Mutluluğun Başladığı Yer – Eva Eland

(1 Yorum)

Yazan: Tuba Öktem

Eva Eland’ın yazdığı ve resimlerini kendisinin çizdiği mutluluk üzerine düşündüren kitabı her ne kadar çocuk kitabı gibi görünse de yediden yetmişe bütün okurlara hitap ediyor. Mutluluk arayıp bulabileceğimiz ya da aranması gereken bir şey mi sorusuna yanıt arıyor.
Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2023

Orjinal Adı: Where Happiness Begins

Ülke: İngiltere

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: Genel Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Okurken düşünmeyi, yazılanlarla ilgili kafa yormayı seven büyük küçük herkes.

Sayfa Sayısı: 24 sayfa

Çevirmen: Sibel Çelik

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 22 x 24 cm

Kategoriler:

İnceleme

Mutluluğun Başladığı Yer kitabında Eva Eland, mutluluğun ne olduğunu somutlaştırarak resimler üzerinden anlatmış. Kitaptaki çizimler tek tek üzerinde durup düşünüp kendimizden bir şeyler bulabileceğimiz, tekrar tekrar okuduğumuzda o anki duygularımız ve yaşantılarımıza bağlı olarak farklı anlamlar ve duygular çıkartabileceğimiz şekilde çizilmiş.

Kitabın her bir sayfasına tek cümle yazılmış gibi görünse de her cümle anılarımıza, duygularımıza, kendimize açılan bir kapı gibi. Bu da bir sayfa üzerinde saatlerce düşünebileceğimiz anlamına geliyor.

Aynı şekilde bu kitabı bir çocukla birlikte okursak kitabın sayfalarında yazılanlar veya çizilenlerle ilgili çocukla “En son ne zaman mutlu hissetmiştin, hatırlıyor musun?”, “Seni en çok ne mutlu eder?” gibi sorular üzerinden konuşarak çocuğa duygularını anlamlandırıp ifade etmesi ve bizim de çocuğa duygularının anlaşıldığını hissettirmemiz yani kitabı çocukla etkileşimli okumamız için birçok fırsat sunduğunu görebiliriz.

Mutluluğumuzun Önüne Koyduğumuz Engeller

Mutluluk hepimiz için farklı anlamlar ifade eder çünkü biz mutluluğu varılacak bir yer olarak görüyoruz. “Şu işe girince mutlu olacağım.”, “Çok istediğim çantayı alınca mutlu olacağım” gibi cümleler size de tanıdık geldi mi? Çoğumuz -bazen farkında olarak- mutluluğun gerçekten hedefimize ulaşınca geleceğini düşünüyoruz, -bazen de farkında olmayarak- bilinçaltımızda kendimizi ona şartlıyoruz. Böyle düşünerek şu anki mutluluğumuzdan çalıyoruz, kendimize mutlu olma fırsatı vermiyoruz, sanki ancak o çok istediğimiz hedefler gerçekleşince mutlu olacağımıza inanıyoruz. Gerçekleşince doğal olarak mutlu da oluyoruz hatta o an dünyanın en mutlu insanıymışız gibi hissediyoruz ancak çok geçmeden ona da alışıyoruz mutluluğun etkisi geçiyor. Bu kez tekrar aynı hazzı hissedebilmek için kendimizi yeni şeyler isterken buluyoruz. Kaçırdığımız nokta mutluluk haz gibi kısa süren bir şeyden ya da varılması gereken bir yerden ziyade yolun, yolculuğun kendisi. Mutluluğu dış şartlara bağladığımız sürece bırakın yakalamayı onu elimizden daha çok kaçırıyoruz. Kitap bu söylediklerimi içine alarak basit cümlelerle bizi içine öyle alıyor ki kendimizi sorgulamaya başlıyoruz.

Mutluluğun Başladığı Bir Yer Var mıdır?

Mutluluğun bir başlangıcı olmadığı gibi sonu da yok. Kitapta anlatıldığı gibi mutluluk her an var, varlığının farkında olmadığımız zamanlarda bile bizimle… Kitapta nefes almamız hatırlatılmış. Bu hatırlatma çok değerli çünkü farkındalıkla alıp verdiğimiz her nefes bize mutluluğun içimizde bir yerlerde olduğunu hatırlatıyor. Mutluluk ne geçmişte ne gelecektedir, mutluluk içinde bulunduğumuz andadır, belki de anın kendisidir.

Zor Zamanlarda Çıkış Kapısı

Kitabın karanlık anlarda, bir daha mutlu hissedemeyeceğimizi düşündüğümüz anlarda bile her zaman bir çıkış yolu olduğunu, mutluluğun bizi beklediğini hatırlatması beni çok etkiledi. Hepimiz ara ara zor zamanlardan geçiyoruz, kendimizi mutsuz, çaresiz ve bir daha hiç mutlu olamayacak kadar umutsuz hissedebiliyoruz. İşte böyle zamanlarda mutluluğun bizi bir yerlerde beklediğini bilmek çok güzel.

Kitaptan çok beğendiğim iki alıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum; “Mutluluk senin beklediğinden farklı olabilir ya da ilk başta sana korkutucu gelebilir.”

“O her zaman oradaydı. Onun farkına var ve ona değer ver. Çünkü mutluluk seninle başlar.”

Aranızda Mutluluğun Başladığı Yer’i okuyan var mı? Sizin kitapta en çok beğendiğiniz cümle hangisiydi? Kitabı henüz okumadıysanız paylaştığım alıntıların size neler hissettirdiğini neler düşündürdüğünü yorumlarda paylaşır mısınız?

Eva Eland kimdir?

Eşi ve iki çocuğuyla Amsterdam’da yaşayan Hollandalı yazar ve illüstratör. Basılmış iki tane resimli kitabı var. İki kitabı da yirmiden fazla dile çevrilmiş ve birçok ödüle aday gösterilmiş.

Yazarın diğer kitabı olan Üzüntü Kapını Çaldığında’nın incelemesini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer Okul Öncesi kitaplarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Mutluluğun Başladığı Yer – Eva Eland için 1 değerlendirme.

  1. Nihat Yıldız

    Yeri geldiğinde sağlıktan önemli bir şey olmadığını, onu yitirince sahip olduğumuz başka hiçbir şeyin öneminin kalmadığını söyler dururuz, ama ortalık sağlıklı mutsuz insandan da geçilmez:) “Mutluluğun resmini çizmek” çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de duygu ve düşünce açıcı olmalı. Kitabı ilk fırsatta kızlarımla okumak üzere not ediyorum.

Ortalama Puan

5.00

1 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir