Utanmaz – Selda Terek

Düzenleyen: Özlem Gökbel

“Bir gün biri gelir, zaaflarınızı ortaya çıkarır ve siz vaktiyle kınadıklarınızı hatırlar, utanırsınız.” mesajıyla bizleri kendimize ayna tutmaya yönelten yazar Selda Terek’in son romanı Utanmaz, Destek Yayınları’ndan çıkarak raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Zor şartlar altındayken ya da çaresiz kalınan durumlarda birine zarar vermek kişiyi “kötü” mü yapar? Kötülüğün, iyiliğin, masumiyetin ya da vicdansızlığın sınırlarını kesin olarak çizmek mümkün müdür? Cevapları; çok iyi dost olan Eda-Tolga ve Çiğdem-Dağhan çiftlerinin hayatlarına lise döneminden tanıdıkları Almila’nın yirmi yıl sonra bir anda girmesiyle gelişen olayları, her birinin iç dünyasında kopan fırtınaları bir solukta okuyacağınız Selda Terek’in Utanmaz adlı romanında bulacaksınız.    

“Tamamen masumken başına gelenlerle mücadele etmesi zordur insanın.”

Selda Terek yeni kitabı Utanmaz ile belli oranda bir diyalektik sunuyor okurlarına. Neyin “doğru” olduğunu bir kez daha sorgulamamıza yol açıyor. Terek okurlarını, tüm iyi romanların yaptığı gibi, insan ruhunun derinliklerinde dolaştırıyor; insan olmaya dair temel kavramlar üzerine yeniden düşündürüyor. Dışarıdan bakınca kusursuz görünen hayatların iç yüzünde neler yaşanabileceğine dair farklı bir bakış kazandırıyor. Üstelik tüm bunları yaparken elden bırakılamayacak kadar akıcı bir üslupla herkesin okumak isteyeceği bir hikâye sunuyor.

“Acıyla gelen bir hazdı bu. İnsanoğlu severdi, ona galip gelmeyi ve öldürmeyenin güçlendirdiği halleri. Ne var ki genelde yenik çıkardı arzularla olan savaşından ama yine de illa ki girerdi o savaşa…”

Arka kapaktan

“Çaresiz kalınca herkes her şeyi yapabilir.”

Gelişmiş bilinçlerin, “hayır” demeyi neredeyse imkansız hale getiren hormonların esiri olmayacağı yönündeki yaklaşım çoğu zaman tökezler. Çünkü insan doğa ve doğal yönelimleri karşısında çoğu zaman zayıftır. Herkes belli koşullar altında her şeyi yapabilir. Bazen hakikati bulmak için bir günahtan geçmek gerekebilir. Günahtan arınmak istemek ve aynı günahı tekrar etmeme kararlılığında olmak ise insanı kemâle erdirecek tek yoldur.

Selda Terek kimdir?

1968, Ankara doğumlu Terek, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İşletme Bölümü mezunudur. İkinci anabilim dalı olarak İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi almakta, halen yazarlık, eğitmenlik, editörlük, senaristlik ve çevirmenlik yapmaktadır. Yazarın; Karşı Kaldırımdaki Adam, Karşı Penceredeki Kadın, Sadece Toplumsal Baskıya Başkaldırdığı İçin Âşıklarını Perişan Eden Kadın-Lou Salomé, En Kutsal Gözyaşlarımızın Gözlerimize İhtiyacı Yoktur-Halil Cibran, Lirik Prenses Tezer, Ben Tezer Özlü; Masalında Kötü Kalpli Cadılar Olmayan, Mahrem Gölgeler, Son Toksine Kadar, İnadına Yaşanan Zararına Aşklar, Duygu Koleksiyoncusu, Aşk O Kadar Aşk (Amigdala) gibi bugüne dek yayınlanmış 11 eseri daha vardır.

Künye

Yayınevi: Destek Yayınları
Kitap Adı: Utanmaz
Yazar: Selda Terek
Dizi: Kurgu
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 352 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm 

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Utanmaz – Selda Terek”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir