Nesin Yayınevi

2004 yılında Türkiye’nin önde gelen mizah yazarlarından Aziz Nesin’in kurucusu olduğu Nesin Vakfı tarafından kuruldu. Öncelikle kurulma amacı Aziz Nesin‘in bütün kitaplarını yayımlamak, şimdiye kadar basılmamış yazılarını kitaplaştırmak olsa da sonraki yıllarda özellikle çocuk, ilk gençlik ve eğitim alanlarında yayımladığı yeni kitaplarla, küçüklerin hem yazınsal hem de görsel beğenilerini geliştirmeyi misyon ediniyor. Yayınlarını dört başlık altında sunuyor; Aziz Nesin’e ait tüm eserleri Aziz Nesin Kitaplığı altında yayınlarken, Nesin Çocuk kitaplığında ise 3-7 ve 8-12 yaş aralığındaki çocuklara özel içerikli kitaplar bulunuyor.

Prof. Dr. Ali Nesin’in çocuklara matematiği sevdirmek, matematiğe yönelik toplumsal farkındalığın artması amacıyla yazdığı yayınlara Matematik Kitaplığı altında yer veriyor. Nesin Yayınevi, Hem Küçüklere Hem Büyüklere ismiyle de her yaştan okuyucunun severek okuyacağı kitapları yayınlamaya devam ediyor.

Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamayı konu edinen Deniz Mert İçöz’ün yazdığı Çernobilin Çocukları isimli kitap, her yaştan okuyucunun dikkati çeken bir konu olmasının yanında, Döndü İçöz’ün üç boyutlu maketlerinin özgün fotoğraflarla birleştiği kitap, konusu dışında tasarımıyla da oldukça yenilikçi ve özgün bir eser olarak kataloğu içerisinde yer alıyor.

Yayınevi tüm gelirini Nesin Vakfına bağışlıyor. Ayrıca kitap sıkıntısı çeken köy okullarına yardımcı olmak için “Askıda Kitap” uygulaması bulunuyor.

 

www.nesinyayinevi.com