Agatha’nın Anahtarı – Ahmet Ümit

Kitap Yazarı:
Başak Bingüler

Ahmet Ümit’in kaleme aldığı ve ünlü karakter Başkomser Nevzat’ın ilk kez ortaya çıktığı Agatha’nın Anahtarı isimli polisiye öykü kitabı, sizleri kısa polisiye öykülerle olayları çözmeye davet ediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu- Polisiye, Macera

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Polisiye sevenler için.

Sayfa Sayısı: 152 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13.5 x 23 cm

Kategoriler:

İnceleme

Polisiye roman denilince bende akan sular durur. Bazen diyorum keşke komiser olsaydım da cinayet bürosunda çalışsaydım. Polisiye sevdam on üç, on dört yaşlarımda ilk kez Agatha Christie kitaplarıyla başladı. Bir de ben çocukken tek kanallı yıllarda cuma geceleri polisiye kuşağı olurdu. Herkes yatar uyur ben izlerdim gece kuşu gibi. Dedim ya ilk Agatha Christie ile başladım polisiye roman okumaya. Sonra bir anda hayatıma Ahmet Ümit girdi. İlk okuduğum kitabı Sis ve Gece idi. Ardından Patasana ve Şeytan Ayrıntıda Gizlidir geldi. Bunları Agatha’nın Anahtarı takip etti.

Ahmet Ümit, kitaplarında cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öykülerini de sunar bizlere. Sürükleyici, gizemli serüvenlerle bir anda olaylar sarmalının içinde bulursunuz kendinizi. Bence Türkiye’de en iyi polisiye yazan yazarımızdır.

Kusursuz cinayet yoktur

Agatha’nın Anahtarı tam anlamıyla bir roman değil. Ahmet Ümit’in yarattığı Başkomser Nevzat karakterinin ilk kez yer aldığı ve içinde birbirinden bağımsız kısa kısa polisiye öykülerin olduğu bir polisiye öykü kitabı. Öyküleri Başkomser Nevzat’ın ağzından dinliyoruz.

Kitap usta polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin gizemli bir anahtar hikâyesi ile başlıyor ama ne hikâye. Soluk almadan okuyorsunuz. Agatha’nın Pera Palas günleri, İstanbul’a olan sevdası. Sonra işler karışıyor. Aşkın gözünü kararttığı evli bir adam, kıskançlıklar, egoistlik ve tabii ki bir cinayet.

“Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan.”

Ahmet Ümit hayranları için belki biraz hafif sayılabilecek bir kitap ama yine de içindeki iki, üç hikâye gerçekten okunmaya değer. Akşamları uyumadan önce çok rahat okuyabileceğiniz, iyi vakit geçirebileceğiniz ve tam anlamıyla kafanızı boşaltabileceğiniz bir hikâye kitabı Agatha’nın Anahtarı. Polisiye ve gizem severler için öneriyorum.

TV dünyasından bir müjde

Ahmet Ümit geçtiğimiz ağustos ayında kendi Twitter hesabından okurlarına müjdeli bir haber verdi. Dijital bir platformun hayata geçireceği proje, binlerce hayranı olan ünlü karakter Başkomser Nevzat’ın serüvenlerini seyircilere dizi olarak sunacak. Artık sadece kitaplarla yetinmeyeceğiz beyaz camdan da Başkomser Nevzat ile cinayetleri çözeceğiz.

Keyifli okumalar ve iyi eğlenceler.

Not: Ben inceleme yazımı Everest Yayınları’nın baskısı üzerinden yaptım ancak Agatha’nın Anahtarı 2019 yılından itibaren Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Aranızda Agatha’nın Anahtarını okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Dünyanın En Çok Satan Yazarı, Suçlar Kraliçesi: Agatha Christie dosyasını okumak için tıklayın.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Agatha’nın Anahtarı – Ahmet Ümit”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products