1960’ta Gaziantep’te doğan Ahmet Ümit, Marmara Üniversitesi ve Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim aldı. Türkiye’ye geri döndükten sonra aktif siyaseti bırakarak 1990 yılında bir grup edebiyat tutkunuyla birlikte Yine Hişt adlı kültür-sanat dergisini çıkardı. Şiir, öykü ve yazılarını Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergileri ile Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımladı.

1989 yılında Sokağın Zulası adıyla şiir, 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi.

Öykülerinden yola çıkılarak Uğur Yücel tarafından Karanlıkta Koşanlar ve Cevdet Mercan tarafından Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizileri yapılmış, Sis ve Gece adlı romanı 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Agatha’nın Anahtarı  ve İstanbul Hatırası kitapları radyo tiyatrosu formatına uyarlanarak NTV Radyo’da yayımlanmıştır.

 • Bir Aşk Masalı – Ahmet Ümit

  Ahmet Ümit’in masal türünde kaleme aldığı Bir Aşk Masalı, beş farklı prensin beş farklı coğrafyada aynı rüyada aynı kızı görüp âşık olması ve onu gerçek dünyada arama serüvenine dair bir içeriğe sahip. Yapı Kredi Yayınları etiketiyle çıkan kitap, Ahmet Ümit’in çok yönlü yazarlığını gösteren bir eser.

 • İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

  İstanbul’un kuruluşundan bugününe kadar okuyucuyu tarihte bir yolculuğa çıkaran ve yine soluksuz okunan Ahmet Ümit’in hacimli kitaplarından İstanbul Hatırası, İstanbul’da yedi günde işlenen yedi ayrı cinayeti anlatıyor. Başkomiser Nevzat bu kez ellerine sikke yerleştirilerek tarihi mekânlara bırakılan cesetlerin katilinin peşinde. Kitap ilk kez 2010 yılında basıldı. Bugünlerde yayımlandığı YKY’de ise ilk baskısını 2019 yılında yaptı.

 • Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit

  Polisiye romanlarıyla ünlü Ahmet Ümit’in Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Bab-ı Esrar kitabı sanmayın ki sadece bir gerilim romanı. Bu kitapta insanların yüzyıllardır anlamlandırmaya çalıştığı “aşk” kelimesini de derinlemesine kavramaya hazır olun.

 • Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

  Türk edebiyatının polisiye kategorisinde en çok okunan yazarlarından olan Ahmet Ümit’in Sultanı Öldürmek kitabı polisiye olmasının yanı sıra İstanbul’un Fethi ile alakalı tarihi bilgiler de içeriyor.

 • Agatha’nın Anahtarı – Ahmet Ümit

  Ahmet Ümit’in kaleme aldığı ve ünlü karakter Başkomser Nevzat’ın ilk kez ortaya çıktığı Agatha’nın Anahtarı isimli polisiye öykü kitabı, sizleri kısa polisiye öykülerle olayları çözmeye davet ediyor.

 • Masal Masal İçinde – Ahmet Ümit

  Kaf Dağı’nın ardındaki peri kızları, dere tepe düz gidilen yollar, eski hamam içinde cirit oynayan cinler ve daha niceleri. Ahmet Ümit, Yapı Kredi Yayınlarından çıkardığı Masal Masal İçinde kitabı ile bizlere büyülü bir dünyanın anahtarını uzatmış. Haydi, siz de hazırsanız masalların sihirli kapısını açıp düşürelim başımıza gökteki elmalardan birini, çıkaralım kitaptan payımıza düşen dersi.

 • Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

  Tanrılara inanır mısınız? Zeus’a, Kronos’a ya da toprak ana Gaia’ya? Bu romanda Olimposlu tanrılara gönülden bağlanan hatta bunun için canından olan birileriyle karşılaşacaksınız. Mitoloji ve tarihin iç içe geçtiği bu mistik hikâyeyi gelin birlikte inceleyelim.