Her geçen günün bir öncekinden daha fazla ısınması termometredeki dereceyi olduğu kadar endişe seviyemizi de artırıyor. Yıllardır buzulların erimesi, sıcak hava dalgaları, mevsimin dışında yaşanan hava hareketleri sözlüğümüze ‘’küresel ısınma’’ ve ‘’iklim krizi’’ gibi kavramları soktu. Gündemimizin bir parçası haline gelmiş bu durumlar için karamsarlığa kapılmak ve hafife almak ikileminde gidip geliyor olabilirsiniz. Tam da bu sebeple, Bookinton olarak kafanızdaki sorulara ve çok daha fazlasına cevap olabilecek bir okuma listesi hazırladık. İklim krizini anlamak istiyorsanız, bu kitaplara göz atmayı ve başka önerileriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. 

Setenay Vurdem

Muz Ne Kadar Kötüdür? – Mike Berners Lee 

Kapağı ilk bakışta size modern sanata gönderme yaptığını düşündürse de karbon ayak izi ve iklim kriziyle mücadele konusunda ufkunuzu açacak bir kitap. İnternette yaptığınız aramalardan, partnerinize aldığınız bir adet güle kadar günlük hayatınızda düşünmeden yaptığınız eylemler ve bunların karbon ayak izi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacak ve çözüm önerileriyle karşılaşacaksınız. 

Satın almadan önce kitabın incelemesini okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Ekolojik kitaplar denildiğinde akla gelen Yeni İnsan Yayınevi ve editör Osman Keçeli ile yapılan söyleşiye de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bizsiz Dünya – Alan Weisman

Bizsiz Dünya’da, adından da anlaşılacağı gibi, içinde olduğumuz dünyayı nasıl düzeltebileceğimizden ziyade sorunun –insanlığın– ortadan kalkması halinde dünyanın nasıl bir yer olacağı anlatılıyor. İklim krizine dikkat çekmek isteyenlerin sloganı haline gelmiş ‘’başka bir gezeyen yok / There is no planet B’’ sözüne farklı bir bakış açısı getiriyor. İçinde yaşadığımız gezegen biz olmadan da varlığını sürdürmeye devam edecek. Dünyayı kurtarmak / gezegeni korumaktan bahsederken aslında içinde yaşadığımız evi yok etmemekten bahsediyoruz. Alan Weisman, pandemiden önce ‘’İnsansız bir dünya nasıl olurdu?’’ sorusunu merak edip araştırması için Türkiye dâhil olmak üzere birçok farklı ülkeye seyahat etmiş. Sonra ne mi olmuş? Yazarın gözlemlerini ve bizim olmadığımız bir dünyanın nasıl görüneceğini merak ediyorsanız bu kitabı listenize eklemeyi unutmayın. 

Her Şeyi Değiştirme Rehberi – Naomi Klein ve Rebecca Stefoff

İklim değişikliği konusunda yine bizlerin neler yapabileceğine odaklanan Her Şeyi Değiştirme Rehberi’nde, ödüllü gazeteci Naomi Klein ve Rebecca Stefoff odağına gençleri almasıyla dikkat çekiyor. 

Kitabın incelemesine göz atmak için buraya tıklamayı unutmayın. 

Sadeleşerek Özgürleş – Hale Acun Aydın 

Kitabın odak noktası minimalizm olsa da Hale Acun Aydın özellikle sürdürülebilirlik ve sıfır atık konusunun çok üzerinde duran bir yazar. Haliyle bu listede yeri olması gerektiğini düşünüyorum. Günlük hayatınızda kullanabileceğiniz önerilere ve atıksız yaşam tavsiyelerine göz atmayı unutmayın.

Kitabın incelemesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Başka Bir Gezegen Yok: Atıksız Yaşamın İpuçları – Nil Ormanlı Balpınar 

Dünyayı, çevreyi ve geleceğimizi önemsiyorum ama nereden başlayacağımı bilemiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Nil Ormanlı Balpınar kitabında her bireyin uygulayabileceği ve uygulaması gereken pratik çözümlere odaklanıyor. Tekrar kullanılacak, ileri dönüştürülecek ürünler, ihtiyacımız kadar kullanmak, doğa dostu alternatifleri seçmek gibi birçok başlık olan kitap dünyamızı iyileştirmek için atacağınız adımlarda elinizden tutup yol gösteriyor. 

İnsan Neden Vegan Olur? – Anna Charlton & Gary L. Francione

İklim krizi dediğimizde ilk akla gelen çözüm önerisi daha kısa duş almak gibi adımlar olurken, hayvancılık endüstrisinin yarattığı yıkıcı etkiyi görmezden geliyoruz. Vegan beslenme, yoğun enerji ve su tüketimi yüksek olan hayvancılık yerine verimli ve sürdürülebilir bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Okuması son derece kolay ve karşılıklı sohbet eden bir üsluba sahip olan İnsan Neden Vegan Olur? kitabında veganlığın hem etik ve hem de uygulanabilirliğini görürken bir yandan da sıkça sorulan sorulara anlaşılır cevaplar bulacaksınız. Özellikle, hayvan ve hayvansal ürün tüketen biriyseniz, önyargılarınızı kırmak için bu kitaba göz atmayı unutmayın. 

Diğer kitap öneri listelerini okumak için tıklayın.