Sanatın, edebiyatın, sinemanın, müziğin felsefe ile başarılı bir şekilde harmanlandığı bu kitabın yazarı Maruel Barbery, Japonya’da ikamet eden bir felsefe profesörü. Kitabı okurken yazarın felsefe ve Japon kültürü hakkında oldukça bilgili olduğu görüyorsunuz. Felsefeye olan ilgisini ve birikimi kitabında başarıyla yansıtması, okuyucuların olaylara önyargıdan uzak, farklı bir pencereden bakmasına olanak tanıyor.

Maruel Barbery, Gurmenin Son Yemeği ile 2000’de, Kirpinin Zarafeti ile 2006’da La Galliard Okuyucu ödülünü kazandı. Yine Kirpinin Zarafeti ile Georges Brassens Ödülü ve Kütüphaneciler Ödülü’nü aldı ve Fransa’da en uzun süre çok satan kitaplar arasında yer aldı. Kitap, 2009 yılında “Yaşamaya Değer” ismiyle beyaz perdeye uyarlandı.

  • Kirpinin Zarafeti – Maruel Barbery

    İnsanı insan yapan ait olduğu sınıf mı yoksa ruhunun derinliklerine işleyen naif, rafine, entelektüel bir bakış açısının zarafetle şekillenen uyumu mudur? Fransa’da otuz hafta boyunca çok satan kitaplar arasında yer alan Kirpinin Zarafeti’ni diğer romanlardan ayıran ne olabilir?