Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz – Aziz Nesin

(5 Yorum)
Yayınevi:

Yazan: Kübra Arar

Birçok hikâye, tiyatro, şiir ve romana imza atmış yazar Aziz Nesin, Nesin Yayınevinden çıkan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (1977) ile ününe ün kattı. Toplumsal eleştiri ve mizah denilince ilk akla gelen isimlerden biri oldu çünkü hepimizde biraz Yaşarlık var. Hangimizin başına gelmemiştir ki benzer bir durum?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu, roman.

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Mizah, kara mizah ve toplumsal eleştiriyi sevenler.

Sayfa Sayısı: 341 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13 x 21 cm

Kategoriler:

İnceleme

Soyadı Kanunu çıktığı zamanlarda  bir soyadı seçmesi istenilince herkes “Nesin” diye çağırdığında ne olduğunu düşünüp kendine gelsin diye Nesin soyadını alan bir Aziz Nesin gibi bir yazarın yazdığı romanlar da bu tarzda bir zekâ örneği gösterecekti elbette… Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabında ve diğer eserlerinde bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Yaşadığı dünyanın biçimine, değerlerine, insan ve toplum anlayışına kendi penceresinden bakmayı başarmış bir insan Aziz Nesin. Yazdığı dönem, toplumsal gerçekçilik akımının da dorukları. O da eserlerinde yaşadığı toplumun geniş bir kesimini oluşturan yoksuların sorunlarını dile getirmiş ve sosyal hayattaki aksaklıkların günlük yaşama yansıyışını aktarmış. Bunu da en güçlü silahını kullanarak yapmış: Mizah!

“Gülmece, çok ciddi bir iştir.”

Aziz Nesin toplumsal olayları yazar yazmasına ama yazarken öyle bir kurgular ki ağlanacak hâllere güldüğünüzü görürsünüz. Tıpkı Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’da Yaşar’ın yaşadıkları gibi. Yaşar’a sıradan kelimesi yakışmasa da o da aslına bakarsanız içimizden biri, normal bir vatandaş. Ama başına öyle şeyler geliyor ki, gülseniz mi ağlasanız mı bilemiyorsunuz. Yaşar ne yapsa yaşadığına inandıramıyor yüksek makamları. Evet, düşününce cezbedici bir yanı yok değil. Ama keşke öyle kolay olsa! Kitabı okuduğunuz da göreceksiniz ki işlerine nasıl geliyorsa o vakit yaşıyor Yaşar. Onlar nasıl istiyorlarsa. Tanıdık geldi değil mi? Yaşar’ın kitapta anlattıkları o kadar komik ama bir o kadar da gerçek ki ilk başlarda bunu radyo oyunu olarak yazan Aziz Nesin, ısrarlara dayanamamış ve bu hikâyeyi roman hâline getirmiş çünkü her insan Yaşar’ın hikâyesinde kendisinden bir parça görmüş. Kısacası Aziz Nesin’in yazdığı çoğu hikâye ve romanda da olduğu gibi maskenin iki yüzü hâkim. Ön yüzde komedi sahnelenirken arka yüzde acı bir trajedi sergileniyor. Bu da oldukça ustalık gerektiriyor.

Yaşar Yaşamaz’ın yaşadıkları

Kitabın ana konusu bürokrasi ve devlet. İki büyük kelime. Yaşar’ın başına gelenleri sadece bu iki kelime ile anlatmak mümkün aslında. Aziz Nesin bu romanıyla başlı başına bir bürokrasi eleştirisi yapıyor. Romanda Yaşar’ın da kendi ağzıyla söylediği gibi, “Benim işime yarar bir şey olunca, evet, o zaman bana yaşamıyorsun diyorlar ama kendi işlerine gelince yaşıyorsun diyorlar. Okula gideceksem yaşamıyorum. Askere alacaklarsa, yaşıyorum. Nüfus kâğıdı istersem, yaşamıyorum. Vergi alacaklarsa, yaşıyorum. İş ararsam, yaşamıyorum. Ceza keseceklerse, yaşıyorum. Dava açarsam, yaşamıyorum. Tımarhaneye kapatacaklarsa, yaşıyorum. Evleneceksem, yaşamıyorum. Ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.” Yaşar bir türlü aynı frekansta olamıyor devletle. Var mıdır yok mudur bir zaman sonra kendisi bile bilemiyor. Çok fazla şeyi sorguladığımız şu dünyada üzerine çokça düşünmemiz gereken de bir şey aslında. Hem bireysel hem de toplumsal açıdan…

Sizin de oldu mu hiç, bu tam da Yaşarlık dediğiniz bir olay? Yorumlara bekliyorum.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (5)

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz – Aziz Nesin için 5 değerlendirme.

 1. Özlem Özdemir

  Kaleminize sağlık 🙂 yazıklarınızın kitap hakkındaki düşüncelerini besledi.

 2. İlay Ünal

  Yıllar önce okuduğum bir kitap. Şimdi, daha fazla farkındalıkla birlikte, yeniden okumanın vakti gelmiş gibi… İnceleme için teşekkürler ??

 3. Merve İnce

  Aziz Nesin’in ikilik eleştirisini yansıtan şahane eseri. İncelemesi de bir o kadar güzel yazılmış ?

 4. Hazal Dalak

  Ne güzel yorumlanmış Yaşar’ın bize de yabancı olmayan benliği şu sözlerde:“Yaşar bir türlü aynı frekansta olamıyor devletle. Var mıdır yok mudur bir zaman sonra kendisi bile bilemiyor.”

 5. Melis Yilmaz

  Aziz Nesin’in en güzel eseri, ne kadar da güzel incelenmiş. Kesinlikle okunmalı!

Ortalama Puan

5.00

5 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir