Uzak Dünyalar– Doğu Yücel

Düzenleyen: Betül Özden

Doğu Yücel’in dünyayla ve birbirimizle kurduğumuz ilişkiyi bir grup genç üzerinden sorgulattığı yeni romanı Uzak Dünyalar, Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2023
Kategoriler:

İnceleme

Çağdaş edebiyatımızın ödüllü yazarlarından Doğu Yücel’in kaleme aldığı Uzak Dünyalar romanı Köprü Kitaplar serisinin 29. kitabı olarak Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflarda yerini aldı.

Semih Gümüş’ün editörlüğünü yaptığı ve Müren Beykan’ın yayına hazırladığı Uzak Dünyalar, arkadaşlık, sevgi, umut, cesaret, sadakat ve ilişkiler gibi konuları ele alıyor. Hayat dolu bir grup gencin, bir yabancıyla karşılaşma serüvenini anlatan roman, başrole gençleri alarak okura başka türlü bir iletişimin olanağını, arkadaşlığın, sevginin ve paylaşmanın yaşamı anlamlandıran gücünü duyumsatıyor.

Arka kapaktan

Merhaba Yabancı! “Önce hayat, her zaman!”

Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği Köprü Kitaplar koleksiyonunun 29. kitabını, çağdaş edebiyatımızın ödüllü yazarlarından Doğu Yücel yazdı. Hayat dolu bir grup gencin, bir yabancıyla karşılaşma serüvenini anlatan roman, dünyayla ve birbirimizle kurduğumuz bağların derinliğini düşündürüyor. Başka türlü bir iletişimin olanağını, arkadaşlığın, sevginin ve paylaşmanın yaşamı anlamlandıran gücünü duyumsatıyor. Doğu Yücel’in güçlü anlatımı ve ironik üslubuyla “uyanıkken düş gördüren” ilişkilerin ve mucizelerin sınırlarında dolanıyor.

Merhaba Yabancı!.. İşte şaşırtıcı maceramız böyle başlıyor. Gökten düşen bu yabancı da neyin nesi? Kahramanlarımız onu tanımak için can atıyor, ama yapmaları gereken başka şeyler de var. Bir zorbaya kafa tutmak, koylarını kurtarmak, sevdiklerine açılmak gibi! Çözmeleri gereken kozmik mesaj da cabası. Acaba tüm bunların altından kalkabilecekler mi?..

Doğu Yücel kimdir?

1977 ’de İstanbul’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda, 1999’da Nostromo Bilimkurgu Kısa Öykü Yarışması’nda kazandığı başarı ödülleriyle edebiyat dünyasına giren yazarın ilk kitabı, öykülerinden derlediği Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları (2000). 2002’de ilk romanı Hayalet Kitap raflara çıktı. Bu romandan uyarlanan Okul (2004) filminin senaryosununun ardından, yine bir Taylan Biraderler filmi olan Küçük Kıyamet’  i (2006) yazdı. Yücel, Güneş Hırsızları (2014), Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam ve Diğer Tuhaf Hikâyeler (2019) adlı öykü kitapları ve Varolmayanlar (2011), Kimdir Bu Mitat Karaman? (2017), Beter Ol Mitat Karaman! (2022) adlı romanlarıyla yazın yolculuğuna devam etti. Kara mizahla harmanlanmış polisiye romanı Kimdir Bu Mitat Karaman? sinemaya Mitat (2023) adıyla uyarlandı. Kar İzleri Örttü, Sanatçı Öyküler, Güçoburlar, İstanbul 2099 ve Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle  - Erkekler Yalnızlıklar gibi seçkilerde öyküleriyle yer alan yazar, Günışığı Kitaplığı’nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için, bir grup gencin çok uzaklardan gelen bir yabancıyla serüvenini anlatan Uzak Dünyalar’ ı (2023) yazdı. Çeşitli yayınlardaki sinema, müzik ve edebiyat yazılarıyla da tanınan Yücel, İstanbul’da yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Uzak Dünyalar
Yazar: Doğu Yücel
Dizi: Köprü Kitaplar
Tür: Roman
Basım Tarihi: Eylül 2023
Sayfa Sayısı: 212 sayfa
Ebat: 130 x 195 mm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Uzak Dünyalar– Doğu Yücel”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir