Üçlemesi’ni oluşturan Kök, Ses ve Ama adlı romanlarını yayımladı. Edebiyat ve sanat dergilerine yazıları ile katkıda bulunmaya ve üretmeye devam etmektedir.

KÜNYE

Yayınevi: Fihrist Kitap
Yazar: Vildan Çetin
Editörler: Agâh Ensar Can, Yasemin Giden
Kapak Tasarım: Fihrist Tasarım
Dizi: Türk Edebiyatı
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 222
Ebat: 13 x 19,5 cm
1.Baskı: Mayıs 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ama – Vildan Çetin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir