Ülkemizde düzenlenen Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller dosyamıza şiir türü ile devam ediyoruz. Şiir ödülleri ve yarışmalar genç şairleri yazmaya teşvik ederken seslerini duyurabilmelerini de sağlıyor.

İmre PolatBegüm Saracel

Türk edebiyatına ve Türk diline ürettikleri nitelikli eserlerle katkıda bulunan değerli isimlerin anısını yaşatmak, eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak için verilen ödüller edebiyatımıza şiir sanatının gerektirdiği estetik ve dil bilinci ile yazılan özgün eserler ve isimler kazandırmayı, yeni ve genç şairleri şiir severlerle buluşturmayı hedefliyor.

Bu dosyamızda sadece şiir türünde verilen ödüller ve yarışmalar listelenmiştir. Buraya tıklayarak  karma türde düzenlenen yarışmalar ve ödülleri listelediğimiz dosyamıza göz atmayı unutmayın.

Behçet Aysan Şiir Ödülü 

Türk Tabipleri Birliği tarafından, 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren şair Dr. Behçet Aysan’ın anısını yaşatmak amacıyla bu yıl 25’incisi düzenlenen ödüldür.

Seçici Kurul: Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Haydar Ergülen, Turgay Fişekçi ve Ali Cengizkan.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Kemal Özer Şiir Ödülü 

Modern Türk şiirinin usta kalemlerinden Kemal Özer’e ve şiirlerine saygı adına, Klaros Yayınları tarafından düzenlenen şiir ödülü “yayımlanmış kitap” ve “yayımlanmamış dosya” kategorilerinde veriliyor.

Seçici Kurul: Kemal Özer ailesi adına Simge Özer, Arife Kalender, Veysel Çolak, Asım Gönen, Lokman Kurucu, Halil İbrahim Özbay ve Volkan Hacıoğlu.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Edebiyatevi Ödüllü Şiir Yarışması

MCU Kurumsal Finansman Yönetimi sponsorluğunda şairleri desteklemek ve başarılı eserleri ödüllendirmek amacıyla Edebiyatevi platformu tarafından ödüllü şiir yarışması düzenleniyor. Yarışmaya, matbu ya da dijital ortamda yayımlanmamış, herhangi bir yarışmaya katılmamış/ödül almamış eserler katılabiliyor.

Site üyeleri içinden katılım olacağı için seçici kurul üyeleri gizli tutulan yarışmanın jüri başkanı Âdem Efiloğlu’dur.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa Şiir Yarışması 

Tarihî ve doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı şehirlerinden olan Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi sebebiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmadır. Yarışmanın ana teması ‘’Türk Dünyası’’ olmakla birlikte şiirlerde tür, şekil ve vezin kullanımı tamamıyla katılımcıya bırakılmıştır.

Seçici Kurul: Mustafa Özçelik, Bestami Yazgan, Yahya Akengin, Nazım Payam, Nevzat Çalıkuşu ve Ali Akmanlar.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Şiir Yarışması

Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği iş birliği ile geleneksel olarak düzenlenen yarışmadır. Anadolu’nun ilk Türk yerleşimlerinden olan , Türk İslam medeniyetinin en parlak dönemlerinden birini yaşamış Danişmentlilere başkentlik yapmış olan, Ahi Pehlivan’ın, Erzurumlu Emrah’ın ve Cahit Külebi’nin yan yana ebedi istirahatgâha çekildiği Niksar’ın bilim, kültür ve sanattaki misyonunu tarihte olduğu gibi günümüzde de devam ettirmek amacıyla düzenleniyor.

Seçici Kurul: Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Yahya Akengin, Mehmet Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Celal Varışoğlu, Hasan Akar, Mahmut Hasgül ve Sündüz Aslan Akça.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Ekmek Konulu Şiir Yarışması

Gazeteci Mustafa Bardak öncülüğünde, Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) tarafından düzenlenen yarışmadır. Yeni kalemlerin ortaya çıkmasını sağlamak, şiir severlerin eserlerini buluşturmak, yazarlarını bir etkinlikte tanıştırıp kaynaştırarak cesaretlerini ortaya koymak amacıyla düzenleniyor.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Hasibe Ayten Şiir Ödülü 

Şair ve öykücü Hasibe Ayten onuruna Payda Yayınları’nın bu sene 4’üncüsünü düzenlediği, her yaştan adayın kitaplaşmaya hazır bir şiir dosyasıyla katıldığı ödüldür.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Hasan Bayrı Şiir Yarışması 

Bartın Belediyesi tarafından ‘’Uluslararası 25. Kitap Fuarı’’ etkinlikleri kapsamında Bartın’lı şair Hasan Bayrı’nın isminin yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışmadır.

Seçici Kurul: Işıl Işık, İlkiz Kucur, Keramettin Çetin, Leyla Okyar ve Doç. Dr. Mustafa Yeniasır.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Dadaloğlu Şiir Yarışması 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yazarları desteklemek, şiir türünde yeni eserler verilmesini teşvik etmek ve halk ozanı Dadaloğlu’nu anmak amacıyla düzenlenen yarışmadır.

Seçici Kurul: Yavuz Bülent Bakiler, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Prof. Dr. Nurullah Genç, Prof. Dr. Ömür Ceylan, Ali Günvar, Ali Ural, Hayati İnanç ve Vedat Ali Tok.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Cüneyne Dergisi Şiir Ödülü 

Cüneyne Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi tarafından Türk şiirine özgün eserler kazandırmak, ülkemizde dil ve şiir bilincine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmadır.

Seçici Kurul: Yusuf Alper, Aslıhan Tüylüoğlu, Hatice Eğilmez Kaya, Kamil Akdoğan.

Katılım şartlarını öğrenmek için linke tıklayın.

Gülten Akın Şiir Ödülü 

Balad Şiir Vakfı’nın 2015 yılında kaybettiğimiz şair ve yazar Gülten Akın anısına 2023 yılından itibaren her yıl düzenli olarak vermeyi kararlaştırdığı ödüldür. Başarılı şiir dosyalarını gün yüzüne çıkarmak, genç şairlere fırsat vermek amacıyla düzenlenen ödüle “yayımlanmaya hazır kitap dosyası” ile başvuru yapılabilir.

Seçici Kurul: Hüseyin Ferhad, Duygu Kankaytsın, Elif Sofya, Emel İrtem, Gonca Özmen ve Haydar Eroğlu.

Katılım şartlarını öğrenmek için tıklayın.

Türkiye’de Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller – 1 dosyası için tıklayın. 

Türkiye’de Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller – 2 dosyası için tıklayın.

Türkiye’de Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller – 3 dosyası için tıklayın.

Diğer dosya içeriklerini okumak için tıklayın.