Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler – Ozan Bingöl

Yayınevi:

Düzenleyen: Aysun Karaahmet

Ozan Bingöl’ün kaleme aldığı Demokrasi Üçlemesi‘nin üçüncü ve son kitabı olan Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler, iktidar ve çevresindekilerin birbirini nasıl beslediğini gözler önüne sererek Sia Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Ozan Bingöl, Demokrasi Üçlemesi‘nin üçüncü ve son kitabı olan Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler’i siyasetin finansmanı konusunun etrafında şekillendirerek ortaya çıkarıyor. İktidarın ve iktidara yakın çevrenin; devletin finans kaynaklarından nasıl faydalandığı, siyasetin bu faydalanma etrafında nasıl şekillendiğini irdeleyen Ozan Bingöl, iktidar ve iktidarın etrafında konuşlanan iktidar camiasının kamu kaynaklarını nasıl ranta çevirdiğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte de bu rant dönüşümünün iktidarın devamını nasıl sağladığını da masaya yatırıyor. Çarkın dönmesi için devamlılık şart. O çarkın dönmesi için de her şey yapılacaktır.

Siyaseti besleyenler de siyasetten beslenenler de iktidar ve çevresi olduğu için bu iktidarın devamlılığının sağlanması bu çevre için son derece önemlidir. Bu yüzden iktidarın sorumlu olduğu yönetimde de yozlaşmaktan geri durulmaz. Gerekirse demokrasinin işleyişi sekteye uğrar. Toplum yozlaştırılır.

Ozan Bingöl, Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler’de bu yozlaşmayı ve demokrasinin önündeki rant engelini ekonomi bakımından tüm çerçevesiyle ele alıyor. Ekonominin hayatın bel kemiği olduğu kapitalist toplumlarda bütün dişlilerin nasıl bu ekonomik yapılanmaya göre işlediğini görüyoruz.

Arka kapaktan

Siyasetin nasıl finanse edildiği, ülkenin demokratik olgunluğunun ve gelişmişliğinin göstergesidir. Özellikle iktidar partisinin kamu kaynak ve imkânlarını kullanarak ülke demokrasisini, hukuk sistemini, kurum ve kurallarını yozlaştırarak iktidarını korumak ve sağlamlaştırmak şeklinde uygulamalarının engellenmesi, demokrasinin sağlıklı işlemesi bakımından zorunludur.

Bu kitapta siyasetin finansmanı konusu “Siyasetin kamu kaynaklarıyla finansmanı” çerçevesinde ele alınmakta ve siyasi partilere bütçeden yapılan hazine yardımlarının çok ötesinde bir konu olarak incelenmektedir. Bu çalışmanın kapsamı iktidarı elinde bulunduranların; kamu harcamaları, kamu ihaleleri, teşvik, imtiyaz, ruhsat, izin verme işlemleri, hazine arazilerinin tahsisi, imar rantları, KİT’ler, kamu bankaları ve benzeri pek çok yolla kamu kaynaklarını kamu yararı yerine iktidarlarını sürdürme amacıyla nasıl kullandığını gözler önüne sermektedir.

Bu çalışma, demokrasi üçlemesi olarak başladığımız serinin üçüncü ve son kitabıdır. Kontrolsüz Güç; vergileri ve vergi sistemimizi, Obez Devlet; devleti besleyenler ve devletten beslenenleri, Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler ise kamu kaynaklarıyla özellikle iktidarın ve iktidara yakın çevrelerin nasıl finanse edildiğini, bu finansmanın iktidarın ve iktidara yakın çevrelerin nasıl finanse edildiğini, bu finansmanın iktidarın devamını garantilemek adına nasıl siyasi ranta dönüştürüldüğünü masaya yatırmaktadır.

Ozan Bingöl kimdir?

Ozan Bingöl 1981 yılında Sivas Kangal’da doğmuştur. 1998 yılında girdiği Gazi Üniversitesinden 2002 yılında mezun olmuştur. Mastar ve doktora aşamasını yurtdışında geçirmiş ve özellikle Costa Rika, Malta, Fransa gibi ülkelerde çalışmalarda bulunmuştur. Halen Başkent Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam ederken aynı zamanda ülkede “vergi adaleti”nin tesis edilmesi ve “toplumda vergi bilincinin oluşması”na dair çalışma ve projelerde yer almış ve hâlâ bu çalışmalarına da devam ediyor.

Üniversitedeki görevinin yanında ulusal kanalda yorumculuğa, OT dergisi ve vergiyedair.com bloğundaki yazılarına devam ediyor. Bugüne kadar biri editör olmak kaydıyla yayımlanmış yedi adet kitabı bulunmaktadır.

Künye

Yayınevi: Sia Kitap
Kitap Adı: Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler
Yazar: Ozan Bingöl
Dizi: Kurgu Dışı
Tür:
İş – Ekonomi
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 164 sayfa
Ebat: 13,5 x 21,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Siyaseti Besleyenler Siyasetten Beslenenler – Ozan Bingöl”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir