Albert Einstein’a Göre Dünya – Brigitte Kernel

Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Abut Otluoğlu

Brigitte Kernel’in Albert Einstein’ın gerçek yaşam öyküsünden yola çıkarak kaleme aldığı romanı Albert Einstein’a Göre Dünya, Redhouse Kidz etiketiyle, on yaşındaki çocuk Einstein’ın dünyaya hangi pencereden baktığını anlatıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Dünya çapında gelmiş geçmiş en büyük fizikçi sayılan Albert Einstein’ın çocukluğu sıkıntılı geçti. Görsel hayal gücü ve etrafında olup bitenlerle ilgili mantık yürütmesi olağanüstü olsa da neredeyse altı yaşına kadar konuşamadı ve okul döneminde okuma yazma güçlüğü çekti. Çocuk Albert okumada, özellikle de yüksek sesle okumada, duygu ve düşüncelerini yazılı ifade etmede zorlandı ve akranları ile iletişim kuramadı; o disleksili bir çocuktu.

Raflardaki yerini Ece Erbay Nahum’un çevirisiyle alan Fransız yazar Brigitte Kernel’in Albert Einstein’a Göre Dünya romanı ünlü dehayı çocukluğuna odaklanarak bilinmeyen yönleri ve farklılıklarıyla ele alırken okuru kendindeki dehayı keşfetmeye davet ediyor.

Henüz çocukken apayrı bir dünyası olan, her an ve şartta “Neden?” sorusunu sormaktan çekinmeyen, olayları anlamak isteyen, dünyada olup bitenlerin kendisine açıklanmasını talep eden on yaşındaki Albert Einstein’ın hikâyesinden öğrenecek çok şey var.

Albert Einstein’a Göre Dünya kitabının 2021 yılında Fransa’da yayımlanmasının hemen ardından eserle ilgili Amazon’da paylaşılan bir okur görüşü dehanın ilham verici çocukluğunu vurgular nitelikte…

“Neşeli, eğlenceli, öğretici, okulda zorluk yaşayan çocuklara güven verecek bir kitap.”

Arka kapaktan

İnsanın okuma güçlüğü çekmesi ve heceleri söylerken sürekli takılması onun aptal olduğu anlamına gelmez. Annem veya öğretmenim bana kızdığında ya da sınıftan biri bana aptal muamelesi yaptığında böyle düşünerek kendimi avutuyorum. Herkesin iyi olduğu bir şeyler vardır, sadece bunun ne olduğunu bulmak gerekir.

Albert Einstein’ı hepimiz biliriz. Peki, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehası sayılabilecek Einstein, çocukken nasıl biriydi? Nelerde zorlanır, nelerle ilgilenirdi? Bu roman, bizi bir dehanın henüz sadece diğerlerinden farklı bir çocuk olarak algılandığı ilk çocukluk günlerine götürüyor.

Büyük dâhinin gerçek yaşam öyküsünden ilham alan Albert Einstein’a Göre Dünya, matematik ve fiziğin gizemleri çözecek keşiflerle dolu olduğunu keşfeden on yaşlarında bir çocuğun dünyayı nasıl gördüğünü anlatıyor.

Bu roman Einstein’ı şimdiye kadar hiç bilmediğimiz yönleriyle ve farklılıklarıyla tanımamızı sağlarken, kendi içimizdeki dehayı da keşfetmemize yardımcı olacak. Her durumda “Neden?” sorusunu sormaktan çekinmeyen, her şeyi anlamak isteyen, dünyanın kendisine açıklanmasını talep eden bu çocuğun hikâyesinden öğrenecek çok şey var. Ve Einstein’ın da hep söylediği gibi, herkesin iyi olduğu bir şeyler vardır, sadece bunun ne olduğunu bulmak gerekir.,

Brigitte Kernel kimdir?

1959 yılında Fransa’da doğdu. Çocukluğundan itibaren günlük tuttu. İlk şiirlerini bir yayıncıya gönderdiğinde henüz on yedi yaşındaydı. Bugün ise kendini yalnızca yazmaya adamıştır. Çocuk kitapları, yetişkin romanları ve şiirlerinin yanı sıra, yapımcılığını üstlendiği edebiyat programlarıyla da tanınır. Paris’te yaşamakta ve yazmaya devam etmektedir.

Künye

Yayınevi: Redhouse Kidz
Kitap Adı: Albert Einstein’a Göre Dünya
Kitabın Orijinal Adı: Le Monde Selon Albert Einstein
Yazar: Brigitte Kernel
Resimleyen: Amélie Dufour
Çevirmen: Ece Erbay Nahum
Orijinal Dil: Fransızca
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 8+ yaş
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 152 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Albert Einstein’a Göre Dünya – Brigitte Kernel”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir