Eski gazeteci ve kitap aşığı Ahmet Tevfik Küflü önce 1956 yılında Ankara Sakarya Caddesi’nde Bilgi Kitabevi’ni açtı. Bu kitabevi kısa sürede dönemin yazar ve şairlerinin, sanatçılarının, kitapseverlerin uğrak noktası haline geldi; Ankara’nın simgeleşen kültür-sanat noktalarından biri oldu. Dokuz yıl sonra, 1965’te Bilgi Yayınevi kuruldu.

Bilgi Yayınevi kuruluşundan itibaren editör veya danışman olarak bünyesinde yer alan Cevdet Kudret, Attilâ İlhan, İlhami Soysal, Turgut Özakman gibi değerli isimlerle ülkemizdeki yayıncılık alanında etkin bir rol üstlendi. Türk edebiyatına yön veren değerli yazarların ve eserlerin ilk dönem yayıncılarından oldu. Füruzan, Selim İleri, Ahmet Arif, Sevgi Soysal, Aziz Nesin, Orhan Veli, Adalet Ağaoğlu, Nâzım Hikmet, Cahit Sıtkı Tarancı, Oğuz Atay, Fakir Baykurt, Turgut Uyar, Orhan Kemal, Sabahattin Ali, Cahit Külebi, Yusuf Atılgan, Behçet Necatigil bu değerli isimler arasında sayılabilir.

Bir yazarın/şairin bütün eserlerini yayımlama anlayışıyla ülkemizde külliyat yayıncılığını geliştiren yayınevlerinden oldu. Gazetelerde tefrika olarak yayımlanmış değerli eserleri derleyip kitaplaştırdı. Dünya edebiyatından birçok eseri Türkçeye kazandırdı.

Alanında uzman araştırmacı-yazarların tarih, dilbilim, siyaset bilimi, ekonomi, hukuk, sağlık, eğitim gibi alanlarda döneme damgasını vuran, ülkenin gündemini etkileyen eserleri okurlara sundu.

1990’lı yılların başında, “çocuk okuru olmayan bir toplumun yetişkin okuru olmaz” ilkesiyle çocuk kitapları yayımlamaya başladı. Son yıllarda sesli kitap, e-kitap çalışmalarına da ağırlık verdi.

www.bilgiyayinevi.com.tr