Swamp Kid’in Gizli Defteri – Kirk Scroggs

Yayınevi:

Düzenleyen: Nurçin Metingil

Kirk Scroggs’un çizip hikâyeleştirdiği yarı insan yarı bitki bir ortaokul öğrencisi olan Russell Weinwright’ın arkadaşları Charlotte ve Preston ile yaşadığı maceraları anlatan Swamp Kid’in Gizli Defteri Ayrıntı Yayınları’nın Dinozor Genç dizisinin DC serisinde yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Hem günlük hem de eskiz defteri hissi veren Swamp Kid’in Gizli Defteri’nde Houma Bayou Ortaokulu’nda okuyan yarı bataklık canavarı yarı insan olarak Russell Weinwright, elbette olduğumuz kişiye odaklanmak, onu sevmek ve ona inanmak konusunda önemli bir dersin temsilcisi olarak resmediliyor. Çevresindekilerin, karşılaştığı kişilerin onun bu “farklı” durumuyla ilgili merakı, rahatsız edici soruları ve kimin zaman zorbalıklarına rağmen onun pek çoğumuzun bağ kurabileceği kadar kendine dair dertleri var. İşte bu dertlerin temelinde yatan ait olma isteği onu bir maceraya sürüklüyor ve bu macera, bir keşif yolculuğuna dönüşüyor. Elbette odak noktasının “olduğun kişiyi sev” olduğu ve Scroggs’un “çocuğun kendi derisi altında rahat hissetmesini” istediği bu kitapta karakterlerdeki çeşitliliğe -bilhassa güçlü kadın karakterinin öne çıkarılmasına- şaşırmamak gerek. Ayrıca Kirk Scroggs, kullandığı farklı sanat stillerinden, referans görseller, ketçap lekesi, yağmur damlası gibi dokunuşlar ve yardımcı çizimlere eklediği detay diyalog ve notlarla otantik bir izlenim yaratmayı başarıyor. Bu çeşitlilik insana adeta elinde olan imkanlarla kendi hikâyesini yazma/çizme cesareti veriyor.

Kirk Scroggs’un Swamp Kid’in Gizli Defteri’nin baş karakteri insansı bitki Russell Weinwright DC serisindeki atalarına bir saygı duruşu niteliğinde. Karakter soyadını ilk olarak 1971’de yine DC serisinden House of Secrets‘ın 92’inci sayısında ortaya çıkan Swamp Thing‘in yaratıcıları Len Wein ve Bernie Wrightson’dan alıyor. Bu alüzyon sayesinde çizgi roman severleri daha ilk anda kendine çekmeyi başarıyor. Bu esin kaynağından doğan karakterizasyonun DC serisinin o muhteşem hikâyeler ağında nereye yerleşeceğini bize zaman gösterecek. Russell’ın hikâyesinin devamını da ne zaman görürüz, henüz belli değil. Ancak bu hikâyenin anlatılmamış kısımları kesinlikle bunu müjdeler nitelikte.

Arka kapaktan

BU DEFTERİ BENDEN İZİNSİZ OKUYANLAR KUDUZ OLMUŞ DİKENLİ KAPLUMBAĞALARLA DOLU BATAKLIĞA ATILACAKTIR! ÇOK CİDDİYİM!

Benim adım Russsell Weinwright ve eğer ortaokulda sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir de spor becerileri olmayan yarı çocuk, yarı bataklık canavarı olmayı deneyin! Hiç kolay değil. Öğle yemeği için gün ışığı yiyorum, saç yerine otum var ve ağaç gövdesinden olan kolumda bir kurbağanın yaşadığından şüphe ediyorum. Ben tam anlamıyla bir bataklık pisliğiyim! Bazı çocuklar bana Swamp Kid der ama en yakın arkadaşlarım Charlotte ve Preston hep yanımdalar.

Bu defteri okumanıza izin vererek dışlanmış bir 8. sınıf öğrencisinin gerçek hayatını gözlerinizin önüne sermek isterdim ama bu ara işler iyice karıştı (lütfen karalamalarıma ve ketçap lekelerine aldırış etmeyin!). Siyah giyen adamlar beni gözetliyor, fen bilgisi öğretmenim kötü bir deha olabilir ve bataklıktaki dev benim süper akıl hocam olabilir, olmaya da bilir. İnanın bilmek istemezsiniz! Hemen uzaklaşın!

Kirk Scroggs kimdir?

Kirk Scroggs, akıl oyunları içeren diyaloglar, hızlı tempolu hikaye akışı ve sevimli bir mizah anlayışıyla okuyucuları eğlendiren sevilen bir yazar ve çizer. Teksas’ta doğan ve film alanında eğitim alan Scroggs, çocukluğunda canavarlar, cadılar ve zombiler gibi farklı resimler çizerek sanat yeteneğini geliştirir. Bu tutkulu çizimlerini ve yaratıcılığını kitaplara taşıyan yazar, Snoop Troop, It Came From Beneath the Playground ve Attack of the Ninja Potato Clones gibi popüler eserleriyle tanınır. Scroggs, kitaplarını birbirinden renkli ve ve farklı çizimleriyle canlandırırken okuyucuları eğlenceli ve hayal dolu bir dünyaya davet eder. Zengin içerikleriyle Kirk Scroggs’un eserleri, okuyucuların gülmekten keyif alacağı, hayal güçlerini tetikleyecek ve okuma sevgilerini besleyecek harika bir yolculuğa çıkarır.

Künye

Yayınevi: Dinozor Genç
Kitap Adı: Swamp Kid’in Gizli Defteri
Kitabın Orijinal Adı: The Secret Spiral of Swamp Kid
Yazar: Kirk Scroggs
Resimleyen: Kirk Scroggs
Çevirmen: Min Soo Ki
Orijinal Dil: İngilizce
Tür: Çizgi Roman
Yaş Sınırı: 8-12 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 160 sayfa
Ebat: 15 X 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (1)

Swamp Kid’in Gizli Defteri – Kirk Scroggs için 1 değerlendirme.

  1. zoritoler imol

    I conceive this website contains very wonderful indited subject matter content.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir