Bookinton

Her hafta Bookinton’ın karşılaştırmalı çok satanlar listesini büyük merak ve heyecanla hazırlıyoruz. Bu sefer yılın ilk yarısında hangi kitapların çok sattığını merak ettik ve sizler için bu kitapları bir araya getirdik. İşte 2023’ün ilk altı ayının çok satanları.

Yasemin KayaUtku Özer

Bookinton olarak her hafta çok satan kitapları sizlerle paylaşıyoruz. Bunu yaparken farklı satış kanallarını inceleyerek size karşılaştırmalı ve kapsamlı listeler sunmaya çalışıyoruz. Bu sefer de yayımladığımız haftalık listeleri karşılaştırarak yılın ilk yarısında en çok okunan kitapları bir araya getirdik. Kitapların büyük bölümü kurgu kitaplar olmakla birlikte kişisel gelişim kitapları ve siyasi-tarihi inceleme-araştırma kitapları da okuyucudan ilgi gördü. Listemizde bir çocuk kitabı da kendine yer buldu. Kitapları satın almadan önce daha detaylı bilgi almak isterseniz Bookinton Platformu’nda yapılan incelemelerine (çoğunun incelemesi var, büyük alkış editörlerimize) bakabilirsiniz. Tüm kitapları büyük bir keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz. İşte karşınızda farklı kitap satış sitelerinden derlediğimiz 2023 yılının ilk yarısının en popüler kitapları!

Üst sıraların vazgeçilmezleri 

Gece Yarısı Kütüphanesi Matt Haig‘in kaleme aldığı bu roman, hayatının her anında farklı seçimler yapmış olsaydı neler olabileceğini merak eden Nora Seed’in hikâyesini anlatıyor. Hayatın sonsuz olasılıkları ve buna bağlı yaptığımız seçimlerin gücünü gözler önüne seren bu kitap okuyucudan büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

Ahmet Ümit’in Bir Aşk Masalı kitabı insanlığın en yüce duygusu olan aşkın doğasına dair. Kitabın kapağında “Özgürlük yoksa aşk da yoktur,” diyen Ahmet Ümit, alıştığımız polisiye kitaplarından farklı bir aşk masalı ile okuyucusunun karşısına çıkıyor. Beş prensin sevda uğruna revan oldukları bir yol ve hal macerasını anlatıyor. Kitap bizi Kaf Dağı’ndan ıssız çöllere, ücra hanlardan savaşçı kabilelerinin çadırlarına, devlerden denizkızlarına, balinalardan devasa yılanlara, cümle tabiatın ve mahlûkatın geçiş yaptığı bir hayal perdesine götürüyor. 

İnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazai’nin otobiyografik romanı. Bu kitapta Dazai, hayatının son dönemlerinde yaşadığı bunalım, yalnızlık ve intihar girişimlerini anlatıyor. Kitap çok etkileyici ve sürükleyici. Japonya’nın en önemli modern yazarlarından biri olarak kabul edilen yazarın bu önemli eserini mutlaka okuyun!

Çinli ünlü yazar Yu Hua’nın dilimize çevrilen ilk kitabı Yaşamak, 2023 yılın ilk yarısında en çok okunan kitaplardan biri oldu. Yaşamak, Çin’in 1966-1976 yılları arasındaki Kültür Devrimi yıllarında yaşayan Fugui’nin kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderin sürprizlerini, yaşamın acılarını ve sevinçlerini anlatıyor. İnsan ruhunun direncini ve yaşama isteğini gözler önüne sererken Çin’in tarihine de ışık tutan eser yayımlandığında ülkesinde yasaklanmış olmasına rağmen tüm dünyada artan bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmış gözüküyor. Kitabın kapaklarına meftun olduğumuz Jaguar Yayınları’ndan çıktığı notunu da ekleyelim.

Kişisel gelişim

2023 yılının çok satan kitapları arasında kişisel gelişim kitapları da var. James Clear’in yazdığı Atomik Alışkanlıklar kitabı 2023’ün ilk yarısında çok okundu, çok tavsiye edildi. Kitap alışkanlık değiştirme konusunda pratik ve bilimsel yöntemler sunuyor. Yazar, alışkanlık değiştirmenin küçük adımlarla başladığını ve bunların zamanla büyük sonuçlar doğurduğunu söylüyor. Aralarında bizim de olduğumuz okuyanlarına göre Atomik Alışkanlıklar, hayatınızı değiştirecek bir kitap!

Uzman Psikolog Esra Ezmeci’nin Vazgeçilmez Olmanın Sırrı kitabı 2023 yılının ilk yarısında çok okundu. Yazar bu kitapla bağlanmadan şemalara, zihin ve beden bütünleşmesinden aura yükseltmeye kadar vazgeçilmez olmanın ve fark yaratmanın sırlarını anlatıyor. Afrodizyak yağlar, kristaller, bitkiler ve özel metotlarla hem bedeninizin hem de yaşam alanlarınızın enerjisini nasıl destekleyeceğinizi gösteriyor. Bu kitap da Esra Ezmeci okuyucularının başucu kitabı olacağa benziyor. 

Kişisel gelişim kitaplarının çok okunan yazarı Miraç Çağrı Aktaş’ın Senden Bir Tane Daha Yok kitabı da okuyucudan büyük ilgi gördü. Kitapta hayatımız boyunca en uzun ve en değerli ilişkiyi kendimizle yaşayacağımız, bunun için herkesten önce kendimizi sevmemiz ve mutlu etmemiz gerektiği güzel örneklerle anlatılıyor. Çünkü bizden bir tane daha yok!

Araştırma – İnceleme

Çalınan Dikkat: Neden Odaklanamıyoruz? Johann Hari’nin yazdığı bu kitap, modern hayatın bize odaklanma yeteneğimizi nasıl kaybettirdiğini ve bunun bizi nasıl mutsuz, yalnız ve bağımlı yaptığını anlatıyor. Çalınan Dikkat‘te Hari odaklanma yeteneğimizi kaybetmememizin nedenlerini detaylarıyla ele almanın yanı sıra, dikkatimizi geri kazanmanın yollarına da kafa yoruyor. Okumaktan kesinlikle pişman olmayacağınız kitaplardan. 

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun Nisan ayında Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitapları SS, 2023 yılının ilk yarısında en çok satan siyasi inceleme araştırma kitaplarından oldu. İçişleri Eski Bakanı Süleyman Soylu’nun siyasi geçmişi, çeşitli kişi ve gruplarla ilişkileri ve hakkındaki çeşitli iddiaların yer aldığı kitap, Türkiye’nin yakın tarihini öğrenmek isteyenler için önemli bir kaynak niteliğinde. 

Yüzüncü yıl kitapları

2023’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı olması nedeniyle bu yıl Türkiye tarihi üzerine pek çok kitap yayımlandı. Bunların bir kısmı yeni çıkanlar listelerinin yanı sıra çok satanlar listelerinde de kendilerine yer buldu. Bunlardan ilki İlber Ortaylı’nın Kronik Kitap’tan çıkan kitabı Dakikalar İçinde Atatürk ve Dünyası: Askeri, Siyasi ve Özel Hayatı. Kitabın alt başlığı aslında bize kitap hakkında oldukça fikir veriyor. Bu kitapta İlber Ortaylı, doğumundan, ailesine, askerlik yaşamına, özel hayatına, Millî Mücadele’ye, Cumhuriyet’in kuruluşu ve ilk yıllarına, kitap sevgisine, çocuklarla ilişkisine kadar Atatürk’ün yaşamını her yönüyle inceliyor. Bunların yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Halide Edip Adıvar, Ayşe Afet İnan, Celal Bayar, Börekçizâde Rifat Hoca gibi siyasetten sanata, edebiyata, askerliğe, musikiye kadar etrafındaki isimlerle ilişkilerini ele alıyor. Yılın ilk yarısında çok satanlar listelerine giren bir diğer İlber Ortaylı kitabı ünlü tarihçinin yazar Şermin Yaşar’la birlikte kaleme aldığı ve okuyucuyu şerbetçi bir çocuğun gözünden Kurtuluş Savaşı yıllarına götüren Cumhuriyetin İlk Sabahı oldu. 

Listelerde iki kitabıyla yer alan bir diğer tarihçi ise Emrah Safa Gürkan. Gürkan, Cumhuriyetin 100 Günü: İnkılabın Ayak Sesleri’nde Cumhuriyet’in kuruluş dönemine odaklanarak Cumhuriyet’in dönüm noktası olan 100 güne ışık tutuyor. Cumhuriyetin 100 İsmi: Büyük Devrimin Portreleri ise Cumhuriyet’in kuruluşunda rol oynayan 100 ismi, onların hareketlerine yön veren arka planlarıyla kaleme alıyor ve kişileri olduğu kadar, o günün şartlarını da anlamak açısından da yol gösteriyor.

Biyografik

Yaşadım” Demek İçin Ne Yapmalı?: 100+ Yılın İzinde Hayatı Güzelleştirme Yolları, Gazeteci Büşra Sanay’ın 109 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’la yaptığı söyleşilerden derlenen bir kitap. Muazzez İlmiye Çığ’ın çok sevilen bir isim olması kitabı kısa sürede çok satanlar listelerine taşıdı ve burada kendisine istikrarlı bir yer edinmesini sağladı. Cumhuriyet’in yüz yılının ötesine giden bu muhteşem hayat deneyimini ve bu deneyimden çıkan tavsiyeleri mutlaka herkes okumalı.

Bu yılın ilk yarısında sık sık karşımıza çıkan kitaplardan bir diğeri yine biyografik ögeler taşıyan İnsanın Anlam Arayışı. 20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl tarafından kaleme alınan İnsanın Anlam Arayışı, Frankl’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini anlatıyor ve “İnsanı insan yapan nedir?” sorusuna yanıt arıyor.

Yeni çıkanlar ve hep satanlar 

Ayfer Tunç’un Can Yayınları’ndan çıkan yeni romanı Kuru Kız dünyanın sonundaki şehir Ushuaia’ya yerleşen bir kadının öyküsünü anlatıyor. Aile baskısı, toplumsal önyargılar, erkek egemen ailede ve toplumda kadın olmanın zorlukları, özgürlük arayışı, kimlik sorunları, iyilik-kötülük halleri yani pek çoğumuzun dertlendiği konuların kendine yer bulduğu kitap, yeni bir hayatın umutlu kapısını açıyor. Bookinton’da Haziran Ayı yazarımız olan Ayfer Tunç’un yazısını da, bu vesileyle, hatırlatalım. 

Bookinton Ağustos ayı yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu da yılın ilk yarısının çok satanlarında. Bu klasik roman bilinmeyen bir kadının aşkına tanıklık ediyor. Romanın kahramanı olan kadın, gençliğinden beri platonik olarak sevdiği bir yazarın ölümünden sonra bir mektupla yazarla olan ilişkisini, onun için yaptığı fedakârlıkları, onun için hissettiği tutkuyu ve acıyı anlatır. Zweig bu en kısa ama bir o kadar da etkileyici diyebileceğimiz bu romanında insan psikolojisini, aşkın gücünü ve kadere boyun eğmenin sonuçlarını ustaca anlatıyor. Eğer Zweig’ın hayranıysanız ya da henüz tanışmadıysanız, bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

2018 yılında kaybettiğimiz psikiyatrist Engin Geçtan’ın İnsan Olmak kitabı hem çok satan (best seller) hem de hep satan (long seller) bir kitap olma özelliğine sahip kitaplardan. Kitap ilk kez yayımlandığı 1983 yılından günümüze kadar birçok baskı yaparak Türkiye’de en çok okunan psikoloji kitaplarından biri oldu. İnsanın psikolojik yapısını ve davranışlarını ele alan bu müthiş kitap kendinizle, diğer kişilerle ve hayatla yüzleşme sürecinize katkı sağlarken ruhunuza da iyi gelecek. Okuma listenize alın deriz.

Miniklere 

2023 yılının çok satan kitapları arasında bir de çocuk kitabı var: Büyük Sorular Kitabım serisinin son kitabı, Büyük Sorular Kitabım – Hayvanlar. Minik okurlar için özel olarak hazırlanan bu yepyeni kitap hayvanlar alemi üzerine sekiz konuya ayrılmış resimli sorular ve bunların resimli yanıtlarıyla, okuma serüveninde emeklemeye başlayan meraklılara hem bilgilenecekleri hem eğlenecekleri rengarenk görsel bir şölen sunuyor. Sorulara ve yanıtlara eşlik eden 150’yi aşkın sevimli resim miniklerin hayvanlarla ilgili merak ettiklerini öğrenmesine yardım edecek.

Nobel bonusu 

2023 Yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Annie Ernaux otobiyografik tarzdaki eserlerinde kendi hayatından kesitleri toplumsal ve tarihsel bağlam içerisinde konumlandırıyor. Cinsellik, aile, sınıf, eğitim, hastalık, yaşlanma gibi konuları cesurca ve dürüstçe ele alan yazarın Can Yayınları tarafından şu ana kadar altı kitabı Türkçe’ye kazandırıldı: OlayBir KadınSenelerBoş DolaplarYalın Tutku ve Babamın Yeri. Fransız edebiyatında kadın yazınının fitilini ateşleyen öncül yazarlardan olan Annie Ernaux’un kitapları ülkemizde de büyük ilgi görüyor. 2023 yılın ilk yarısında farklı Annie Ernaux kitaplarının çok satanlar listelerinde yer aldığını görmekteyiz. Biz de bu nedenle okurlarımıza yazarın Bookinton sayfasındaki incelemelerine göz atıp en çok ilgilerini çeken kitaptan başlayarak okumalarını tavsiye ediyoruz.  

Diğer dosyaları incelemek için tıklayın. 

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.