Birinci Dünya Savaşı Tarihi – Andrew Wiest

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Saracel

Tarih profesörü Andrew Wiest’in imzalı Birinci Dünya Savaşı Tarihi kitabı, okurlarını zengin görselleri ve sürükleyici anlatımıyla tarihin ilk topyekün savaşına tanıklık etmeleri için Kronik Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2022
Kategoriler:

İnceleme

Andrew Wiest, dört yıldan daha uzun süren ve insanlık tarihinin akışını değiştirip birçok acıya, yıkıma ve dönüşüme sebep olan Birinci Dünya Savaşı’nı sadece sıradan bir tarih okuması şeklinde değil aynı zamanda kitabın içinde yer verdiği birçok harita ve görselle o yılların içinde gezinilen bir yolculuk şeklinde sunuyor.

Arka Kapaktan

 28 Haziran 1914. Kara El Örgütü üyesi Sırp milliyetçisi Gavrilo Principin yarı otomatik Browninginden çıkan kurşunların uğursuz çınlaması Saraybosnada duyulduğunda, bunun – kimi tarihçilere göre – tarihin ilk topyekûn harbiyle sonuçlanacağını pek az kişi öngörebilirdi. Ancak Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand ve eşi Prenses Sophienin ölümleri, 19. yüzyılın ikinci yarısındaki Fransa-Prusya Savaşı’ndan beri âdeta cadı kazanına dönmüş olan Avrupayı kıyamete sürükledi.

Avusturya-Macaristan ve Alman İmparatorlukları çok geçmeden İngiltere, Fransa ve Rusyadan müteşekkil İtilaf Devletleriyle savaşa tutuştu. Birçok kişi, savaşın 1870-71deki gibi bir manevra harbiyle süratle sona ereceğini, hatta askerlerin Noelden önce evlerine döneceğini düşünüyordu. Ancak mücadele, kimi zaman birkaç kilometrelik kazanımlar için yüz binlerce askerin toprağa düşeceği, Manş Denizinden İsviçreye kadar uzanan çamurlu siperlerde durağan bir mevzi savaşı hâlini aldı.

Nihayetinde 30dan fazla ülkeyi içine çekerek 4 yıldan daha uzun süren Birinci Dünya Savaşı; kara, hava ve denizdeki çarpışmalarla yaklaşık 20 milyon insanın canına mâl oldu.

İmparatorlukların tarihe karıştığı, büyük sosyoekonomik dönüşümlerin yaşandığı ve dünya haritasında köklü değişikliklerin ortaya çıktığı bu süreç, tarihin en büyük trajedisi olan İkinci Dünya Savaşı’na zemin hazırlayarak günümüz dünyasının da temellerini attı.

Andrew Wiestin Birinci Dünya Savaşı Tarihi, dünyanın dört bir yanında gerçekleşen askerî, siyasi ve toplumsal hadiseleri 250den fazla fotoğrafla, yalın bir dille aktarıyor.

Kara, hava ve denizde gerçekleşen muhtelif muharebeler haritalar eşliğinde okuyucuya sunulurken, tankların ilk kez tarih sahnesine çıkışı gibi mühim gelişmeler ile önemli kişilere ilişkin bilgiler de hususi kutucuklarla açıklanıyor.

Andrew Wiestin Birinci Dünya Savaşı Tarihi, dünyanın küresel ölçekteki ilk modern savaşını, zengin görseller ve sürükleyici bir anlatımla çarpıcı bir okuma tecrübesine dönüştürüyor.

Andrew Wiest kimdir?

Birinci Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı üzerine uzmanlaşan Andrew Wiest, Güney Mississippi Üniversitesinde profesör olarak görevini sürdürüyor.  Wiest, çalıştığı üniversitede kurduğu Savaş ve Toplum Çalışmaları Merkezi ile de araştırmalarına devam ediyor. Aynı zamanda Askeri Tarih Topluluğu Seçkin Kitap Ödülü’nü kazanan Vietnams Forgotten Army ve Emmy Ödüllerine aday gösterilen Brothers in War belgeselinin temelini oluşturan The Boys of 67 gibi birçok çalışması vardır.

Künye

Yayınevi: Kronik Kitap
Kitap Adı: Birinci Dünya Savaşı Tarihi – Fotoğraflar, Haritalar, Çizimler
Kitabın Orijinal Adı: The Illustrated History of World War I
Yazar: Andrew Wiest
Çevirmen: Selçuk Uygur
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Tarih
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Ebat: 15 x 23 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Birinci Dünya Savaşı Tarihi – Andrew Wiest”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir