İnkılâp Kitabevi

İlk kurulduğunda adı Cumhuriyet Kitabevi olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski yayınevlerinden İnkılâp Kitabevi, Garbis Fikri tarafından 1927 yılında kuruldu. 1962’de Aka Kitabevi ile ortak olup birlikte faaliyet gösterdi fakat 1984 senesinde yolları ayrıldı ve İnkılâp Kitabevi yayımcılık serüvenine tek başına devam etti.

Kuruluş tarihi Cumhuriyet’in ilk yıllarına rastladığı için kitaplarında kanunlar ve resmi metinlere yer verdi. Güncel hali ile çok geniş bir yelpazede hemen herkese hitap eserler yayımladı. Basım yaptığı kategorilerin bazıları; dünya edebiyatı, sinema, sanat, hobi, yemek, çizgi roman, eğitim, sağlık, din, tasavvuf, felsefe, psikoloji, spor, kişisel gelişim ve gezi kitapları.

Tarih alanında Atatürk Kitaplığı, Anadolu medeniyetleri, Roma ve Yunan tarihiyle alakalı eserler yayımladı. Türk klasiklerine önem vererek Kerime Nadir, Refik Halid Karay, Reşat Nuri Güntekin, Mehmet Rauf, Namık Kemal, Ömer Seyfettin, Tevfik Fikret, Mehmet Ziya Gökalp ve Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere birçok yerli kalemin eserlerini yayımladı.

Türkiye’nin çağdaş bir toplum olması amacını güden İnkılâp Kitabevi, daha geniş kitlelere yüz yüze hizmet vermek amacıyla 1999 yılından itibaren mağaza sayısını çoğalttı.

www.inkilap.com