Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

Kitap Yazarı:
Başak Bingüler

Türk edebiyatının polisiye kategorisinde en çok okunan yazarlarından olan Ahmet Ümit’in Sultanı Öldürmek kitabı polisiye olmasının yanı sıra İstanbul’un Fethi ile alakalı tarihi bilgiler de içeriyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Polisiye - Kurgu

Hedef Kitle: Polisiye seven okurlar

Sayfa Sayısı: 517 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13.9 x 23.7 cm

Kategoriler:

İnceleme

Polisiye romanlar genellikle içerisinde en az bir tane cinayet, katil ve olayı araştırmakla görevli komiser-dedektif üçlüsü etrafında gelişir ve yan karakterlerle sürükleyici bir şekilde kurgulanır. Sultanı Öldürmek kitabını klasik polisiye romanlardan ayıran iki ana özelliği var; birincisi kitabın geniş bir bölümü İstanbul’un Fethi konusuna ayrılmış, ikincisi burada katil kendi kendini sorguluyor.

Ahmet Ümit kitaplarından tanıdığınız Başkomser Nevzat karakteri burada da var ve yardımcıları ile birlikte olayı araştırıyor, şüpheli kişileri sorguluyor fakat asıl ilgimi çeken Müştak karakterinin de kendini sorguya çekmesi oldu.

Aşk cinayeti mi?

Sultanı Öldürmek, bir gün Müştak karakterini ilk aşkı Nüzhet’in telefon ederek buluşmak istemesiyle başlar. Müştak yirmi yıldır görmediği ilk aşkı ile buluşmaya gider fakat eve girdiğinde Nüzhet’in Fatih Sultan Mehmet tuğralı bir mektup açacağı ile öldürüldüğünü görür. Roman okura ilk sayfalarında bu bilgiyi verdikten sonra son sayfasına kadar heyecanını kaybetmeden, okurun merak duygusunu taze tutarak ilerliyor. Her bölümde cinayeti çözümlemeye bir adım daha yaklaşırken kendi zihninizdeki katil de sürekli değişiyor, farklı ihtimaller ile devam ettikten sonra katili öğrendiğinizde şaşkınlık duygusu ile kitabı bitirmiş oluyorsunuz.

Füg hastalığı

Füg yaşanılmış anıların, hafızanın ve kişisel bilgilerin kısa bir süreliğine kaybolmasına neden olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Ana karakterlerden biri olan Müştak füg hastalığına sahip olduğu için romanın ilerleyen sayfalarında kendisini sorgulamaya, cinayet günü neler yaptığını en ince ayrıntılarına kadar hatırlamaya çalışır. Sahip olduğu rahatsızlıktan dolayı tüm çabalarına rağmen bir sonuca varamaz fakat Başkomser Nevzat ve yardımcıları katilin ortaya çıkması için derinlemesine inceleme yapar.

İstanbul’un Fethi

Romanın ilk sayfasında kullanılan suç aleti ile ilerleyen sayfalarda karşınıza çıkacak olan tarihi sahnelerin sinyali de veriliyor. Nitekim bir taraftan cinayet araştırılırken, diğer taraftan İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet’in tarihi başarısı anlatılıyor. İstanbul’un Fethi, hem Osmanlıların cephesinde gelişen olaylar hem de o dönemlerde İstanbul’da yaşamakta olan ve şehri kaybetmemek için her gün ayin yapan Bizanslıların cephesinde yaşananlarla birlikte aktarılıyor. Hatta burada ilginizi çekebilecek bir kitap tavsiyesinde bulunuyor yazar: O dönemlerde Konstantin’de gemi doktoru olan Nicolo Barbaro’nun güncesi. Bu güncenin içerisinde Fatih Sultan Mehmet şehri kuşatma hazırlıkları yaparken cephenin arka tarafında yaşananlar anlatılıyor.

Sultanı Öldürmek ilk sayfasından, son sayfasına kadar soluksuz okuyacağınız ve okurken de farklı konular hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir polisiye roman. Yukarıda da belirttiğim gibi her yeni bölümde katili bulduğunuzu sanırken en sonunda gerçek katili öğrenince oldukça şaşıracağınız bir kurgu ile keyifli bir okuma sunuyor.

Not: Bu inceleme yazısı Everest Yayınlarının baskısı üzerinden yapıldı ancak Sultanı Öldürmek kitabı 2019 yılından beri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products