Jale İnan “Bir Bilim Kadınının Romanı” – Orhan Bahtiyar

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Yoksulluk, savaş ve erkek egemen sisteme aldırmadan imkânsızlıklara karşı direnen bir bilim insanını konu alan Jale İnan-Bir Bilim Kadınının Romanı, Orhan Bahtiyar’ın usta kaleminden okurlarıyla buluşuyor. İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan kitap, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olan Prof. Dr. Jale İnan’ın mücadele ve başarı dolu hayatını ele alıyor.
Sitede Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2022
Kategoriler:

İnceleme

Biyografi türünün başarılı yazarlarından olan Orhan Bahtiyar’ın kaleme aldığı Jale İnan – Bir Bilim Kadınının Romanı, Prof. Dr. Jale İnan’ın başarı hikâyesini sunuyor bizlere. Kitap, babasının ardı sıra dağ bayır bırakmadan gezen, merakı hiç eksilmeyen ve dayanışmanın önemiyle hayatını şekillendiren küçük bir kızı, II. Dünya Savaşı ile birlikte Almanya’nın sığınaklarında çalışarak verdiği sınavları ve birer birer ortaya çıkardığı antik kentlerin ışığında, azimli bir kadını anlatıyor.

Kadının adının dahi anılmadığı 1900’lü yıllarda doğan Jale İnan, hayatı boyunca yok sayılmalara karşı durup, çağdaş bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor. Jale İnan, Türkiye’de arkeoloji adında bir bilimin varlığı dahi yokken bu alana gönül verip, savaşın hüküm sürdüğü Almanya’da eğitimini tamamlıyor.

Hem bir bilim kadınına hakkını teslim etmek hem de gelecek nesillere örnek teşkil etmek amacıyla Orhan Bahtiyar’ın kaleme aldığı Jale İnan – Bir Bilim Kadınının Romanı, akademik ve alandaki başarılarının yanı sıra Perge ve Side antik kentlerindeki çalışmaları ve tarihî eser kaçakçılığına karşı mücadelesi ile unutulmazlardan olan bir arkeoloğu, bir kadının haklı mücadelesini işliyor.

Kitap Hakkında

Oğuz Atay, 70’li yıllarda çok saygı duyduğu hocası Prof. Dr. Mustafa İnan’ı, eşi Prof. Dr. Jale İnan’ın ricası üzerine biyografik bir romanın başkahramanı yaptı. Jale İnan’ın arzusu “Bir Bilim Adamının Romanı” ile yoksul bir Anadolu çocuğunun istediğinde neler başarabileceğini herkese göstermekti. Oysa o, çok daha zor olanı başarmış, kadının henüz adının bile geçmediği yıllarda Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak profesörlük unvanını almıştı.

Şimdi bir romanın başkahramanı olma sırası onda! Orhan Bahtiyar, “Bir Bilim Kadınının Romanı”nı yazdı. Jale İnan’ın yaşamını satırlarına alan Bahtiyar, toprağın altından küçücük elleriyle bir tarih çıkaran bu dev kadını, Atay’ın izinden giden kalemi ile akıcı bir dilde anlatıyor.

Jale İnan’ın küçük bir çocukken arkeolog babası Aziz Ogan’ın peşinden gittiği kazılarla başlayan arkeoloji aşkı, gün yüzüne çıkardığı Perge ve Side antik kentleriyle taçlanıp insanlığa bir miras olarak kalıyor.

Biyografik romanların sevilen yazarı Orhan Bahtiyar, “Bir Bilim Kadının Romanı”nı büyük usta Oğuz Atay’a saygıyla sunuyor.

KÜNYE

Yayınevi: İnkılâp Kitabevi
Yazar: Orhan Bahtiyar
Yayın Direktörü: Mehmet Bozkurt
Yayıma Hazırlayan: Ezgi Hotalak Adalı
Editör: Ebru Çaloğlu
Kapak Tasarım: Gilas Coşkun
Sayfa Tasarım: Aslı Varol
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Biyografik Roman
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13,7 x 21,5 cm
Yayın tarihi: Eylül 2022

Diğer yeni çıkan kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Jale İnan “Bir Bilim Kadınının Romanı” – Orhan Bahtiyar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir