2024 Uluslararası Booker Ödülü Açıklandı

Her yıl İngilizceye çevrilen kurgu kitaplara verilen ve en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Uluslararası Booker Ödülü’nü bu yıl Jenny Erpenbeck’in Kairos adlı kitabı kazandı.

Yasemin Kaya

2024 Uluslararası Booker Ödülü Açıklandı

2024 Uluslararası Booker Ödülü’nü kazanan Kairos, Jenny Erpenbeck’in derinlemesine işlediği temalarla dikkat çekiyor. Erpenbeck, genç bir kız öğrenciyle kendinden büyük ve evli bir adamın aşkını anlatırken, Doğu Almanya’nın parçalanmasıyla tüm eski kesinliklerin ve eski sadakatlerin de parçalanmasını ve büyük kazanımlarla derin kayıpların aynı anda yaşandığı yeni bir çağın başlamasını gözler önüne seriyor. Kitabı Almancadan İngilizceye Michael Hofmann çevirdi. Kairos’u Türkçeye Regaip Minareci kazandırdı ve bu çeviriyle İKSV tarafından, Talât Sait Halman anısına, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’ne layık görüldü.

Çeviri eserlerin tanıtımını ve yaygınlaşmasını amaçlayan bu prestijli ödülün jürisine, yazar ve yayıncı Eleanor Wachtel başkanlık etti. Jüri üyeleri arasında ödüllü şair Natalie Diaz, Booker Ödülü adayı romancı Romesh Gunesekera, görsel sanatçı William Kentridge ve yazar, editör ve çevirmen Aaron Robertson yer aldı.

Kısa listeye giren diğer eserler

2024 Uluslararası Booker Ödülü kısa listesinde yer alan diğer adaylar şunlardı: Not a River – Selva Almada (İspanyolcadan çeviren: Annie McDermott, The Details – Ia Genberg (İsveççeden çeviren: Kira Josefsson), Mater 2-10 – Hwang Sok-yong (Koreceden çeviren: Sora Kim-Russell ve Youngjae Josephine Bae), What I’d Rather Not Think About – Jente Posthuma (Hollandacadan çeviren: Sarah Timmer Harvey) ve Crooked Plow – Itamar Vieira Junior (Portekizceden çeviren: Johnny Lorenz).Geçtiğimiz yıl Uluslararası Booker Ödülü’nü Zaman Sığınağı kitabıyla Bulgar yazar Georgi Gospodinov ve çevirmen Angela Rodel kazanmıştı.