Güvercinci Çocuk – Samed Behrengi

Yayınevi:

Düzenleyen: Sinem Gülcan

Başak Bingüler

Eşitlik kavramı çocuklara nasıl anlatılabilir? Dünya çapında tanınan İran asıllı muhalif yazar Samed Behrengi’nin, çeşitli isimlerle bilinen ve İlknur Özdemir çevirisiyle Sia Kitap tarafından yayımlanan Güvercinci Çocuk kitabı 2. Baskı ile raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2023
Kategoriler:

İnceleme

Küçük Kara Balık kitabıyla tanıdığımız Samed Behrengi’nin Kel Güvercinci, Güvercinci Kel Çocuk, Güvercinci Keloğlan gibi farklı isimlendirmelerle yayımlanmış bir başka köklü eseri, bu kez karşımıza Güvercinci Çocuk olarak Sia Kitap tarafından çıkıyor. Tecrübeli çevirmen İlknur Özdemir’in eserin İngilizcesinden dilimize kazandırdığı, Yusuf Tansu Özel’in resimleri ile renklendirdiği kitap “Robin Hood” ruhu taşıyan ana karakteriyle fakirlik/zenginlik, iyilik/kötülük gibi karşıt kavramlara değiniyor.

Hayattan öğrendiği her şeyi öğrencilerine de aşılamaya çalışmış Behrengi; Bir Şeftali Bin Şeftali, Sevgi Masalı, Püsküllü Deve, Ulduz ve Kargalar ve Bir Günlük Düş gibi daha nice çocuk masalını literatüre kazandırmış.

Bu masalda, kralın kızına âşık olan fakir delikanlıya fantastik ögeler yardım ediyor. Her fırsatta eşitliğe ve adalete olan inancını vurgulayan yazar “gerçeküstü dönüşümler” yaşatan kitapta, çocuklara “yaşamın değerlerini sorgulatmayı” keyifli bir yolla vadediyor.

Velilere not: Biliyorsunuz, eski dönemlerde kaleme alınmış çoğu kitap, o dönemin koşullarına göre yazılıyor. Bu kitapta da, çağımızda alışık olmadığımız ifadelerin ve çocuklara farklı gelebilecek bazı betimlemelerin olduğunu söylemekte fayda var. Bütün çocuk kitaplarında önerildiği gibi; lütfen kitabı okuyan önce sizler, sonra çocuklarınız olsun. Karar tabii ki sizlerin.

Arka kapaktan

Çok çok eskiden, uzak bir ülkedeki küçücük bir evde bir delikanlıyla annesi yaşarmış. Bu delikanlının on-on beş tane güvercini varmış, onları eğitir, çeşit çeşit numaralar öğretirmiş; bir de keçisi varmış. Anne ile oğlu çok yoksullarmış. Kulübelerinin tam karşısındaysa o ülkenin kralının görkemli sarayı bulunuyormuş; delikanlı ne zaman bahçede güvercinlerini eğitse, kralın güzeller güzeli kızı da nedimeleriyle birlikte sarayın balkonuna çıkar, onları seyredermiş ve delikanlıyı çok beğenirmiş. Delikanlı da kızı çok beğenirmiş ama bir kralın kızını yoksul bir güvercinciye vermeyeceğini bildiğinden o güzel kızla konuşmaya yanaşmazmış. Ama sonunda beklenmedik bir şey olmuş.

Samed Behrengi kimdir?

1932’da Azerbaycan Tebriz’de doğan ve aslen İranlı olan Samed Behrengi, dönemin Şahlık yönetimine kalemi ile karşı koyan bir masal ve hikâye yaratıcısıdır. Aynı zamanda köy okulu öğretmeni olan Behrengi, halk söylencelerini derleyerek çocuklara yaşamı anlatmaya çalıştı. Fars ve Azerbaycan halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Adalete, eşitliğe ve dogmatik düşünceyi sorgulamaya önem veren yazar, 1967’de henüz 28 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri’nde ölü bulundu. Fikirleri nedeniyle suikaste uğramış olma ihtimali, yüzerken boğulduğu söylentilerine ağır basmıştır.

Künye

Yayınevi: Sia Kitap
Kitap Adı: Güvercinci Çocuk
Kitabın Orijinal Adı: Kechal-e Kaftarbaaz
Yazar: Samed Behrengi
Çizer: Yusuf Tansu Özel
Çevirmen: İlknur Özdemir
Orijinal Dil: Farsça
Tür: Çocuk ve Gençlik Edebiyatı
Yaş Sınırı: 7-12 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 64 sayfa
Ebat:   13.5 x 19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Güvercinci Çocuk – Samed Behrengi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products