Şehirdeki Küçük – Sydney Smith

(1 Yorum)
Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Başak Bingüler

6 Şubat’ın üzerinden günler geçti. Hâlâ midemde bir sancı, göğsümde bir ağırlık… Kitapları elime alıp alıp bıraktım, hislerimi değil yazmak; konuşurken bile doğru düzgün anlatamadım. Günler geçti, bir kitap kapağındaki çocuk çarptı gözüme, zamanı geldi dedim, okumaya başladım. Sydney Smith, Şehirdeki Küçük, Kırmızı Kedi Yayınları.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2023

Orjinal Adı: Small In The City

Ülke: Kanada

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 5 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: Resimli kitap okumayı seven herkes.

Çevirmen: Gonca Özmen

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 18,5 x 26,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Sarsıntılar geçmiyor. Her gece aynı şeyi yazıyorum tarayıcıya: “son depremler”. Çıkan sayfada ilk linke tıklayıp dakika dakika topraktaki hareketleri takip ediyorum. Kime ne faydası var? Hiç. Bunu gece yapıyorum, gündüzleri ise hepimiz gibiyim. Aklımda bir tek soru: “Kime nasıl yardımcı olabilirim?”

Sydney Smith’in ödül avcısı Şehirdeki Küçük kitabı uzun zaman sonra konsantre olabildiğim ilk şey oldu. Kapaktaki çocuğu uzun uzun seyrettim. Ülkemizdeki afet zincirinin etkileri hâlâ devam ederken içinde bir yıkım, kayıp, yas süreci barındırmasa da sırf o çocuğun hatrına, hakkında konuşmak için bu kitabı seçtim.

Saat 21:20. Ardıç uyumak üzere. Günün en sakin anındayım. Odama geçtim, sevdiklerimden hediye gelen en sevdiğim mumlarımı yaktım, içimden sahip olduğum sıcacık dostlara şükrettim. Masa başına oturup klavyeyi tıkırdatmaya başlayınca gözüme o takıldı; karlı bir günde otobüs camından dışarıyı seyreden bir çocuk. Duygularında boğulmadan sadece kitabı anlat, dedim kendime.  Öfkeyi, çaresizliği ve bilemediğim çok daha ağır duyguların utancını bir damla yaşa sakladım. Sydney Smith’in Şehirdeki Küçük‘ü hakkında yazmaya başladım.

Kırmızı Kedi Yayınlarının her baskısını gururla sunduğundan emin olduğum bir kitap, Şehirdeki Küçük. 2020’de Ezra Jack Kreats Ödülü’nü ve 2022’de Kate Greenaway Madalyası’nı kazanmış. Çizgilerini ve hatta renk paletini Bookinton’da incelediğim Nehir Gibi Konuşurum  ve Babamı Beklerken kitaplarından tanıyacaksınız. Sydney Smith’in 2019 yılında çıkardığı solo çalışması Şehirdeki Küçük, Gonca Özmen çevirisi ile Türkçedeki yerini almış. Çocukların dünyasına dair unuttuğumuz sırları biz yetişkinlere ancak bir yetişkinin anlayacağı alt metinlerle sunan Sydney Smith yine ve yeniden kendine hayran bırakıyor.

Şehirdeki Küçük bize ne anlatıyor?

Bir otobüste belli belirsiz bir çocuk silueti ile başlıyor hikâye, çocuk başta silik gibi görünse de yazar sadece ve sadece ona konuşuyor. O konuştukça her bir karede çocuk belirginleşiyor. Sayfalar boyu onun peşinden gidiyoruz. Yer yer hepimize tanıdık gelecek sokakları gezmeye başlıyoruz. 

“Bir şehirde bir çocuk olmak zordur, bilirim,” diyor Smith. Taksilerin kornası, iş makinelerinin sesleri, o bitmek bilmez gürültü… Şimdi böyle yazınca bile hepimizin kulağına benzer sesler çalındı bence. Çünkü alışmışız bu seslere. Bildiğimiz hayat bu. İşte Sydney Smith de “Seni tanıyorum,” dediği bu çocuğa şehirde hayatta kalmanın sırlarını anlatıyor.

“Seni tanıyorum, iyi olacaksın.”

Ona kestirme sokaklardan, birbirine havlayan köpeklerden uzak durması gerektiğinden ve saklanabileceği harika yerlerden -mesela bir dut ağacından- bahsediyor. Çocuğa bu curcunalı şehir içinde nefes alabileceği, yemek bulabileceği ve hatta sığınıp dinlenebileceği yerleri, güvenli alanları anlatıyor. Kar yağışının en şiddetli anında, çocuk artık tamamen kayboldu sandığımızda, “Elbette,” diyor, “Ev, en güvenli ve sessiz yerdir. İstediğin zaman dönebilirsin.” Ve finale gelirken çocuğu şu kelimelerle kucaklıyor: “Seni tanıyorum, iyi olacaksın.”

Bu cümleyi kurmak istediğim, kollarımı alabildiğince uzağa salıp sarılmak istediğim öyle çok çocuk var ki. Şehirdeki küçükler, köylerdeki küçükler, çevre illerdeki küçükler, artık bir şehri olmayan küçükler… Bu kitaplardaki hikâyelere inanın; biliyorum kaybolduk, kaybettik ve çok üşüdük, ama iyi olacaksınız. Hep birlikte iyi olacağız.

Bu hikâye, kitapların sihrine inanan herkese, zaman içinde hep birlikte iyileşmek dileğiyle.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

 —

Sydney Smith kimdir?

Kaldırım Çiçekleri, Nehir Gibi Konuşurum, Babamı Beklerken kitaplarının ödüllü çizeri Sydney Smith’i Kırmızı Kedi Yayınları sayesinde artık çok yakından tanıyoruz. Şehirdeki Küçük, Sydney Smith’in hem hikâyesini yazıp hem çizimlerini yaptığı ilk kitabı. Smith, bir yazarla ortak çalışan bir illüstratör olarak nihaî hedefinin hikâyesini ve resimlerini kendisinin yazıp çizdiği bir resimli kitap olduğunu belirtiyor. Şehirdeki Küçük ile bu hedefine ulaştığını; hatta bu kitapla gurur duyduğunu da ekliyor. “Yine de, kendiniz için yazmak işin en zor kısmıymış… Yazarlara saygı duydum.” Bu cümleler Sydney Smith’in de içinde olduğu Kanadalı çizerlerle yapılan bir sohbet videosundan alındı. Videonun tamamını izlemek için tıklayın. Smith’in yine Jordan Scott ile birlikte çalıştığı, Mart ayında yayınlanacak My Baba’s Garden kitabı ise ayrı bir merak konusu. Umarım çok kısa zamanda onun da Türkçesini raflarda görürüz.

Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (1)

Şehirdeki Küçük – Sydney Smith için 1 değerlendirme.

  1. Fethiye YILDIRIM

    Bir çok çocuğumuzun tanıyacağı bir şehri artık yok. Onlara yaşamlarını, sevdiklerini kaybetmeyecekleri, tanıttığınız kitaptaki gibi güvenle dönecekleri evlerinin olduğu şehirler kurmanın ne kadar önemli olduğunu acıyla öğrendik. Şimdi zaman çocuklarımıza bu şehirleri yeniden kurma evlerinin başlarına yıkılmayacağı, parklarında oynayacakları sokaklarında güvenle dolaşacakları şehirleri hep birlikte oluşturma zamanı. Tanıtımınızı bu duygularla okudum. İyileşmenin ancak böyle mümkün olacağını düşünüyorum. Sevgiyle…

Ortalama Puan

5.00

1 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products