Melek Terörist Fahişe – Osman Balcıgil

Yayınevi:
Başak Bingüler

1970’li yılların Türkiye’sinde devlet, mafya ve genelev üçgeninde geçen nefes kesen bir Osman Balcıgil klasiği. Muhteşem bir dönem romanı. Osman Balcıgil, Destek Yayınlarından çıkan Melek Terörist Fahişe romanıyla 70’lerin ortasındaki girift ilişkileri anlatıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Roman

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Sosyal, siyasi, ekonomik sorunlara ilgi duyan herkes.

Sayfa Sayısı: 403 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Her dönemin kendine özgü sorunları olduğu bir gerçek, hele de 1970’li yıllar. Hemen hemen her gün yurt içinde 20-25 gencin öldüğü, yurt dışında ise Türk diplomatların Asala Ermeni Terör Örgütü tarafından katledildiği yıllar.

“Türkiye hakikaten zor günlerden geçiyordu. Kimilerinin zerre kadar umurunda olmasa da ülke gerçekten dar bir dönemece takılıp kalmıştı. Her olay bir yenisini tetikliyor, her ölümün karşılığı yeni bir ölüm oluyordu. Özellikle de üniversitelerde durum ölüm, cenaze intikam yemini, yeniden ölüm sarmalına girmişti.”

Bir dönem romanı

Osman Balcıgil yazdığı romanlarda değişik dönemlerde meydana gelmiş olayları deşmeyi ve dönemsel bilgileri bir gazeteci titizliğinde yazmayı seviyor. Balcıgil; devlet, mafya ve siyasetin iç içe girdiği 70’li yıllarda üniversitelerin karışıklığı, 1 Mayıs olayları ve genelev patroniçesi Manukyan’ın böyle bir dönemde ülkenin köklü zengin ailelerini arkasında bırakarak altı kez vergi rekortmeni olmasına kadar gidip bize o yılları âdeta yeniden hatırlatıyor.

Dostluk üçgeni ve terör olayları

Deneyimli bir gazetecinin yurt dışında “Çocuklarımız ülkeden neden kaçıyor?” sorusunu araştırdığı bir yazı dizisi için Türk gençlerle röportaj yaparken bir barın Peep Show’unda çalışan Holly ile tanışmasıyla başlayan hikâye bir süre sonra İngiltere’deki Holly’nin Lili adıyla İstanbul’un bilinen genelevlerinden birinde çalışmaya başlamasıyla değişik bir boyut kazanır. Holly ya da Lili, gazeteci ile ilişkisini kullanarak hatta onu baştan çıkararak ülkeden kaçar.

İlerleyen bölümlerde gazetecinin saf ve iyi sandığı kızın terör olaylarının tam göbeğinde olmasını anlatan ilginç bir hikâye ile karşılaşıyoruz. Deneyimli gazeteci kendisini bir dostluk üçgeninin ve bir terör örgütü ilişkilerinin ortasında bulur. İstanbul’dan Yunanistan’a doğru geçiş yapan bu sürükleyici roman, dönemin gerçek olaylarına da ışık tutuyor. Dönem kitaplarını seviyorsanız, severek okuyacağınız bir kitap.

Osman Balcıgil kimdir?

İlk romanı 2010 yılında yayınlanan Osman Balcıgil, 1977’den 2000’e kadar çeşitli ulusal gazete, dergi ve televizyonların haber bölümlerinde muhabir, editör, haber müdürü, ana haber sunucusu ve haber dairesi başkanı olarak çalıştı.

Balcıgil, Latin Amerika’nın Atar Damarları isimli kitabında bulunan İnkaların Torunları Şaşkın başlıklı röportajı ile 1988 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yılın röportajı ödülüne layık görüldü.

Biyografik romanlarının yanı sıra dönem romanları üzerine de çalışan Osman Balcıgil, romanların yanı sıra araştırma kitapları da yazdı. Yazarın deneme formunda kaleme aldığı Karanlık Oda isimli kitabının yanı sıra novella türünde yazdığı Kara İblis Firarda isimli kitapları da var.

Balcıgil’in ayrıca tarihsel ve ezoterik konularda da ürünler veriyor. Bunlardan bazıları: Bilginin Efendisi, 53. Risale, Zerdüşt’ün Sırrı, Mason Locası’nda Aşk ve Kılıç, Dante’nin İstanbul Cehennemi.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Melek Terörist Fahişe – Osman Balcıgil”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products