Ülkemizde düzenlenen “Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller” dosyamızın üçüncü bölümünde hikâye türünde verilen ödülleri ve yarışmaları ele aldık.

İmre PolatBegüm Saracel

Bu dosyamızda sadece hikâye türünde verilen ödülleri ve yarışmaları listeledik. Buraya tıklayarak karma türde düzenlenen yarışmalar ve ödülleri listelediğimiz dosyamıza da göz atabilirsiniz.

Oğuz Atay Öykü Ödülü 

Yazar Oğuz Atay’ı doğduğu şehirde öykücü kimliğiyle anmak ve yaşatmak, edebiyatımıza yeni eserler kazandırılmasına yardımcı olmak, yazmayı uğraş edinmiş kişilere edebî paylaşım ortamı sağlamak amacıyla İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından veriliyor. 

Seçici Kurul: Altay Ö. Erdoğan, Ayşe Sarısayın, Ercan Yılmaz, Hasan Özkılıç, Hülya Soyşekerci, Hürriyet Yaşar ve Hüseyin Peler.

Katılım şartları için tıklayın.

Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü 

30 Ekim 1993’te kaybettiğimiz Türk eğitimci, siyasetçi, dil bilimci ve Dil Devrimi’nin savunucusu Ömer Asım Aksoy’u dilci ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Aksoy Ailesi ve Dil Derneği tarafından veriliyor.

Seçici Kurul: İnci Aral, Hidayet Karakuş, Sadık Aslankara, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve aile adına Sevgi Özel.

Katılım şartları için tıklayın.

Yılmaz Sunucu Öykü Ödülü 

‘’Sokaktaki Öğretmen’’ lakabıyla tanınan, eğitimci-yazar Yılmaz Sunucu’yu anmak, adını yaşatmak, onu ve değerlerini genç nesillere taşımak, edebiyatımıza yeni ve özgün eserler kazandırmak amacıyla kızı Arzum Sunucu Kerimli tarafından düzenleniyor.

Seçici Kurul: Deniz Moralıgil, Erkan Şemin, Buket Başaran Akkaya, Ersin Köseoğlu, Hande Baba, Kezban Şahin Taysun, Salim Nizam, Tayfun Ak ve aile adına Arzum Sunucu Kerimli.

Katılım şartları için tıklayın.

Edebiyatist Öykü Yarışması 

Edebiyatımıza yeni ve nitelikli eserler kazandırmak amacıyla Edebiyatist Yayınevi tarafından düzenlenen yarışmadır.

Seçici Kurul: Feridun Andaç, Neslihan Önderoğlu, Defne Suman, Aysel Karaca, Fatma Burçak, Can Gazalcı ve Bahar Yaka.

Katılım şartları için tıklayın.

Zehirli Kalem Polisiye Öykü Ödülü 

Dedektif Dergi tarafından polisiye türünde öykü yazılmasını teşvik etmek, edebiyatımıza nitelikli polisiye öyküler kazandırmak amacıyla düzenleniyor.

Seçici Kurul: Funda Menekşe, Gamze Yayık, Necati Göksel, Selin Bak, Derin Gezmiş ve Hüseyin Sadiç

Katılım şartları için tıklayın.

İnteraktif Hikâye Yarışması 

uStory ile uLabroom iş birliğinde, İnteraktif Edebiyat Hikâye Yarışması kapsamında düzenlenen interaktif hikâye konusunda belirli bir aşamaya ulaşmış kaliteli eserlere, ihtiyaç duydukları yayın desteğinin ve uStory ile uLabroom markalarının verdiği güç ile daha geniş kitlelere ulaşmalarının sağlanması hedefleniyor.

2.si düzenlenen İnteraktif Hikâye Yarışması’nın bu seneki konusu ‘’İnteraktif Mesleki Kurgular’’ olarak açıklandı. 

Katılım şartları için tıklayın.

2022 Yılın Yazarı Sait Faik Öykü Ödülü 

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında, Sait Faik’in yakından tanınması ve Türk edebiyatına getirdiği yenilikçi ve özgün anlayışın ışığında yazılan öykülerin edebiyatımıza kazandırılması amacıyla düzenleniyor.

Seçici Kurul: Jale Özata Dirlikyapan, Birgül Oğuz, Nahit Kayabaşı, Şafak Baba Pala ve Hülya Soyşekerci.

Katılım şartları için tıklayın.

Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü

Karanlığın ancak sanat ve edebiyatla aydınlatılacağına inanan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi tarafından Trabzon’un çağdaş ve aydın şahsiyetleri olan Mediha-Mehmet Ali ERGÜLÜ anısına verilen ödüldür.

Seçici Kurul: Sunay Akın, Çiğdem Sezer, Menekşe Toprak, Alaettin Bahçekapılı, Yiğit Yavuz ve Namık Somel.

Katılım şartları için tıklayın.

İpek Şehir Öykü Yarışması 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu yarışmada konu sınırlaması yok.

Seçici Kurul: Yıldız Ramazanoğlu, Prof. Dr. Ebru Burcu Yılmaz, Necip Tosun, Mustafa Başpınar ve Mehmet Kahraman.

Katılım şartları için tıklayın.

Bilim Kurgu Öykü Yarışması 

‘’Herkes İçin Bilim Kurgu’’ şiarına inanan ve bilim kurguya atılan ilk adımları önemseyen Türkiye Bilişim Dergisi tarafından düzenlenen yarışmanın amacı; yetişkin, genç-erişkin ve çocuk yazarların öykülerini kendi yaş aralıklarında değerlendirerek güzel bir Türkçe ile bilim kurgu türünde yazılan en iyi öyküleri edebiyatımıza kazandırmak.

Seçici Kurul: Cem Kılıçarslan, Ekin Açıkgöz, Funda Özlem Şeran, Kadir Yiğit Us, Koray Özer, Özgür Tacer, Ruhşen Doğan Nar, Seda Uyanık, Sedef Özkan, Tevfik Uyar, Ünver Alibey ve Yasemin Tanbi.

Katılım şartları için tıklayın.

Kitap Cumhuriyeti Öykü Seçkisi 

Türkiye’nin dijital kitap platformu Kitap Cumhuriyeti tarafından düzenlenen yarışmanın 2022 yılı teması ‘’Çevre ve İklim’’ olarak belirlendi.

Seçici Kurul: Feridun Andaç, Menekşe Toprak, Ömer Turan, Müge Koçak ve Emrah Polat.

Katılım şartları için tıklayın.

Ayşe Şengöz Öykü Ödülü 

Cumhuriyet dönemi ilk öğretmenlerimizden Ayşe Şengöz torunu FGK Yayınları kurucusu eğitimci yazar Filiz Gökdemir Köşker’in önderliğinde düzenleniyor. 

Seçici Kurul: Ahmet Unsu, Sevin Sezgin ve Kezban Şahin Taysun.

Katılım şartları için tıklayın.

Nejat Hürbaş Hikâye Yarışması

Yarışma, Ayvalık Belediyesi ve Çağdaş Yaşam Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk Kütüphanesi tarafından iki ayrı kategoride düzenleniyor. Bu sene yarışmanın konusu 3, 4 ve 5’inci sınıflar için ‘’Çocukluğumuzun Güzel Dünyası: Mahallemiz’’; 6, 7 ve 8’inci sınıflar için ‘’Deniz Vefakâr Bir Dosttur’’ olarak açıklandı.

Seçici Kurul: Adnan Sarcaoğlu, Aytül Akal, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Gülten Dayıoğlu.

Katılım şartları için tıklayın.

Cafe Kitap Kulübü Öykü Yarışması 

Cafe Kitap Kulübü tarafından sanatsal metin çeşitliliğini artırmak ve öykü sanatına katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.

Seçici Kurul:Yaşar Yıltan, M. Demirel Babacanoğlu, Cemal Ünal ve Arif Mutlu Bengül.

Katılım şartları için linke tıklayın.

Çukurova Öykü Yarışması 

Çukurova Belediyesi ve Yeni Adana Gazetesi iş birliği ile düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu ‘’Göç ve Göçmenlik’’ olarak belirlendi.

Seçici Kurul: Nursel Duruel, Nihat Ziyalan, Murat Yalçın, Feryal Tilmaç, Mustafa Balel, Mehmet Erte ve Süreyya Köle.

Katılım şartları için tıklayın.

Şehri Adımlayan Hikâyeler Öykü Yarışması 

İstanbul Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen, geleceğin yazarlarının keşfedilmesini sağlamak amacıyla şehir ve hayat ekseninde yazılan öykülerin değerlendirmeye alındığı yarışmadır.

Seçici Kurul: Necip Tosun, Abdullah Harmancı, Cihan Aktaş, Erhan Genç, Gülhan Tuba Çelik ve Münire Danış.

Katılım şartları için tıklayın.

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması 

Silifke doğumlu yazar-öğretmen Seyhan Livaneli’nin anısını yaşatmak, edebiyat dünyamıza yeni yazarlar kazandırmak amacıyla Eksik Parça Yayınevi tarafından düzenleniyor.

Seçici Kurul: Zülfü Livaneli (Jüri Başkanı), Hakan Akdoğan, Jale Sancak, Gaye Boralıoğlu, Menekşe Toprak, Barış İnce, Zafer Köse.

Katılım şartları için tıklayın.

Haldun Taner Öykü Ödülü

Türkçe yayımlanmış öykü kitaplarının değerlendirildiği yarışma, tiyatro ve öykü türünde Türk edebiyatının büyük ustalarından biri olan Milliyet yazarı Haldun Taner’in anısına Milliyet gazetesi tarafından düzenleniyor.

Seçici Kurul: Demet Taner, Doğan Hızlan, Metin Celal, Prof. Dr. Handan İnci, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu.

Katılım şartları için tıklayın.

Türkiye’de Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller – 1 dosyası için tıklayın.

Türkiye’de Edebiyat Yarışmaları ve Ödüller – 2 dosyası için tıklayın.

Diğer dosya içeriklerini okumak için tıklayın.