Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır – Mehmet Çimen

Başak Bingüler

Mehmet Çimen Şubat 2023’te A7 Kitap tarafından yayımlanan Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır adlı kitabında, insanın dibe vurduğu anda karanlığa teslim olmak yerine başına gelenlerin kazanımlarına odaklanması gerektiğini kaleme aldığı tek öykü üzerinden vurguluyor. Aşkı uğruna varını yoğunu satıp Moldova’ya göç eden genç iş insanı Şevket’in, etrafında örülü entrikalar ağından kurtuluşunun öyküsü okunmaya değer…

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Öykü

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: İnsan psikolojisini irdeleyen kurgu eserleri ve öykü okumayı sevenler.

Sayfa Sayısı: 80 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

İnsan, çevresi ve çehresi nasıl olursa olsun mükemmel bir varlık değil; herkes hata yapabilir. Mesele yanlış yola girmek değil, o yoldan çıkarken gerekli dersi alıp almamak. Öykü kitabı diye elime aldığım ancak beni derin düşüncelere sevk eden bir roman okuyor hissine kapıldığım Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır’ı bitirdiğim anki düşüncelerim bunlar oldu.

Kitabın başında karmaşık ve uzun bir öz geçmişe yer vermektense kendini öykü boyunca süregelen yalın ve eğlenceli bir dille tanıtmayı tercih etmesi, Mehmet Çimen’in özgün üslubunun ilk ibaresi olarak karşımıza çıkıyor.

“Otuz senedir ve halihazırda özel sektörde yöneticilik yaparken, fırsat bulduğu anlarda yazmalara, bu bağlamda projeler tasarlamaya devam ederken, dayanamayıp bir projesini yazıya döken, ben Mehmet Çimen… Bir oğlum var, İngilizcem var ve İstanbul’da ikamet ederim.”

İstanbul’dan Moldova’ya uzanan yalancı bir aşk hikâyesi

Şevket, Balat’ta geçirdiği çocukluğuna ait peşini bırakmayan anıları unutmak ve gençliğinin yüreğinde açtığı yaraları bastırmak umuduyla otuz iki yaşındayken Victoria’nın peşinden Kişinev’e göç ediyor. Aklını başından alan Moldova güzeli Victoria’nın göründüğü gibi biri olmadığını ise bilmiyor. Bu yalan aşkın hikâyesi, Şevket’i önce riyakâr bir kadınla yaptığı evliliğe ardından hapishaneye ve en nihayetinde yargılandığı davanın ulusal kanallarda canlı olarak yayımlanan karar duruşmasına kadar sürüklüyor.

Mehmet Çimen, Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır’da işlediği ağır konuyu, esprili üslubuyla ve argoyu metne ustalıkla yedirerek hafifletmeyi başarıyor. Size bir fikir vermesi açısından Şevket’in, nezarethanede kendisine tercümanlık yapan Fahri’nin yönelttiği soru üzerine aklından geçenleri anlattığı kısa bir alıntı paylaşmak istiyorum:

“Çok mu seviyordun abi?

Victoria’yı mı? Tam adamına sordun! Ama acılarını paylaşabilen biri değilim ki ben. Böyle sorular gelince, dut yemiş mabat gibi dur durak bilmeden geyiğe sararım. Keder, alışmamış bünyede ters etki yapar. Şaşkın ördek gibi götün götün dalarsın muhabbete, ölü evinde gülme krizine girmiş bulursun kendini.”

İnsanın bilinçaltında büyüyen çöplüğü kurutmanın formülü

Mehmet Çimen, Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır’da düşünülmeden alınan yanlış bir kararın insanın bilinçaltında biriktirdiklerinden oluşan çöplüğü nasıl büyüttüğünü, bu pislikten kurtulmanın tek yolunun ise kişinin öz değerini keşfetmesi olduğunu anlatıyor. Şevket’in bunu başarmak için geliştirdiği formül basit gibi görünse de hepimize kılavuz olacak cinsten.

Şevket formülü yine Fahri ile olan diyaloğunda şöyle açıklıyor:

“…Her şeyin bi şeyi vardır. Maymuncuk gibi anahtar verdim sana. Açmayacağı kapı yok. Niçin şöyle, böyle deyip duruyor mu kafandaki tilkiler? Her şeyin bi şeyi vardır de onlara. Öyle olması gerekiyormuş, olmuş işte. Allah var mı diye soruyorsun ya? Hemen uygula bak. Her şeyin bi şeyi vardır. Her varlığın, bir yaratıcısı vardır. Gördün mü çözüldü problem! Her yuvarlananın, bir yuvarlayanı vardır. Bak aynı formül yine.”

Kitapta Şevket’in etrafında şekillenen seksen sayfalık entrikalar ağı okuru zorlamadan oluşuyor, ilerliyor ve çözülüyor. Öyküde gereksiz tek bir unsur yok. Anlatıda taşlar yerine öyle bir oturuyor ki okuduğunuz her ayrıntıda, “Yazar haklıymış… Her şeyin bir şeyi vardır,” diye düşünüyorsunuz.

Mehmet Çimen kimdir?

Aslen Konyalı olan Mehmet Çimen 01.06.1969 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmaya başladı. Otuz yıldır mesleki kariyerini yönetici olarak sürdüren yazar çocukluğundan beri kalemiyle haşır neşir olduğunu ifade ediyor. Yazma tutkusunu Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır adlı öykü kitabıyla somut bir çalışma haline getiren Mehmet Çimen’in bir oğlu var ve İstanbul’da yaşıyor.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Her Şeyin Bi’ Şeyi Vardır – Mehmet Çimen”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products