Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit

Kitap Yazarı:

Yazan: Burcu Gebeş

Başak Bingüler

Polisiye romanlarıyla ünlü Ahmet Ümit’in Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Bab-ı Esrar kitabı sanmayın ki sadece bir gerilim romanı. Bu kitapta insanların yüzyıllardır anlamlandırmaya çalıştığı “aşk” kelimesini de derinlemesine kavramaya hazır olun.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Polisiye

Okur Yaşı: Genel yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Polisiye ve tasavvuf sevenler

Sayfa Sayısı: 436 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 23 cm

Kategoriler:

İnceleme

“Korkma… Gerçeği arıyordun onu sana getirdim.”

Londra’da bir sigorta şirketinde çalışan Kimya Karen Greenwood, bir otel yangını için Konya’ya gönderilir. Karen’in babası Poyraz Efendi, Konyalı olduğu için patronu Karen’in oradaki insanları daha iyi anlayacağını düşünür ve bu soruşturmaya özellikle onu gönderir. Oysa Poyraz Efendi onu ve annesini yıllar önce terk etmiştir. Bu nedenle senelerdir babasını görmeyen Karen, yıllardır Konya’ya da adım atmamıştır. Babasına kızgın olduğu için şehre gitmek istemeyen Karen yine de kendini Konya sokaklarının ortasında bulur.

“Uzun boylu, siyah giysili, güzel gözlü adam…

Büyülenmiş gibi sürmeli gözlerine bakakaldım.”

Kimya Karen Greenwood, anılarının derin sularında yüzerken soruşturma sırasında cinayet işlenir. Hem yangını hem de cinayet nedenini anlamaya çalışan Karen, ona yol gösteren kara gözlü yabancıyla 700 yıllık bir aşkın sır kapısını da aralar, kendini, babasını, geçmişi ve geleceği yeniden keşfe çıkar.

Mevlânâ ve Şems’in sır kapısını aralamaya hazır mısınız?

Hemen hemen her kitabını keyifle okuduğum Ahmet Ümit’in bu kitabını okurken, ne yalan söyleyeyim, biraz şaşırdım çünkü okuduğum diğer romanlarında hep cinayet teması ön plandaydı. Burada ise bir baba-kız ilişkisinden yola çıkarak oluşturulan konu, cinayetin yanı sıra uhrevi temalarla şekillendiriliyor. Bir baba – kızın hikâyesini anlatan yazar bizi Şems ve Mevlânâ’nın dillere destan ilişkisine de tanık ediyor.

“Ne isterdim biliyor musunuz?!

…insanların kalbine elimle dokunabilmek.”

Konyalı olduğum için şehrin sokaklarını, ruhunu ve kokusunu iyi bilirim. Bu nedenle okurken sanki Karen benmişim gibi okudum ve çok etkilendim. Ahmet Ümit mekânları, insanları o kadar güzel betimlemiş ki oradaymışım gibi hissettim.

Eleştireceğim tek noktaysa Şems ve Mevlânâ hikâyesinin biraz farklı anlatımı oldu. En azından ben farklı bir öykü biliyordum. Bu nedenle burada anlatılan bana biraz garip geldi. Bunun dışında biraz fantastik biraz gerilim biraz da duygusal bir roman arıyorsanız okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products