Melisa Kesmez, 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre İngiltere’de yaşadı. Yaratıcı yazarlık, gazetecilik ve fotoğrafçılık alanında yurt içinde ve yurt dışında çeşitli eğitimler aldı. Dergi ve gazetelerde edebiyat, müzik ve fotoğraf üzerine yazıları, söyleşileri ve çevirileri yayımlandı.

İlk öykü kitabı Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz’den sonra ikinci öykü kitabı Bazen Bahar ile 2017 NDS Edebiyat Ödülü’nde Mansiyon aldı. Son öykü kitabı Nohut Oda ise 2019’da 65. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. DOT Tiyatro tarafından sahnelenen pek çok tiyatro oyununu Türkçeye çevirdi. Farklı tiyatro ekiplerinde dramaturg olarak görev aldı. Şu anda çocuk edebiyatı alanında yayıncılık yapıyor. Editör, çevirmen ve dramaturg olarak çeşitli projelerde yer almaya devam ediyor.

  • Küçük Yuvarlak Taşlar – Melisa Kesmez

    Sait Faik Hikâye Armağanı sahibi Melisa Kesmez’in İletişim Yayınları tarafından yayımlanan son hikâye kitabı Küçük Yuvarlak Taşlar, çekirdek bir ailenin parçalanışını her bir ferdinin kendi anlatımıyla okurlara sunuyor. Üç farklı ses, birçok yaşanmışlık ve tek bir sonuç…

  • Nohut Oda – Melisa Kesmez

    65. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanan Nohut Oda, birbirinden bağımsız beş öyküden oluşuyor. Hikâyelerdeki kahramanlarının ortak derdi kendi kabuklarını oluşturabilmek. Peki, siz kendi kabuğunuzu oluşturabildiniz mi?