Gece Bekçisi – Louise Erdrich

Yayınevi:

Düzenleyen: Gonca Gül Kurtulmuş

Louis Erdrich’in, büyükbabasından ilham alarak kaleme aldığı, Amerikan yerlilerinin çıkan bir yasa tasarısına karşı verdiği mücadeleyi konu alan 2021 Pulitzer Kurgu Ödüllü Gece Bekçisi, Kafka Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

1 Ağustos 1953’te Birleşik Devletler Kongresi 108 sayılı Müşterek Meclis Önergesi’ni açıkladı; bu, Amerikan Yerlileri’yle yapılan, iki ulus arasında ‘otlar yetiştiği, ırmaklar aktığı’ sürece geçerli olan bütün antlaşmaların feshine yönelik bir yasa teklifiydi. Bildiri, ilk etapta Kaplumbağa Dağı Chippewa Kabilesi’nin de aralarında bulunduğu beş kabilenin, sonunda da ülkedeki bütün kabilelerin derhal sonunun getirilmesi anlamına geliyordu.”

Kızılderililerin varoluşunu tehdit eden bu yasa tasarısı tüm Kızılderili topluluklarında hayretle ve öfkeyle karşılanır. Gece Bekçisi‘nin  kahramanı olan Thomas Wazhushk, Kuzey Dakota’nın Kaplumbağa Dağı’nda yaşayan küçük bir Kızılderili topluluğunun üyesidir. Wazhushk, Kaplumbağa Dağı Mücevher Yatağı’nda gece bekçiliği yaparak geçimini sağlar. Bu yasa tasarısından haberdar olur olmaz onaylanmasını engellemek için büyük bir mücadeleye girişir. Özellikle de Amerikan Yerlileri’nin yüzyıllardır üzerinde yaşadıkları topraklarının ellerinden sökülüp alınarak mülksüzleştirilmelerine karşı bir protesto başlatır. Bu protestonun ayak sesleri Washington’dan bile duyulacaktır.

Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…

Tehdit altında

Elbette tehdit altında olan tek şey Kızılderililerin toprakları değildir. Çok daha fazlasıdır. Burada hedef alınan şey bir toplumun kültürü, gelenekleri, dili, inançları ve yüzyıllardır sürdürdüğü ve dünyayı zenginleştiren varoluşudur. Gece Bekçisi, tam da bunların bekçiliğini yapmak için ideallerini hayatının merkezine koyarak cesurca bir mücadeleye atılır. Ana karakterin Erdrich’in büyükbabasına ve onun gerçek hayattaki mücadelesine dayandığını söylemeden geçmek olmaz. Yazarın anne tarafından büyükbabası olan Patrick Gourneau, federal olarak tanınan Kaplumbağa Dağı Chippewa Kızılderilileri’nin kabile başıydı. Erdrich büyükbabasının yaşadıklarına ve verdiği mücadeleye tanık olmakla birlikte, bu dönemin atmosferini okura geçirmek için hatırı sayılır bir araştırma yapmış, olayları titizlikle kâğıda dökmüş, yer yer kara mizahla da süsleyerek akıcı bir anlatım dili yakalamıştır. Bu romanın son sayfasını kapattığınızda tek bir insanın dahi doğrunun peşinden inançla gitmesinin, ne kadar büyük bir fark yaratacağını anlamış olacaksınız.

Louise Erdrich kimdir?

Louise Erdrich 7 Haziran 1954 tarihinde Amerika’da doğmuştur. Kendisi de Anishinaabe’nin (Ojibwe ve Chippewa olarak da bilinir) federal olarak tanınan bir kabilesi olan Chippewa Kızılderilileri’nin Kaplumbağa Dağ Grubu’nun kayıtlı bir üyesidir. Erdrich, Kızılderili Rönesansı’nın ikinci dalgasının en önemli yazarlarından biridir. Kurgu, kurgu dışı, şiir ve çocuk kitapları da dahil olmak üzere toplam 28 kitap yazmıştır. 2009 yılında romanı Güvercinlerin Vebası, Pulitzer Kurgu Ödülü için finalist olmuştur ve Anisfield-Wolf Kitap Ödülü almıştır. Kasım 2012’de The Round House adlı romanıyla Ulusal Kitap Kurgu Ödülü’nü almıştır. 2021 yılında Gece Bekçisi romanıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanan Erdrich, Kuzey Dakota’daki Turtle Mountain Reservation’da düzenli olarak yazarlık atölyeleri düzenliyor ve Minneapolis’te Kızılderili edebiyatına odaklanan bağımsız bir kitapçı işletiyor.

Künye

Yayınevi: Kafka Kitap
Kitap Adı: Gece Bekçisi
Kitabın Orijinal Adı: The Night Watchman
Yazar: Louise Erdrich
Çevirmen: Püren Özgören
Orijinal Dil: İngilizce
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 456 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Gece Bekçisi – Louise Erdrich”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir