Yarın Yok – Ayşe Kulin

Düzenleyen: Anıl İlkay Bozkurt

Çağdaş Türk edebiyatının cesur, üretken ve bol ödüllü kadın yazarlarından Ayşe Kulin’in okuru uzak bir geleceğe taşıyıp sarsıcı gerçeklerle yüzleştiren yeni romanı Yarın Yok Everest Yayınları’ndan çıkarak raflardaki yerini aldı. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kalemini hayatın akışına bırakan yazar Ayşe Kulin yeni romanı Yarın Yok ile bir kez daha çok satanlar listesine yerleşmeye aday.

Yazar, bugünün gerçeklerinden yola çıkıyor ve yüzyıllar ötesine uzanıyor. İnsanlığın yaşam alanına verdiği zararı, kendi sonunu hazırlarken farkındalıktan ne kadar uzak olduğunu anlatıyor.

Dünya’da doğal kaynakların tamamı tükenmiştir, korkunç bir savaş sonrası küçük bir grup hayatta kalmıştır. Ancak kâbus henüz son bulmamıştır. Genç bilim insanı Mira biyolojik silah Tayro’yla mücadelesini kazanabilecek mi? Bu yolculukta okuru, hiç kaybolmayan umudun etrafında aşk, iş birliği ve cesur kadınlar bekliyor.

Arka kapaktan

Ayşe Kulin Yarın Yok romanında, her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubuyla bizi bu kez bambaşka bir zamana götürüyor. Günümüzden yüzlerce yıl sonra, Dünya’dayız. Aradan geçen zamanda gezegenimiz bütün doğal kaynaklarını tüketmiş, takvimi sıfırlayan felaket bir savaş yaşamış, hayatta kalan bir avuç insanın özverisiyle nihayet kalıcı bir barışa kavuşmuştur; ancak şimdi yine bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Merkez Şehir Devleti’nin en genç bilim kadınlarından biri olan Mira, uzun zaman önce biyolojik bir silah olarak üretilen Tayro virüsünün formülünün peşinde zamanları aşan büyük bir serüvene atılacak, bu sırada hem aşkı ve dayanışmayı hem de soyağacında yer alan cesur kadınları tanıyacaktır…

Ayşe Kulin’den bugün hafife aldığımız sorunların olası sonuçlarına işaret eden, aynı zamanda kıymetini bilmediğimiz zenginliklerin altını çizen ve umudu asla bırakmamaya çağıran bir roman.

Ayşe Kulin kimdir?

1941 yılında İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Cumhuriyet, Güneş ve Dünya gazetelerinde muhabirlik, çeşitli dergilerde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı, televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak çalıştı.

İlk öykü kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984’te yayımlandı. Bu kitaptaki Gülizar öyküsünü senaryolaştırdı, Kırık Bebek adıyla yapılan film Kültür Bakanlığı Ödülü’ne değer bulundu. 1989 yılında Ayaşlı ve Kiracıları dizisinde sahne yapımcılığı ve sanat yönetmenliği yaptı. Bu çalışmasıyla Tiyatro ve Televizyon Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü 1996 yılının Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bu öykünün adını verdiği kitabı ise 1997 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

Öykü, biyografik roman, kurgu roman, anı, belgesel özellikler taşıyan roman türlerinde eserleri bulunan yazarın Babama ve Saklı Şiirler isimli şiir kitapları da vardır. Adı: Aylin, Füreya, Sevdalinka, Veda, Türkan, Nefes Nefese en çok bilinen romanlarındandır. Türk edebiyatının sevilen kadın yazarlarından olan Kulin’in kitapları İngilizce, Almanca, Yunanca, Arapça, Sırpça, Macarca gibi pek çok dile çevrildi. İtalya’da L’Ultimo Treno Per Istanbul ismiyle yayımlanan Nefes Nefese, İtalya’nın prestijli roman ödüllerinden Premio Roma Ödülü’nde en iyi yabancı roman kategorisinde birincilik kazandı.

Künye

Yayınevi: Everest Yayınları
Kitap Adı: Yarın Yok
Yazar: Ayşe Kulin
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 160 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (1)

Yarın Yok – Ayşe Kulin için 1 değerlendirme.

  1. zoritoler imol

    I like this weblog very much, Its a rattling nice post to read and obtain info . “Reason is not measured by size or height, but by principle.” by Epictetus.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir