Memnun Kalırsın – Emrah Serbes

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Editör: Yasemin Kaya

Emrah Serbes’in İletişim Yayınları’ndan çıkan hikâye kitabı Memnun Kalırsın, alıştığımız çarpıcı ve sarsıcı öyküleri fantastik ve bilimkurgu ögeleri taşıyan yeni denemelerle bir arada sunarak raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Memnun Kalırsın Emrah Serbes’in yazarlık yeteneğinin farklı yönlerini gösteren bir kitap. Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan “Şahsi Hikâyeler” bölümü kitaba adını veren Memnun Kalırsın adlı hikâyeyle başlıyor. “Çürüme Hikâyeleri” başlığı altında, kendi deyimiyle “çürümenin içinden insan hikâyeleri” yer alıyor. Bu öykülerde, hayatın acımasızlığına, adaletsizliğine ve yalnızlığına tanık oluyoruz.  Çürüme hikâyeleri ve çürümenin içinden insan hikâyeleri anlatıyor. Gadrin ve hüznün içine sarılı bir şefkatle…

Olağandışına adım atan kitabın “Olağan hikâyeler” bölümü ise, Serbes’in yazı serüveninde değişik bir fasıl açıyor. Bu bölümde, bir adamın yavaş̧ yavaş mavi oluverdiği, son istasyonda veya olmayan bir peronda gerçekliğin değiştiği, fantastiğin, bilimkurgunun eşiğinden atlayan hikâyeler var.

Hem gerçekçi hem fantastik öykülerle dolu olan bu kitap adı gibi okumaktan da memnun kalacağınız bir kitap olacak. Tabii her Emrah Serbes kitabında olduğu gibi bu kitabın da dili akıcı, üslubu sert ve mizahı kara.

Arka kapaktan

“Bir gün dönüp yazdıklarımı okudum. Düşünce derinliği şekline bürünen bir sürü ıvır zıvır saçmalık. ‘En azından bunun farkındasın,’ dedim kendime. Bir süre ara verdim yazmaya. Saksıya menekşe ektim, her gün suladım, bir akşam geldim soğuktan donmuş̧. Olabilir. Her şey olabilir.”

Mutluluğun tek numarasının insana kötü bir geçmişi unutma gücü vermek olduğunu bilen insanlar… Utanç̧ ve korku denen kayalar arasında ezilen insanlar… Sevmeyecekse bütün gücüyle nefret eden insanlar… Ezilmiş̧ onurlarıyla sağa sola saldırmaya hazır insanlar… Ancak benzer nedenlerle kafayı yemiş̧ insanların saçmalamasıyla inilebilecek derinliklere inen insanlar… Hiç̧ kimsenin üşümediği ülkeyi arayan insanlar…

Emrah Serbes kimdir?

Emrah Serbes 1981 yılında Yalova’da doğdu. Serbes, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’yla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü yarım bıraktı, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında BirGün gazetesi için söyleşiler kaleme aldı, Radikal 2 için tiyatro eleştirileri yazdı, Hayvan dergisinin Ankara muhabirliğini yaptı.

Kitapları; Her Temas İz Bırakır (2006), Son Hafriyat ( 2008), Erken Kaybedenler (2009), Hikâyem Paramparça (2012), Deliduman (2014), Müptezeller (2016), Çekiç ve Gül (2022).

Künye

Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitap Adı: Memnun Kalırsın
Yazar: Emrah Serbes
Dizi: Kurgu
Tür: Hikâye
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 265 sayfa
Ebat: 13 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Memnun Kalırsın – Emrah Serbes”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir